Oceany wprowadzają do atmosfery miliony ton mikroplastiku

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W przełomowym badaniu, naukowcy pod kierunkiem Luke'a Dycka odkryli, że mikrodrobiny plastiku przedostają się do powietrza poprzez rozpryski oceaniczne. Badanie to rzuca nowe światło na problem zanieczyszczenia plastikowego, podkreślając, że mikroplastiki nie tylko zanieczyszczają nasze oceany, ale również atmosferę.

 

Wykorzystując obrazowanie o dużej prędkości, zespół badał procesy fizyczne związane z uwalnianiem mikroplastików. Wyniki wykazały, że cząsteczki o wielkości od 10 do 280 mikronów są przenoszone z wody morskiej do powietrza. Te małe krople, zwane „sprayami”, przenoszą ładunek tworzyw sztucznych do atmosfery.

 

Badacze oszacowali, że rocznie do atmosfery uwalnianych jest od 0,02 do 7,4 megaton tworzyw sztucznych. Najlepsze szacunki wskazują na 0,1 megatony plastiku rocznie. Te odkrycia podkreślają potrzebę inwentaryzacji stężeń mikroplastików w oceanach, aby lepiej rozwiązać ten problem środowiskowy.

 

Obecność mikroplastików w atmosferze ma poważne konsekwencje dla klimatu. Cząsteczki te mogą zmieniać bilans promieniowania atmosferycznego oraz wpływać na procesy tworzenia chmur. Dr Jane Smith i profesor John Davies podkreślają, że obecność aerozoli mikroplastycznych w atmosferze może mieć znaczące konsekwencje dla zmiany klimatu.

 

Wyniki badania wskazują na pilną potrzebę podjęcia działań w celu ograniczenia zanieczyszczenia mikroplastikami, poprzez zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, ulepszenie systemów gospodarowania odpadami i rozwój zrównoważonych alternatyw dla jednorazowych tworzyw sztucznych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

Nie ma problemu "plastiku",

Nie ma problemu "plastiku", jest problem klimatu i CO2 ( w tej dekadzie ) . W plastik to "bogaci" muszą pakowac dobra konsumpcyjne dla trockistowskich eko-socjalistów , oraz wodę pitną i żywność . No i oczywiście musza tez "pakować " samych trockistów eko-terrorysów , w polary i całe mundury z palstiku. I oczywiście dać im palstikowe smartfony. do 2040 r KE z Kraju Rad 2.0 zapowiedzała wzrost produkcji plastku o 50%.

Portret użytkownika wiktor wektor

Pitolisz tak że kartofle w

Pitolisz tak że kartofle w piwnicy aż gniją. Tzw: "polar" czyli tkanina z tworzywa sztucznego, powstaje z odzysku tworzywa ze zużytych butelek po napojach, czyli jest to ich rodzaj utylizacji przez powtórne wykorzystanie surowca - nie produkuje się tego tworzywa specjalnie na tkaniny. Pomyśl co jest łatwiej zrobić.. przetopić piasek na szkło by zrobić z niej butelkę, która jest ciężka  i krucha, potrzebuje skrzynek a wszystkie w nich napoje trzeba trzymać w ogrzewanych magazynach zimą w przeciwieństwie do napojów w "plastiku", czy lekką i tanią w produkcji butelkę PET ? - która skrzynki nie potrzebuje, nie stłucze się i nie pęknie na mrozie. Gdyby nie opakowania z tworzyw to jaką trwałość miała by żywność na półce w markecie ? - zawinięta w papierek, który trzeba zrobić ze świeżej celulozy (ze względów higieny) więc wycięto by lasy. A te smatfony, telewizory, komputery itd. to pewnie deskami byś poobijał co ? Puknij się czasem w ten swój czerep zanim Cię najdzie ochota znowu palnąć jakąś nieprzemyślaną durnotę. Da się to wszystko inaczej zrobić ale wymagałoby to zupełnie innego podejścia samego klienta/konsumenta.

