Grzyby pochłaniają ogromne ilości CO2 i odgrywają ważną rolę w walce z globalnym ociepleniem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Grzyby są powszechnie znane jako pyszne dodatki do potraw lub istotne elementy wielu ekosystemów. Jednakże, niedawno przeprowadzone badania przez naukowców z Uniwersytetu Sheffield w Wielkiej Brytanii wskazują, że grzyby mogą odgrywać kluczową rolę w walce z globalnym ociepleniem, pochłaniając rocznie ilości węgla równoważne 13,1 miliarda ton dwutlenku węgla. To stanowi jedną trzecią emisji wynikających ze spalania paliw kopalnych.

 

Interakcje między roślinami a grzybami symbiotycznymi, które łączą swoją grzybnię z systemami korzeniowymi prawie wszystkich drzew i innych roślin w lasach i innych ekosystemach na Ziemi, były podstawą dla badania obiegu węgla. Aby zrozumieć proces pochłaniania węgla przez grzyby, naukowcy przeanalizowali dane zebrane podczas obserwacji interakcji między roślinami a pięcioma kluczowymi grupami grzybów.

 

Badania wykazały, że rośliny przekazują dość znaczącą ilość produkowanych cukrów na utrzymanie symbiotycznych związków z grzybami - od 1% w przypadku pszenicy, kukurydzy i niektórych innych zbóż, do 6-7% w przypadku marchwi, lucerny i aż do 10-20% w przypadku wielu drzew liściastych i innych dzikich roślin. Szczególnie dotyczy to roślin, które łączą się z grzybami tworzącymi tzw. ektomikoryzę.

 

Naukowcy, opierając się na tych danych, obliczyli, że każdego roku do grzybni trafia masa materii organicznej odpowiadająca 13,1 miliarda ton atmosferycznego dwutlenku węgla. Ten węglowy rezerwuar nie jest obecnie uwzględniany w modelach klimatycznych, co wpływa na ich dokładność. Lepsze zrozumienie interakcji między grzybami a roślinami może pozwolić na usunięcie tej luki, poprawiając prognozy dotyczące zmian klimatu.

 

Nauka ta podkreśla również znaczenie ochrony lasów i innych ekosystemów, gdzie dochodzi do interakcji między roślinami a grzybami. Destrukcja lasów i innych siedlisk przyrodniczych może zakłócić cykl węgla i pogorszyć klimat. Dlatego też, zdecydowanie powinniśmy doceniać grzyby, nie tylko za ich smakowitość, ale także za ich cichą, lecz ogromną rolę w walce z globalnym ociepleniem.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Dla mnie artykuł ma jasny

Dla mnie artykuł ma jasny przekaz; z powodu najnowszych odkryć naukoFców, zostanie zabronione zbieranie grzybów w lasach. Kiedyś Polak bez numeru PESEL, karty kredytowej  mógł być samowystarczalny, tego dobiega koniec, nawet szczaw i mirabelki zostaną zabronione!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

"Destrukcja lasów", problem w

"Destrukcja lasów", problem w tym, że to nie korporacje wycinające lasy przemysłowo, nie hotelarz tnący las pod inwestycję, a winna będzie starsza pani, co to z wnuczkiem poszła nazbierać koszyk grzybów do lasu, tak jak robili jej przodkowie od setek/tysięcy lat.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Ja często podróżuję po Polsce

Ja często podróżuję po Polsce, często dziurawymi drogami pośród pięknych lasów, ale przez dziury i krzywą nawierzchnię jestm zmuszony zwolnić. W tym czasie jadąc 40km/h mam czas się rozejrzeć i wiesz co widzę? Przy drodze ściana lasu szeroka na 50m, tak na pokaz, a za nią hektary wycięte. Czasem widać nowe nasadzenia, ale takiej gospodarki rabunkowej polskich lasów nie widziałem nigdy. Polskie przemysł drzewny pada, ponieważ większość sprzedawane na giełdach płynie potem do Chin. Masz tartak, fabrykę mebli sąsiadującą z lasem, ale nie stać cię na zakup tego drzewa z tego lasu aby interes prosperował, zwalniasz ludzi, aż w końcu zamykasz firmę. Wyprodukowanie stołu dębowego w Chinach może być tańsze niż w Polsce, ale transport zżera róznicę, zwłaszcza w dnie strony, z tego powodu rząd chiński dotuje przedsiębiorców, mając na celu stworzenie monopolu i zniszczenie konkurencji. Za kilka lat stół dębowy kupisz tylko na Aliexpress, a nie u polskiego rzemieślnika.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika axell69

W tym arcie , absolutnie  nie

W tym arcie , absolutnie  nie chodzi o grzyby ...  autora znamy  już, a to kolejna    wklejka  w tym kierunku  

hashtag # CO2  - i to jest  wszystko w temacie  , czy za duzo czy za mało -ma być i jest  o tym samym popierdoleństwie  , my mali ludzie mamy się  bać  CO dwa jak  słowa żyd !!   jedno z drugim idzie w  parę obrzezaną .

PS 

Od kilku dni nie widzę postów/artów Inschtalatora , jeśli to fakt  wykonany , zwracam Adminowi honor i w tym wypadku  , coś za coś ,  odczepiam się  od    sTalinnGrada 

 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Portret użytkownika Endymion

"Od kilku dni nie widzę

"Od kilku dni nie widzę postów/artów Inschtalatora"

3.06.2023 był festyn na polach Lednickich, napracował się tam niezmiernie i teraz odpoczywa na izraelskiej plaży, albo jak to pracoholik nagabuje młodych pejsów, aby odwiedzili kraj "przodków" i w nim osiedli, bo on polskich autochtonów na wojnę z Rosję wyśle, a tereny wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy tylko czekają na nowych mieszkańców. Awansował i zostal promotorem Polin, a że Jeshue to obrzezany żydek, to i królem Polin zostanie.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj