Problem z mikroplastikiem w oceanach jest znacznie większy niż szacowano

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Limnology and Oceanography Letters, liczba mikroplastików w oceanach, czyli fragmentów mniejszych niż 5 milimetrów, jest miliony razy większa niż wcześniej szacowano. Oznacza to, że zanieczyszczenie oceanów plastikiem jest znacznie większym problemem niż nam się wydawało. 

 

Powód tej ogromnej rozbieżności jest związany z rodzajem mikroplastików i tym, jak naukowcy próbowali zmierzyć jego ilość w wodach morskich. Przez wiele lat prowadzono badania w ten sposób, aby wykorzystywać sieć do pobierania próbek. Ale wszystkie fragmenty mniejsze niż dziury w tej sieci wymykały się. 

 

Do takich wniosków doszli badacze ze Scripps Institute of Oceanography na University of California w San Diego. Podczas wszystkich wypraw przeprowadzonych w latach 1971–2013, wszystkie z tą samą siecią, znajdowano tylko plastik większy niż 333 mikrometry, czyli jedna trzecia milimetra.

 

Zwracając uwagę na tę wadę, opracowano nową technikę wykrywania i pomiaru objętości mikroplastików w wodzie morskiej. Użyto do tego organizmów znanycu jako salpy, albo salpidy. Są to małe przezroczyste bezkręgowce, które okazały się kluczem do nowej metodologii badania ilości mikroplastików. 

 

Te beczkowate stworzenia pływają na głębokości ponad 2000 metrów i często łączą się w długie łańcuchy, co pomaga im pływać szybciej dzięki wspólnym wysiłkom. W procesie pulsujących skurczów przepuszczają wodę przez swoje ciała, odfiltrowując plankton.

Naukowcy sugerują, że w żołądkach salpów może się gromadzić mikroplastik. Po zebraniu próbek wody morskiej naukowcy zastosowali specjalny mikroskop fluorescencyjny do wykrywania cząstek plastiku, które świecą pod wpływem światła o różnych długości fal. Ta metoda pozwoliła na udokumentowanie fragmentów o wielkości do 10 mikrometrów, czyli mniejszych niż szerokość ludzkiego włosa.

 

Należy zauważyć, że każda badana salpida zawierała mikroplastik w żołądku. Biorąc pod uwagę szybkie trawienie pokarmu u tych stworzeń, wynoszące od 2 do 7 godzin, naukowcy oczekiwali, że ich żołądki będą względnie czyste i byli zaskoczeni uzyskany wynikiem.

 

Obliczenia wykazały, że w metrze sześciennym, czyli w 1000 litrów wody oceanicznej można znaleźć średnio 8,3 miliona cząstek mikroplastiku. To znacząco więcej niż w poprzednim szacunku, który zakładał jedynie 10 fragmentów mikroplastików na metr sześcienny wody.

Oznacza to, że skażenie plastikiem środowiska morskiego jest wiele rzędów wielkości niedocenione, a fakt kumulacji nano cząstek w organizmach takich jak salpy powoduje, że wszelkie inne stworzenia również będą go kumulować. Dotyczy to oczywiście również ryb i innych owoców morza spożywanych przez ludzi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika luki121

Wszystko przez zacofane kraje

Wszystko przez zacofane kraje 3 świata,oni najwięcej tego plastiku wyrzucają do rzek a potem to płynie do Oceanów ,to oni zniszczą całe środowisko w największym stopniu ,widziałem film jak normalnie ciezarowkami wysypuja śmieci do rzek .za 200 lat nie będzie życia w oceanach i nas też to załatwi .głupi ludzie .

To smutne, że głupcy są tacy pewni siebie, a ludzie rozsądni tacy pełni wątpliwości.

Portret użytkownika Felipesku

Po prostu producent "smieci"

Po prostu producent "smieci" powinien byc obarczony utylizacja czyli... producent butelkowanwj wody utylizuje butelki a producent salat utylizuje folijki w ktorych sprzedaje salate... no co wy ludzie... daliscie sie zrobic ze to wasz smieci? ... pobudka.

Portret użytkownika Pioter

Nie siej propagandy, byłem na

Nie siej propagandy, byłem na Malediwach w zeszłym roku i nawet zdjęcia nie oddają jak jest tam pięknie i czysto. Jedynie ze śmieci raz widziałem przy nurkowaniu jedna plastikowa butelkę ale w tak przezroczysztej wodzie to widać wszystko w promieniu kilkusetmetrow wiec jest czyściej niż w większości polskich jezior.

Portret użytkownika Demostenes

GRATULACJE!

GRATULACJE!

Biedronka jest najbliżej!

Dino otwarte aż do 21:00!

Żabka jest pełna promocji!

Lidl zawsze tani!

Netto najwięcej się opłaca!

Tesco ma wszystko!

A my, kupujący, jesteśmy zauroczeni tym wspaniałym postępem, jaki dzieje się na naszych oczach. Jest trend, mieć wypas i być posiadaczem.

Skomentuj