Największe na świecie ryby dożywają do 130 lat

Kategorie: 

Źródło: internet

Rekiny wielorybie – największe na świecie ryby ważą do 18 ton i osiągają długość do 12 metrów. To jednak nie wszystkie z ich niesamowitych cech, bowiem ryby te dożywają imponująco sędziwego wieku, aż 130 lat.

 

Naukowcy przez 10 lat obserwowali rekiny wielorybie w pobliżu archipelagu Malediwów. Gatunek mierzono przy pomocy taśmy mierniczej i dalmierza laserowego, a także je fotografowano. W ten sposób zebrano szczegółowe informacje na temat 44 rekinów. Poszczególne osobniki były rozpoznawane poprzez unikalne plamy na ich skórze.

 

W oparciu o zebrane dane naukowcy opracowali wzór, który ma określić wiek danego rekina, gdy ma się informacje o jego wielkości. Zgodnie z modelem, rekiny płci męskiej osiągają dojrzałość do 25 roku życia i mogą żyć nawet 130 lat.

Wiedza na temat długości życia rekinów wielorybich jest dla naukowców nie lada gratką. Ryby te należą do najrzadszych w oceanie i wciąż bardzo mało wiemy na ich temat. Co więcej, od 2016 roku rekin wielorybi znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika japa

Bzdura! jak to ZNZ

Bzdura! jak to ZNZ

za wikipedia REKIN POLARNY

Badania Nielsena i współpracowników (2016) przeprowadzone na grupie 28 samic rekina polarnego o

długości ciała od 0,81 m do 5,02 m wykazały, że rekiny polarne osiągają dojrzałość płciową w wieku 156 lat (± 22 lata); największy badany przez autorów rekin polarny osiągnął wiek 392 lat (± 120 lat) i tym samym jest najstarszym znanym kręgowcem[10], podczas gdy dotychczas szacowano, że gatunek ten dożywa 200 lat

Skomentuj