Ilość mikrodrobin plastiku w Morzu Śródziemnym potroiła się w ciągu 20 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Większość plastikowych odpadów wytwarzanych przez ludzi trafia do zbiorników wodnych. Co się z nimi dalej dzieje, pozostaje tajemnicą. Nowe badanie rzuciło światło na to pytanie. Okazało się, że stężenie tego materiału na dnie Morza Śródziemnego potroiło się od 2000 roku.

Teraz oddzielny zespół z hiszpańskiego Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie i duńskiego Uniwersytetu Aalborg opublikował nowe badania nad mikroplastikami w Morzu Śródziemnym, koncentrując się na tym, jak toną one na dnie morskim i co dzieje się z nimi dalej.

 

Zespół zebrał rdzenie osadów z zachodniej części Morza Śródziemnego i wykorzystał zaawansowaną technologię obrazowania do badania cząstek o wielkości zaledwie 11 mikrometrów. Badacze odkryli, że mikrodrobiny plastiku utrzymują się w dnie morskim po uderzeniu w nie. Naukowcy twierdzą, że brak degradacji może wynikać z braku erozji, tlenu lub światła.

 

Naukowcy byli w stanie oszacować zanieczyszczenie dna morskiego tworzywami sztucznymi i stwierdzić, że ilość mikrodrobin plastiku potroiła się od 2000 r.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Mylisz się! Odpady z

Mylisz się! Odpady z elektrowni atomowych z Europy są składowane w Polskich zamkniętych kopalniach, to im ryży rój zagwarantowa l i za to dostał stołek ministranta w Brukseli, alno nawet króla ministrantów NWO.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika r.abin

Plastik (nawet PET, "Polary")

Plastik (nawet PET, "Polary") -jest zazwyczaj hipoalergiczny (obojętny dla organizmu). Nie można tego powiedzieć o pyle z asfaltu, opon i hamulców. Proponuję badać wzrost ilości tych "wytworów cywilizacji". Dla naszych płuc, silniejsze działanie rakotwórcze (od plastików) - mają naturalne drobiny organiczne (np pyłki, kwitnących roślin) i (pewnie) drobiny bawełny, oraz płyt meblowych (OSB), a dla pęcherza - wędzonki. Smacznego.

Skomentuj