Szokujące zdjęcia ryb głębinowych, których żołądki są wypełnione plastikiem

Kategorie: 

Źródło: Association for Marine Exploration na YouTube.com

Ryby celakantokształtne to wyjątkowy gatunek, który pozostaje niezmienny od ponad 400 mln lat. Jak się okazuje, ryby, które „przeżyły” dinozaury, mogą nie przetrwać naszych czasów, ponieważ plastikowe odpady, które produkujemy, docierają nawet do najgłębszych obszarów oceanu.

Brytyjskie stowarzyszenie zajmujące się ochroną środowiska, Blue Planet Society, opublikowało niedawno w sieci szokujące zdjęcia, na których widać martwych przedstawicieli gatunku ryb celakantokształnych, z których wnętrzności wręcz wylewają się plastikowe odpady.

 

Pradawne ryby dotychczas żyły spokojnie w głębokich wodach Oceanu Indyjskiego. Przez długi czas ich gatunek był uznawany za wymarły, ponieważ ludziom trudno było w ogóle do nich dotrzeć. Jak widać, śmieciom jest znacznie łatwiej.

 

Specjaliści przewidują, że na Ziemi pozostało jeszcze 10 tysięcy osobników ryb celakantokształtnych. Ze względu na historię gatunku, a także specyficzny wygląd ryb, wielu ludzi próbuje hodować je w niewoli, jednak póki co, z mizernym skutkiem – ryby po prostu szybko zdychają.

Źródło: Twitter

Zdaniem Blue Planet Society, przykład ryb celakantokształtnych to kolejny powód do zastanowienia się nad naszym destrukcyjnym wpływem nad środowisko i ograniczeniem produkcji plastiku.

 

Choć odpowiedzialność pojedynczych mieszkańców Ziemi bardzo się liczy, to nie można ukrywać, że największą moc sprawczą posiadają międzynarodowi producenci, którzy tworzą niezliczone ilości opakowań produktów spożywczych, napojów oraz kosmetyków. W tym towarzystwie nikt nie spieszy się z radykalnymi zmianami, a zainteresowanie bezsprzecznie kierowane jest jedynie w stronę zysku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj