Słonie afrykańskie komunikują się za pomocą węchu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z University of Queensland w Australii odkryli, że słonie afrykańskie wykorzystują swój wyostrzony zmysł węchu do komunikowania się ze sobą i określania swoich relacji. Mają doskonałą pamięć zapachową. O wiele lepszą niż człowiek. Słonie nigdy nie łączą się w pary z rodzeństwem. Określają pokrewieństwo na podstawie zapachu

 

 

Eksperci z University of Queensland w Australii odkryli, że słonie afrykańskie wykorzystują swój wyostrzony zmysł węchu jako formę komunikacji. Specjaliści prowadzili badania nad słoniami w parkach dzikich zwierząt w Malawi. Praca wykazała, że ​​słonie rozróżniają wiek, stan zdrowia, status reprodukcyjny i relacje pokrewieństwa na podstawie zapachu.

 

Naukowcy zbadali DNA, gruczoły, mocz i odchody 113 słoni afrykańskich, aby określić grupy rodzinne. Odkryto, że jeden zestaw chemikaliów jest wspólny dla wszystkich członków grupy, a inny jest unikalny dla każdej osoby. Słonie nigdy nie łączą się w pary z rodzeństwem, nawet jeśli są oddzielone od lat. Zawsze mogą rozpoznać, czy intruz jest w ich pobliżu, po zapachu ich odchodów lub innych wydzielin.

 

Uczeni twierdzą, że sądząc po ich zachowaniach społecznych, słonie używają węchu do monitorowania zarówno innych członków stada, jak i obcych. Witają się piskiem i trzepotaniem uszami. Według naukowca kierują w ten sposób strumień feromonów w stronę drugiego słonia, na znak powitania. Kiedy słonie atakują się nawzajem, również trzepoczą uszami, prawdopodobnie po to, aby przeciwnik poczuł inne feromony jako znak ostrzeżenia i zagrożenia.

 

Słonie nie tylko szybko identyfikują różne zapachy, ale także przechowują je w pamięci. Niektóre zwierzęta w badaniu były hodowane w niewoli i jedną z sztuczek, których ich nauczono, było to. Słoń wziął kapelusz turysty i powąchał go. Kiedy turysta wrócił kilka godzin później, słoń mógł dokładnie powiedzieć, do kogo należał kapelusz.

 

Słonie można wytresować, by wyczuwały wiele rzeczy, w tym krew i materiały wybuchowe. Te wyniki pokazują, że słonie są złożonymi stworzeniami, a dźwięk nie jest ich jedyną formą komunikacji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Zwierzęta są o wiele

Zwierzęta są o wiele mądrzejsze niż się to ludziom wydawało. Za to ludzie zamiast polegać na węchu to zasmradzają się perfumami, które tłumią wysyłane tą drogą sygnały. 

Portret użytkownika spokoluz

Już nie istnieją ludzie,

Już nie istnieją ludzie,

autor: mordo schab ciało (2023-04-12 14:34)

wklejam tu pod Twoim orginalnym postem się nie pojawił mój komentarz.

opisałem tu na znz w komentach o mojej teorii jak powstały himalaje i jak powstała ta pustania pomiędzy górami w granicach chin oraz skutki tego w postaci piuaskowego bliskiego wschodu i sachary oraz jej płytkich brzegów - odpisała tylko jedna osoba - reszta nawet nie otworzyła google aby sprawdzić , zobaczyć , przeanalizować i coś do tego dorzucić.

wiem dlaczego - mój  komentarz do Twojego posta  nie jest wyśiwtlany na liście ostatniuch komentarzy -czekałem , odświeżałem i nic - tak więc wasze , niepotrzebne komentarze też się nie wyświetlają Smile kopjuje to i...

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj