Rośliny spowolnią globalne ocieplenie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowa grupa naukowców kierowana przez specjalistów z Lawrence National Laboratory i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA) odkryła, że ​​rośliny są w stanie spowolnić globalne ocieplenie, ale nie całkowicie je zatrzymać. Poinformowano o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature.

Naukowcy odnotowali, że między 1982 a 2020 rokiem fotosynteza roślin wzrosła o 12%. W tym samym okresie globalne stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło o około 17 procent, z 360 części na milion (ppm) do 420 ppm. 

 

Wzrost tempa fotosyntezy odpowiada dodatkowym 14 petagramom węgla usuwanym z atmosfery każdego roku. Odpowiada to mniej więcej ilości węgla emitowanego na całym świecie przez spalanie paliw kopalnych tylko w 2020 roku.

 

Większość węgla wychwyconego przez rośliny jest później zwracana do atmosfery poprzez oddychanie. W rezultacie rośliny, poprzez fotosyntezę i absorpcję gleby, pochłaniają około jednej trzeciej emisji dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery co dekadę ze spalania paliw kopalnych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Fotosynteza (globalna) w

Fotosynteza (globalna) w roślinach zwiększyła wydajność o 12% tylko dlatego , że jest cieplej a więc przedłużył się znacznie okres wegetacyjny roślin , które nawet teraz w grudniu zimą są jeszcze zielone , wciąż aktywne a niektóre jeszcze teraz kwitną ! I nie ma to nic wspólnego ze zwiększeniem steżenia CO2 w atmosferze lecz wyłącznie ze zmianą klimatu na cieplejszy.  Wzrost stężenia z 360 na 420 cząstek CO2 na milion nie ma dla roślin żadnego znaczenia gdyż i tak jest to zaledwie 0.4 promila dwutlenku węgla w powietrzu. Gdyby jedno z drugim było powiązane to zawartość CO2 w powietrzu by się nie zmieniła lub nawet spadła wraz ze zwiększeniem się produktywności świata roślin , gdyż odbyłoby się to "kosztem" jego wychwycenia z atmosfery a tak się nie stało. Co więcej oddychaniu roślin nie towarzyszy wydychanie CO2 bo ... zużywają do tego "odpadowy" tlen wytwarzany w procesie produkcji glukozy (jest to proces wewnętrzny) a tylko jego nadmiar wydalają do atmosfery . Gdyby było inaczej żadna roślina nie przetrwałaby w środowisku beztlenowym jak na Marsie - gdzie planuje się je umieszczać w celu terraformowania tej planety. A ta właśnie ich cecha umożliwiła wytworzenie tlenowej atmosfery na ziemi w czasie gdy go w niej nie było a więc i według tych "znawców" pierwotne rośliny nie mogłyby oddychać a jednak przetworzyły pierwotne CO2 na TLEN , którego nie potrzebowały. Co wiecej obecne rośliny (w przeciwnieństwie do tych pierwotnych) posiadają tak bardzo rozbudowany system gałęziowy z licznym listowiem nie dlatego "by ładnie wyglądały" , lecz z powodu bardzo niskiego stężenia CO2 w powietrzu - przez co do jego wychwycenia potrzebują bardzo rozbudowanego systemu filtrującego atmosferę - by wogóle miały co "jeść". To jest głównym powodem skarłowacenia roślin w stosunku do ich dalekich przodków gdzie osiągały monstrualne wręcz wymiary dzięki wysokiemu stężeniu dwutlenku węgla . 

Co ciekawe rośliny potrafią być naprawdę w pełni samowystarczalne gdyż mogą przetrwać w szczelnym i zamkniętym dość małym pojemniku czerpiąc substancje odżywcze wyłącznie z obiegu zamkniętego , gdzie CO2 produkowane jest przez bakterie glebowe rozkładające jej własne szczątki .https://dobrewiadomosci.net.pl/33684-czy-roslina-moze-przetrwac-w-szczelnie-zamknietej-butli-niezwykle-doswiadczenie-davida-latimera/

 

Portret użytkownika ​euklides

Gdyby jedno z drugim było

Gdyby jedno z drugim było powiązane to zawartość CO2 w powietrzu by się nie zmieniła lub nawet spadła wraz ze zwiększeniem się produktywności świata roślin

...

To jest głównym powodem skarłowacenia roślin w stosunku do ich dalekich przodków gdzie osiągały monstrualne wręcz wymiary dzięki wysokiemu stężeniu dwutlenku węgla . 

Jak możesz dzbanku tak beznadziejnie sam sobie zaprzeczyć w kilku zdaniach? Właśnie w tym rzecz, że CO2 zostało związane przez rośliny i uwięzione na skutek wielkich wymierań w postaci min. węgla. Dlatego należy ten węgiel wydobyć i przywrócić CO2 do obiegu. Spalanie paliw kopalnych to NATURALNY BILANS CO2. Należy je wydobywać i spalać dopóki nie osiągniemy poziomów CO2 przynajmniej optymalnych dla roślin C3, C4 oraz ssaków.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Taki zielarz od razu się

Taki zielarz od razu się zrobiłeś w obronie swoich fabryk i syfilisu cywilizacyjnego?

Uwielbiam takich cieci jak ty, którzy siedzą w ciepłych domach przy telefonach/komputerkach, żreją żarcie ze sklepu i napier...ją na cywilizację. Bez cywilizacji nie byłoby nawet twoich maseczek półgłówku, więc bardziej ja mam w d. czy cywilizacja się utrzymy czy nie, bo to tacy jak ty zdechną w pierwszej kolejności.

Portret użytkownika dd

Kiedyś Szyszko opowiadał o

Kiedyś Szyszko opowiadał o polskich lasach w kwestii CO2 w Europie, został wyśmiany bo gimbaza nie słyszała o fotosyntezie. Dzisiaj nauka na nowo odkrywa coś co jeszcze 10 lat temu było uczone w podstawówkach...

Portret użytkownika Ihsen

Nie no mamy doczynienia z

Nie no mamy doczynienia z celowym najpierw zdebilaniem nas i odbieraniem jakis konceptow a potem sprzedawanie nam czegos oczywistego za gigantyczna cene. No ale jak to mowia ... po co z kims walczyc jak mozna go wychowac i tak szkoly to niestety osrodki indoktrynizacji i nauki przyszlego niewolnika ktory wie co mu sie powiedzialo. Pewnie mlodzi ludzie w gimnazjach patrzac na to co sie dzieje w chinach np lub kiedys dzialo za komuny w szkolach (czyli slawetne pytanie "kto jest Twoim ulubionym bohaterem narodowym i dlaczego S..." ) mysla sobie ze sa super rozwinieci i maja wiedze i technologie podczas gdy nie zdaja sobie sprawy ze to po prostu kolejne pudelko poza pudelkiem i nie zdaja sobie sprawy ze sa mamieni tak jak ludzie w tamtych ustrojach. No i niestety wlasnie na nasze nieszczescie establishment stwierdzil ze tamten ustruj jest im bardziej na reke wiec wdroza na caly swiat.

Strony

Skomentuj