Unia Europejska zapowiada wojnę z plastikiem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Unia Europejska planuje wprowadzić zakaz produkcji asortymentu z plastiku do 2021 roku. Zakaz będzie obejmował m. in. słomki, sztućce, a także talerze i kubki jednorazowego użytku. Działania te mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia oceanów plastikiem.

Komisja Europejska proponuje zakaz wytwarzania najpopularniejszych plastikowych produktów, które stanowią 70 procent wszystkich odpadów morskich. Urzędnicy stwierdzili, że ruch ten jest również częścią szerszej strategii tworzenia rynku tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu oraz inwestowania w nowe rodzaje opakowań.

Inicjatywa ogłoszona w poniedziałek ma zakazać wytwarzania plastikowych przedmiotów takich jak patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki i pałeczki do balonów – które zdaniem Komisji można łatwo zastąpić przy użyciu ekologicznych materiałów. W przypadku pozostałych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak pojemniki na żywność i napoje, zasady mają na celu ograniczenie ich użycia oraz opracowywaniu rozwiązań alternatywnych.

 

Posunięcie Unii Europejskiej jest odpowiedzią na podobne pomysły wdrażane przez rządy na całym świecie. Nowy Jork rozważa zakaz stosowania plastikowych słomek, a supermarkety w Wielkiej Brytanii zobowiązały się do wyeliminowania niepotrzebnych plastikowych opakowań do 2025 r.

Komisja szacuje, że rocznie Europa wytwarza 25,8 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego mniej niż 30% podlega recyklingowi, 31% trafia na wysypiska, a 39% jest spalanych. Dyrektywa wymaga zgody parlamentu i państw członkowskich, a urzędnicy mają nadzieję, że nastąpi to w ciągu roku. Zgodnie z zapisami, zakazy wejdą w życie dwa lata po przyjęciu wniosków przez parlamenty.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika galAnonim

Alternatywa jest dawno

Alternatywa jest dawno wynaleziona.

Eko plastik wytwarzany z włókien konopi. Tworzywo bardziej trwałe niż sztuczny plastik, ale w przeciwieństwie do niego jest w pełni ekologiczny i rozkłada się bardzo szybko bez żadnych szkód dla środowiska.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Racja. To samo jest z lekami

Racja. To samo jest z lekami ziołowymi, w 1920 roku w Lozannie zadecydowano że wchodzimy w chemię. To co jest obecnie to rezultat 100 lat wspierania koncernów chemicznych. Dotyczy to wielu aspektów życia, przypomnie jedynie o samej roli monsanto w podtruwaniu. Dlatego ''wielka chemia'' to nie jest sam plastik...

Skomentuj