Kategorie:
Ostatnie badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pokazują, że co godzinę wdychamy około 16 mikrocząstek plastiku. Te niepokojące wyniki jeszcze bardziej podkreślają pilną potrzebę walki z zanieczyszczeniem naszej planety tworzywami sztucznymi.
Odkrycie ogromnych ilości plastikowych odpadów i mikrocząstek plastiku w naszym otoczeniu, od rzek i jezior do odległych regionów oceanów, gdzie powstały gigantyczne „łaty śmieci”, wywołało niepokój w środowisku naukowym. Nawet na dnie rowu Mariana i na szczycie Mount Everest odnaleziono mikrodrobiny plastiku, przeniesione tam przez wiatr, opady atmosferyczne i głębokie prądy morskie.
Zanieczyszczenie organizmu człowieka tworzywami sztucznymi stało się obszarem zainteresowania naukowców po tym, jak lekarze odkryli pierwsze dowody, że mikrocząstki plastiku mogą wnikać głęboko do naszych dróg oddechowych. Zespół australijskich, chińskich i irańskich fizyków pod kierownictwem Mohammeda Islama z University of Technology w Sydney podjął wyzwanie zrozumienia, jak i jak często mikrodrobiny plastiku dostają się do układu oddechowego człowieka.
Naukowcy stworzyli szczegółowy trójwymiarowy model narządów oddechowych człowieka i obliczyli, jak różnej wielkości i kształtów mikrocząsteczki plastiku poruszają się przez nie. Z ich badań wynika, że przeciętny mieszkaniec dużego miasta co godzinę wdycha nieco ponad 16 cząstek plastikowych odpadów. Większość z nich to duże mikrocząsteczki o średnicy 5,5 mikrona i większej, które często osadzają się w jamie nosowej i ustnej części gardła.
Tworzywa sztuczne wnikają głęboko do naszych dróg oddechowych z powodu złożonej budowy anatomicznej tych organów i specyfiki przepływu powietrza w jamach nosowych i gardle. Opracowany przez zespół Islama model komputerowy pomoże lekarzom i biologom ocenić konsekwencje ciągłego wdychania mikrocząstek plastiku i opracować strategie ochrony zdrowia.
Naukowcy zwracają również uwagę na wpływ zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na środowisko i zdrowie innych organizmów żywych. Mikroplastik może dostać się do wody i żywności, prowadząc do różnych chorób i zaburzeń. Tymczasem Bank Światowy szacuje, że roczny koszt zanieczyszczenia oceanów plastikiem może wynosić nawet 13 miliardów dolarów.
Rozwiązaniem tego problemu jest walka z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi poprzez stosowanie materiałów biodegradowalnych i recykling zużytych wyrobów z tworzyw sztucznych. Istotne jest także zrozumienie skali problemu wdychania mikroplastiku, aby wprowadzić odpowiednie środki ochronne dla ludzi żyjących w obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza tworzywami sztucznymi.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
"O ileż łatwiej jest odrzucić rzeczywistość, niż wyzbyć się marzeń".
"O ileż łatwiej jest odrzucić rzeczywistość, niż wyzbyć się marzeń".
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
Lucek Wąchozlewski
DIVI LESCHI GENUS AMO
DIVI LESCHI GENUS AMO
Skomentuj