Naukowcy znaleźli sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi za pomocą mleka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Klaxon w Stanach Zjednoczonych znaleźli sposób na zbieranie dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery. Wszystko, czego potrzeba, to przetworzone mleko, które rolnicy zwykle odprowadzają do kanalizacji.

 

Specjaliści planują zamienić nadmiar mleka, który jest zwykle wyrzucany, na „węgiel aktywny”, który pomoże oczyścić atmosferę. Naukowcy od dawna próbują opracować technologię, która pomogłaby „wyłapać” gazy cieplarniane z powietrza. Najważniejsze w takim systemie jest dobór odpowiedniego materiału, który może wiązać się z atomami węgla w atmosferze.

 

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Advanced Sustainable Systems, sugeruje kontrolowanie emisji dwutlenku węgla za pomocą przetworzonego mleka. W założeniu ta metoda pomoże również ograniczyć marnowanie żywności.

Obecnie gospodarstwa mleczarskie zbywają prawie 190 milionów litrów nadwyżek mleka i przetworów mlecznych rocznie. Naukowcy sugerują, aby nie wylewać wszystkiego do kanalizacji, ale stworzyć z mleka analog węgla aktywnego - porowatej substancji, do której „przykleja się” dwutlenek węgla. Eksperci twierdzą, że sorbenty węglowe pochodzące z mleka mogą być również wykorzystywane do innych celów, takich jak oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach.

 

Gospodarstwa mleczne są jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Głównie z powodu emisji metanu od krów. Dlatego naukowcy chcą stworzyć swego rodzaju „równowagę” przy stosowaniu produktów mlecznych do zwalczania gazów cieplarnianych. 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Najlepszym sposobem

Najlepszym sposobem ograniczenia emisji CO2 jest nie produkowanie go przez latające w górnych warstwach atmosfery samoloty ,które to spalają kilka TON paliwa na godzinę każdy wytwarzając gazy ,które już na ziemię w większości nie powracają bo zostają wydalone daleko wyżej niż poziom tworzenia się chmur ,które to mogły by je związać wilgocią i sprowadzić na dół .. niestety pod postacią kwaśnego deszczu.

Krótko mówiąc : mniej ludzi , mniej sprzętu (wojskowego w szczególności) a więcej roślin i będzie dobrze. Planeta też ma swoje ograniczenia dotyczące zagospodarowania człowieczych odpadów ! Głupie ludzie myśleli ,że oceany są nie wyczerapanym zasobem ryb i innych zwierząt - okazało się ,że jednak nie . To samo dotyczy całego ziemskiego ekosystemu ,który aby był stabilny MUSI być zachowany w równowadze , tak jak w sklepie .. bilans , musi się zgadzać inaczej będzie MANKO !

Portret użytkownika Łukasz_inny

A czyli są krowy które

A czyli są krowy które produkują mleko równocześnie byłdo produkuje metan ....

Ale to mleko będziemy przetważać na węgiel aktywny za pomocą energii z węgla żeby pochłaniało CO2, 

Puki nie będziemy mieć rozwiniętych łańcuchów technologicznych to każdy taki pomysł jest pomysłem poronionym z uwagi na nie uwzględnianie wpływu łańcucha mleka i produkcji węgla aktywnego na CO2, łatwiej moim zdaniem nie wylewać mleka, będzie to bardziej korzystne 

Skomentuj