Ciemna materia może być starsza niż Wielki Wybuch

Kategorie: 

Źródło: American Museum of Natural History

Ciemna materia, choć zdaniem naukowców stanowi aż 80% masy Wszechświata, pozostaje dla nas wielką zagadką. Dotychczas nie udało się jej odkryć, a jej istnienie mogłoby wyjaśnić anomalie w rotacji i ruchu galaktyk w gromadach. Tymczasem jak wynika z najnowszych badań, ciemna materia mogła istnieć jeszcze przed Wielkim Wybuchem.

 

O ciemnej materii wiemy bardzo niewiele i nie jesteśmy w stanie jej zaobserwować, lecz wiemy o jej obecności, gdyż oddziałuje grawitacyjnie z widzialną materią oraz wpływa na jej poruszanie się i rozkład w przestrzeni kosmicznej.

 

Naukowcy od dawna przypuszczali, że ciemna materia musi być pozostałością po Wielkim Wybuchu. Jednak dotychczas nie udało się opracować obliczeń, które potwierdziłyby te pomysły. Zespół badawczy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przygotował prostą ramę matematyczną, z pomocą której wykazał, że ciemna materia mogła powstać przed Wielkim Wybuchem w erze kosmicznej inflacji, gdy przestrzeń bardzo szybko się rozszerzała. Szybka ekspansja mogła spowodować obfitą produkcję niektórych rodzajów cząstek, zwanych skalarami. Jak dotąd udało się odkryć tylko jedną cząstkę skalarną – bozon Higgsa.

Jeśli ciemna materia ma jakikolwiek związek z cząstkami skalarnymi, może być starsza niż Wielki Wybuch. Nowe badanie wskazuje również na metodę testowania pochodzenia ciemnej materii, która polega na obserwacji sygnatur, którą ciemna materia pozostawia w rozkładzie materii we Wszechświecie.

 

Choć ciemna materia jest zbyt ulotna, aby można było ją dostrzec w eksperymentach z cząstkami, może ujawnić swoją obecność w obserwacjach astronomicznych. Więcej szczegółów na temat ciemnej materii poznamy wkrótce, gdy satelita Euclid zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną, co powinno nastąpić w 2022 roku.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Podoba mi się ten komentarz

Podoba mi się ten komentarz autora:

Ciemno i „zimno” oraz absolutna próżnia nie zostały stworzone przez nikogo. To wszechogarniająca jedność (przestrzeń?), nie ma granic i istnieje zawsze. Dopiero powstanie zalążków skupisk antymaterii dało w niej początek granicom skupisk materii. Największe znane skupisko materii to wszechświat, lecz moim zdaniem wszechświatów w bezgranicznej próżni jest więcej.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

komentarz niezły, ale

komentarz niezły, ale nieprawdziwy. Mam dowód, że Wszechświat jest dwuwymiarowy w trójwymiarowej przestrzeni, dlatego występuje iluzja wieloświatów...

 Aby prosto, w mozliwy do pojęcia sposób, wyjaśnić sobie dlaczego, trzeba wyobraźnią znaleźć się w salonie luster... Trójwymiarowa przestrzeń odkształca się jak pofalowane lustro a uzyskane obrazy czynią iluzję wielości rzeczywistego pojedynczego obrazu...

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Arya

Hmm, ale ciekawe jest to, że

Hmm, ale ciekawe jest to, że lewoskrętnej wstęgi Mobiusa, nie da się nałożyć na prawoskrętną. Czy to nie świadczy jednak o tym, że Wszechświat ma więcej wymiarów niż 2? Idąc dalej tym tokiem rozumowania, to możemy założyć, że istnieją też inne wszechświaty. Bo jeśli nasz byłby lewoskrętny, to gdzieś tam może istnieć prawoskrętny. Nie nakładają się jednak na siebie, bo to niemożliwe, ale żeby się dostać do tego drugiego wszechświata, to potrzebny jest trzeci wymiar. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Rozumując w ten sposób można

Rozumując w ten sposób można by nakładać na siebie nieskończenie wiele wstęg lewoskrętnych, dla których tylko jeden punkt bybył wspólny... To ciekawe..!!

Czy czyniąc to samo z prawoskrętnymi uzyskalibyśmy nieskończoną ilość antyWszechświatów.? Co więcej... owe prawo i lewoskrętne wstgi mogą mieć ten sam jeden punkt styczności...Należy sobie wtedy zadać pytanie... "Po chooj Bogu (lub dla  Żródła) tyle zachodu?"...

 Jego cel jest w zasadzie prosty w osi czasu... zrozumieć samego siebie... "najszybciej" jak można...

Portret użytkownika Arya

Należy sobie wtedy zadać

Należy sobie wtedy zadać pytanie... "Po chooj Bogu (lub dla  Żródła) tyle zachodu?"

Patrząc na to z perspektywy Źródła, to Źródło nie ma ograniczeń, więc istnienie wielu wszechświatów jest jak najbardziej możliwe, bo nie ma ograniczeń. Patrząc od strony Boga, to sam często piszesz, że Bóg chce doświadczać jak najwięcej, więc wysilił się, by doświadczyć czegoś nowego dla siebie.

Jest jeszcze inna opcja. Wszechświat może być tylko jeden, ale podzielony na lewoskrętny i prawoskrętny. Mamy przecież lewoskrętne i prawoskrętne helisy DNA, ale mamy też np. muszle ślimaków skręcone i w prawo i w  lewo. Jeśli wszechświat jest tylko jeden i jest podzielony to i tak musi istnieć trzeci wymiar. Ale tym wymiarem będzie wtedy sama przestrzeń. To by znowu tłumaczyło różne zjawiska w kosmosie, takie jak zagięcie czasoprzestrzeni, czarne dziury a może i podróże w czasie (czas byłby tylko funkcją przestrzeni, a nie dodatkowym wymiarem). Ciekawy temat Smile

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Medium

Podobno odbiór świata jest

Podobno odbiór świata jest zależny od własnej wyobraźni. Niektórym trudno wyobrazić sobie przestrzeń czterowymiarową, dla innych nawet trójwymiar to za dużo. Stąd dyskusje płaskoziemców i powiększające się ich grono. Zadziwiłeś mnie więc własnym przekonaniem. Umysły techniczne siłą rzeczy powinny mieć rozbudowaną wyobraźnię przestrzenną.

Choć z drugiej strony moja mama, matematyczka, zawsze wolała algebrę od geometerii, do mnie zaś bardziej przemawiała przestrzeń. Moim zdaniem inne wszechświaty nie są iluzją, a ich liczba ponoć jednak jest ściśle ograniczona.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie należy mylić wyobraźni z

Nie należy mylić wyobraźni z fantazją... Zbuduj sobie wstęgę Mobiusa i zobaczysz jak na dłoni, że jest to obiekt dwuwymiarowy, lecz w przestrzeni trójwymiarowej. To dopiero wywoła zamęt w Twopim umyśle:... "No, niemożliwe... jak to jest?"

 Nie wyobraźnia czyni wieloświaty, wielowymiary, życie w kosmosie etc... To czyta fantazja ludzi pozbawionych właśnie wyopbraźni... AMR

Strony

Skomentuj