Są już sklepy w których towary "sypkie" i inne bardziej trwałe kupuje się luzem ale trzeba mieć swoje butelki, słoiki, torby itd. Z tym że to się sprawdza w detalicznej sprzedarzy a nie hurtowej w marketach gdzie tłumy ludzi kupują co dzień. 

I teraz tak.. chcąc kupić otręby, czy płatki zbożowe, mleko, śmietanę czy ser albo dżem - musisz mieć swoje butelki, słoiki i torby, które w domu musisz pomyć i zdezynfekować by znowu móc ich użyć. Krem do rąk albo do golenia też chcesz kupować jak lody z automatu do własnego "rożka" ? Wszystko ma swoje minusy a Ty patrzysz tylko na korzyści jednej strony.

Portret użytkownika axell69

Należy ukarać  Oceany

Należy ukarać  Oceany podatkiem  od śladu węglowego a co za tym idzie  , ukarany  powinien być każdy kraj  posiadający  dostęp  do  oceanu  podatkiem  procentowowspółosiowym do zakładanego produktu narodowego brutto w latach 2050-2100  pomnożonym do kwadratu  razy  lata potrzebne do uzyskania  pełnoletności (2050)  ustawy która ma charakter tymczasowy - głosowanie  nad tym projektem odbędzie się w nocy , właśnie wtedy  gdy  każdy normalny człowiek śpi ,  w terminie  nie   dłuzszym niż jeszcze dziesięć dni    , zanim   powołany szond   dostanie wotum   braku  zaufania/nieufności  i pójdzie w pizdu  na manowce w zapomnieniu  , nikt ich  nie rozliczy  !! 

Kuva nikt ich nie rozliczy !!  ony nigdy się   nie rozliczają , a ty  spokojny człowieku spróbuj  niedopłacić  1 go grosza    w rozliczeniu rocznym  podatkowym a komornik wywiezie cię na taczce do   granic absurdu (jak tego piekarza  z Legnicy za to ze  nadwyżki  pieczywa  rozdawał   potrzebującym , lub tego  mechanika  samochodowego który w przypływie  dobroci  wymienił żarówkę kórwie z uszędu i niewystawił paragonu , no  nie chciał kasy  za usługę)  .  Więc czego spodziewacie  się  po  niepolskich kurvach  ,  aktu łaski   czy normalnego życia .   nic takiego nigdy nie nastąpi  chyba że wymienimy ich  podstępnych zakłamanych  ukrytych za gąszczem ustaw paragrafów i przepisów    na takich   którzy  obalą  ten  cały  perfidny  bałagan   , a przedewszystkim   oderwą KK od koryta  i polityki , to jest  warunek NUMER JEDEN  , po tym kroku będzie już z górki  ,  KK  nie potrafi  egzystować    bez  szyda    a szyd nie będzie  mógł  egzystować  bez  katoli . to takie    proste  a jednak trudne   bo wiekszość z was   chce być  niewlonikiem  prałata  i niewolnikiem  bractwa  odsetkowego zwanego  dla niepoznaki  Bankiem 

Wracając do arta -   dowiadujemy się że to Oceany  emitują  mikroplastik do  atmosfery   ale nie dowiadujemy się  tego  najważniejszego , kto  gdzie i w jakich latach  wymienił   naturalne produkty na  te pochodne  z ropy  ..........    decyzje jednej rodziny  spowodowały  to że po  100 latach  kłamstw  wina spada  na  wszystkie społeczeństwa  zachodnie   

PS 

Jako że nie umiem się powstrzymać xD   

Przyjdzie  taki jeden  , podobno Król Elekt Pośmiertny  i was wszystkich uratuje  , a tych   których nie uratuje     to też uratuje  - wystarczy  wrzucić coś  do koszyczka  i  odpust  załatwiony.

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj