Ciemna materia może być starsza niż Wielki Wybuch

Kategorie: 

Źródło: American Museum of Natural History

Ciemna materia, choć zdaniem naukowców stanowi aż 80% masy Wszechświata, pozostaje dla nas wielką zagadką. Dotychczas nie udało się jej odkryć, a jej istnienie mogłoby wyjaśnić anomalie w rotacji i ruchu galaktyk w gromadach. Tymczasem jak wynika z najnowszych badań, ciemna materia mogła istnieć jeszcze przed Wielkim Wybuchem.

 

O ciemnej materii wiemy bardzo niewiele i nie jesteśmy w stanie jej zaobserwować, lecz wiemy o jej obecności, gdyż oddziałuje grawitacyjnie z widzialną materią oraz wpływa na jej poruszanie się i rozkład w przestrzeni kosmicznej.

 

Naukowcy od dawna przypuszczali, że ciemna materia musi być pozostałością po Wielkim Wybuchu. Jednak dotychczas nie udało się opracować obliczeń, które potwierdziłyby te pomysły. Zespół badawczy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przygotował prostą ramę matematyczną, z pomocą której wykazał, że ciemna materia mogła powstać przed Wielkim Wybuchem w erze kosmicznej inflacji, gdy przestrzeń bardzo szybko się rozszerzała. Szybka ekspansja mogła spowodować obfitą produkcję niektórych rodzajów cząstek, zwanych skalarami. Jak dotąd udało się odkryć tylko jedną cząstkę skalarną – bozon Higgsa.

Jeśli ciemna materia ma jakikolwiek związek z cząstkami skalarnymi, może być starsza niż Wielki Wybuch. Nowe badanie wskazuje również na metodę testowania pochodzenia ciemnej materii, która polega na obserwacji sygnatur, którą ciemna materia pozostawia w rozkładzie materii we Wszechświecie.

 

Choć ciemna materia jest zbyt ulotna, aby można było ją dostrzec w eksperymentach z cząstkami, może ujawnić swoją obecność w obserwacjach astronomicznych. Więcej szczegółów na temat ciemnej materii poznamy wkrótce, gdy satelita Euclid zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną, co powinno nastąpić w 2022 roku.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Podoba mi się ten komentarz

Podoba mi się ten komentarz autora:

Ciemno i „zimno” oraz absolutna próżnia nie zostały stworzone przez nikogo. To wszechogarniająca jedność (przestrzeń?), nie ma granic i istnieje zawsze. Dopiero powstanie zalążków skupisk antymaterii dało w niej początek granicom skupisk materii. Największe znane skupisko materii to wszechświat, lecz moim zdaniem wszechświatów w bezgranicznej próżni jest więcej.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

komentarz niezły, ale

komentarz niezły, ale nieprawdziwy. Mam dowód, że Wszechświat jest dwuwymiarowy w trójwymiarowej przestrzeni, dlatego występuje iluzja wieloświatów...

 Aby prosto, w mozliwy do pojęcia sposób, wyjaśnić sobie dlaczego, trzeba wyobraźnią znaleźć się w salonie luster... Trójwymiarowa przestrzeń odkształca się jak pofalowane lustro a uzyskane obrazy czynią iluzję wielości rzeczywistego pojedynczego obrazu...

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Arya

Hmm, ale ciekawe jest to, że

Hmm, ale ciekawe jest to, że lewoskrętnej wstęgi Mobiusa, nie da się nałożyć na prawoskrętną. Czy to nie świadczy jednak o tym, że Wszechświat ma więcej wymiarów niż 2? Idąc dalej tym tokiem rozumowania, to możemy założyć, że istnieją też inne wszechświaty. Bo jeśli nasz byłby lewoskrętny, to gdzieś tam może istnieć prawoskrętny. Nie nakładają się jednak na siebie, bo to niemożliwe, ale żeby się dostać do tego drugiego wszechświata, to potrzebny jest trzeci wymiar. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj