Ziemię zalewa plastik odpowiadający masie miliarda słoni

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W Stanach Zjednoczonych obliczono całkowitą ilość plastiku na świecie. Liczba ta wyniosła aż 8,3 miliarda ton. Tak ogromna masa materiału odpowiada miliardowi słoni, a powstała jedynie w ciągu ostatnich 65 lat.

 

Najważniejszą kwestią jest to, że plastikowe przedmioty, takie jak opakowania, są stosowane przez bardzo krótki okres czasu, a następnie zostają wyrzucane. Ponad 70% całkowitej produkcji plastiku znajduje się obecnie wśród odpadów, między innymi na wysypiskach śmieci oraz w oceanach.

 

W artykule opublikowanym przez Uniwersytet Kalifornijski w czasopiśmie Science Advances dokonano pierwszej globalnej oceny, dotyczącej wyprodukowanej liczby plastiku. Ustalono, że połowa z 8,3 miliarda ton powstała w ciągu ostatnich 13 lat.

Jedynie 9% wyprodukowanego plastiku zostało poddane recyklingowi. Około 12% zostaje spalanych, a 79% trafia na wysypiska. Plastikowe opakowania są używane przez mniej niż rok, a najdłużej stosowane plastikowe produkty utrzymują się w budownictwie oraz w maszynach.

 

Szeroka możliwość w zastosowaniu oraz wytrzymałość tworzyw sztucznych sprawiły, że ich produkcja i wykorzystanie stale przyspieszają. Do 2050 roku ma być już 12 miliardów ton plastikowych odpadów, przy obecnych wskaźnikach recyklingu: Europa (30%), Chiny (25%), Stany Zjednoczone (9%).  Żadne z powszechnie stosowanych tworzyw sztucznych nie ulega biodegradacji.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Odwazniak

W ameryce plastikowe

W ameryce plastikowe opakowania są pancerne, z pięć razy grubsze niż w Polsce. Zębami nie otworzysz,  a co dopiero palcami. Zawsze pod ręką nóż i to trzeba uważać, żeby się w walce nie pochlastać. Plus wszystko pakowane potrójnie. Nie ma tu co jeść - w sklepie kolorowa trucizna zapakowana tak,  żeby się zirytować,  wypchane gownem półki po sufit. A człowiek głodny bo owoce drewniane,  warzywa z tektury,  gotowcem można się zatruć, tanie jaja śmierdzą, po mleku i mące migrena. Dobrze że kapusta kiszona koszerna jest chociaż.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj