Czy zmodyfikowane genetycznie rośliny mogą zmienić klimat na Ziemi?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Biolodzy z Salk Institute w Kalifornii zaproponowali, aby zmienić kod genetyczny roślin w celu ratowania Ziemi przed zmianami klimatu. Grupa naukowców postanowiła zaproponować modyfikację genetyczną roślin aby w ten sposób regulować klimat.

 

Jak twierdzą wyznawcy teorii globalnego ocieplenia wywołanego działalnością człowieka, wszystkie istoty żywe na tej planecie w ciągu najbliższych kilkuset lat wyginą, jeśli nie zmniejszmy emisji antropogenicznych dwutlenku węgla. Zdaniem zwolenników tej hipotezy, już dawno przekroczyliśmy  „punkt krytyczny”, kiedy można po prostu poprawić system poprzez recycling. 

 

Ponieważ nie przewiduje się pełne przejście do czystej energii w najbliższej przyszłości, konieczne jest, aby oczyścić  ziemską atmosferę z części węglowodorów. I to właśnie do tego amerykańscy naukowcy proponują manipulację genetyczną.

Rośliny oczyszczają planetę, bo naturalnie wychwytują dwutlenk węgla ze środowiska i przechowują go pod ziemią w swoich systemach korzeniowych. Naukowcy proponują „zoptymalizowanie” niektórych gatunków roślin, aby upewnić się, że zbierają one więcej węgla z atmosfery. Eksperci znaleźli gen EXOCYST70A3 odpowiedzialny właśnie za rozwój systemu korzeniowego. 

 

W wyniku modyfikacji genetycznej zwykłej sałatki naukowcy byli w stanie zapewnić zwiększenie jej układu korzeniowego aż kilkakrotnie. Oznacza to, że liczba łapanego w ten sposób dwutlenek węgla z atmosfery może być szybko znacznie zwiększona.Pozostaje pytanie o etyczność takiej procedury.

Zdaniem badaczy jest to dopiero pierwszy krok w wykorzystaniu roślin do oczyszczenia atmosfery ziemskiej. Taka innowacyjna geoinżynieria wymagałaby jednak wielkich areałów upraw, aby wpłynąć zauważalnie na stężenie dwutlenku węgla. Nie wydaje się to wykonalne. 

 

Zdaniem naukowców większe rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym w dłuższej perspektywie może być prawdziwymi „naturalnymi” fabrykami do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery naszej planety.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Mirosław

z https://kosmita.ofp.pl/5.45

https://kosmita.ofp.pl/5.45.html

 

Człowiek podczas śpiączki znajduje się w tym samym miejscu gdzie przebywa podczas snu. Dzieci autystyczne nie znajdują się w stanie śpiączki, lecz są po prostu chore. Mają zaburzenia pracy mózgu i układu nerwowego.

Zaburzenia te wywołane są najczęściej przez geny zmienione przez zanieczyszczenie środowiska i pokarm skażony chemikaliami, wysterylizowany promieniowaniem pierwiastków radioaktywnych lub nienaturalnymi genami.

Wraz ze wzrostem spożywania pokarmów z organizmów genetycznie modyfikowanych, liczba dzieci chorych na autyzm i inne, nowe choroby genetyczne, będzie rosnąć. To dlatego, że pokarm nie ulega w 100% strawieniu a ułamek procenta genów z przewodu pokarmowego przenika do organizmu w postaci niezmienionej.

Realne skutki spożywania GMO będą widoczne za kilka pokoleń.

Portret użytkownika r.abin

"liczba łapanego w ten sposób

"liczba łapanego w ten sposób dwutlenek węgla z atmosfery może być szybko znacznie zwiększona"? Coś im na łeb spadło - ten "złapany" CO2, trzeba jeszcze zmagazynować. Zna ktoś sposób na zmagazynowanie korzeni sałaty? Można zakwasić (na zakąskę) - tylko skąd tyle wódki (mawiał Czapajew)

Portret użytkownika Marek Wasilewski

Niech te przygłupy

Niech te przygłupy przeczytają książkę ,,Park Jurajski'' wątpię czy z dzisiejszym pojęciem moralności zrozumieją jej przesłanie,(nie film który jest tyko popisem możliwości współczesnej techniki filmowej). Taka zabawa w Boga zawsze się źle kończy, bo nad naturą człowiek nigdy nie będzie miał kontroli i nigdy nie pozna jej mechanizmów i zależności. Jeżeli chcą bronić naszą planetę niech lepiej zaczną myśleć o jakiejś bezkrwawej depopulacji. Niestety postęp medycyny, techniki, nadprodukcji rolnej doprowadził do rozwalenia samoregulacji ilości ludzi. To ludzkośc stała się nowotworem Ziemi.

Skomentuj