Nowy syntetyczny materiał może pomóc w oczyszczaniu powietrza

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowy materiał syntetyczny wykazuje właściwości fotosyntezy, usuwając z atmosfery dwutlenek węgla oraz tworząc paliwo słoneczne. Materiał może stać się ważnym czynnikiem w zmniejszaniu ilości gazów cieplarnianych.

MOF, syntetyczny materiał wykonany z tytanu oraz N-akilo-2-aminotereftalanu, jest przykładem dostrojenia przez naukowców części organicznej do użycia światła niebieskiego. Główny autor badania, profesor Fernando Uribe-Romo z Uniwersytetu Centralnej Florydy, twierdzi że „stworzenie materiałów pochłaniających określony kolor światła jest, z naukowego punktu widzenia, bardzo trudne, jednak jest również bardzo istotne dla rozwoju technologii, które mogą pomóc w redukcji gazów cieplarnianych”.

Materiał przekształca dwutlenek węgla w dwie zredukowane formy wegla, które można stosować jako paliwo. Naukowcy planują dostroić MOF w taki sposób, by mógł przekształcić znacznie więcej dwutlenku węgla. Gdy cel zostanie osiągnięty, mają powstać specjalne stacje wychwytujące duże ilości CO2, na przykład w pobliżu elektrowni. Gaz zasysany na stację ma przechodzić przez proces recyklingu, wytwarzając energię, która wróci do elektrowni.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj