Naukowcy próbują potwierdzić, że Wielki Wybuch rzeczywiście miał miejsce!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zgodnie z teorią Wielkiego Wybuchu, nasz Wszechświat powstał około 13,8 miliarda lat temu w wyniku kosmicznej eksplozji, gdy materia i energia zaczęły rozprzestrzeniać się we wszystkich kierunkach. Uważa się, że okres kosmicznej inflacji odpowiada wielkoskalowej strukturze Wszechświata i wyjaśnia, dlaczego kosmos i mikrofalowe promieniowanie tła wydają się być w dużej mierze jednorodne we wszystkich kierunkach. Dotychczas nie udało się pozyskać dowodów, które jednoznacznie potwierdzałyby hipotezę inflacji kosmologicznej lub wykluczały teorie alternatywne, lecz dzięki najnowszym badaniom, naukowcy być może opracowali sposób na przetestowanie jednej z kluczowych części kosmologicznego modelu Wielkiego Wybuchu.

 

Teoria kosmicznej inflacji stwierdza, że 10−36 sekund po Wielkim Wybuchu, osobliwość, w której koncentrowała się cała materia i energia, zaczęła się rozszerzać. Uważa się, że epoka kosmologicznej inflacji trwała do 10−33–10−32 sekund po Wielkim Wybuchu, po czym zwolniło się tempo rozszerzania Wszechświata. Według tej teorii, początkowa ekspansja kosmosu była szybsza niż prędkość światła.

 

Teoria pomaga wyjaśnić, dlaczego istnieją prawie takie same warunki w odległych od siebie regionach Wszechświata. Jeśli kosmos pochodzi od maleńkiej objętości przestrzeni, która urosła do rozmiarów większych, niż jesteśmy w stanie zaobserwować, wyjaśniałoby to, dlaczego wielkoskalowa struktura Wszechświata jest niemal jednolita i jednorodna.

 

Istnieją także inne teorie, wyjaśniające powstanie Wszechświata, lecz dotychczas brakowało zdolności do falsyfikacji którejkolwiek z nich. Dlatego zespół astronomów z Uniwersytetu Harvarda i Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian w Cambridge opracował niezależny od modelu sposób odróżniania inflacji od alternatywnych scenariuszy. Zgodnie z tą propozycją, ogromne pola w pierwotnym Wszechświecie doświadczałyby fluktuacji kwantowych i perturbacji gęstości, które bezpośrednio rejestrowałyby skalę wczesnego Wszechświata w funkcji czasu, tj. działałyby jako „standardowy zegar Wszechświata”.

Źródło: NASA/WMAP

Dokonując pomiaru sygnałów, które miałyby pochodzić z tych pól, kosmologowie byliby w stanie stwierdzić, czy zostały zaszczepione jakiekolwiek zmiany w gęstości podczas fazy kurczenia się lub rozszerzania wczesnego Wszechświata. Pozwoliłoby to wykluczyć alternatywy dla teorii kosmicznej inflacji.

 

Perturbacje te byłyby źródłem wszelkich zmian gęstości, obserwowanych przez astronomów we Wszechświecie. To, w jaki sposób te warianty zostały ukształtowane, można określić obserwując tło Wszechświata – a konkretnie, jego rozszerzanie się lub kurczenie.

 

Astronomowie zidentyfikowali potencjalny sygnał, który można byłoby zmierzyć z pomocą dostępnych obecnie instrumentów badawczych, takich jak obserwatorium kosmiczne Plancka, Sloan Digital Sky Survey, VLT Survey Telescope, czy Dragonfly Telescope. W poprzednich badaniach sugerowano, że zmiany gęstości pierwotnego Wszechświata można wykryć poszukując dowodów na niegaussowości, które są korektami dla funkcji Gaussa przy pomiarze wielkości fizycznej - w tym przypadku, mikrofalowego promieniowania tła.

 

Powstanie Wszechświata jest prawdopodobnie jedną z największych zagadek nauki i kosmologii. Jeśli stosując powyższą metodę będzie można wykluczyć alternatywne teorie, przybliży nas to o krok do zrozumienia początków czasu, kosmosu i samego życia.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

autor: Illuminat13 napisał:

autor: Illuminat13 napisał: "Bog jest wielki chwala mu za to" Czyli jak sobie zauważę że sobie mogę napisać : Allahu Akbar To chyba będzie ok ? Żadnych pretensji z twojej strony co ? Obaj widzimy że Bog jest wielki tylko, że z przeciwnch stron tego samego kija ? 

Portret użytkownika Felipesku

Chyba sobie to wyobraza bo

Chyba sobie to wyobraza bo naukowo  nie da sie potwierdzic czegokolwiek przed powstaniem czasu a jest to jedbo z glownych zalozen badania... ze czas rozpoczal swoj bieg. Raczej beda to domysly lub zalozenia, bo na pewno nie jest nikt w stanie odpowiedziec co bylo przed powstaniem czasu.... bo jak w jednym punkcie byla cala materia to czas stal w miejscu czy go nie bylo? ... czyli nie grawitacja trzyma wszechswiat w ryzach a czas... i jakim cudem materia rozprzeatrzenila sie z jednego punktu... przeciez to najwieksza znana nam czarna dziura a jak wiem z takich obiektow nic nigdy nie ucieka. Ta wasza nauka... przyznajce w koncu ze tylko kreacjonizm jest w stanie to wszystko wyjasnic... czy dalej bawimy sie w chowanego?

Portret użytkownika euklides

I naprawdę ciągle żaden

I naprawdę ciągle żaden genialny żydowski naukowiec nie odkrył, że to nie wszechświat zmienia swoje rozmiary, tylko zmienna jest prędkość światła...? Szkoda. Za takiego cuś można by pewnie dostać odszkodowanie od Nobla.

Portret użytkownika euklides

Gdyby walczył o odszkodowanie

Gdyby walczył o odszkodowanie od Nobla, to podszedłbym do tego od znacznie prostszej strony. Zapisałbym w całkowicie ścisły sposób, równaniem matematycznym tą efemeryczną relację, którą literacko uchwycić próbują rozmaici żydowscy naukowcy, na czele z Olgą Tokarczuk, mianowicie: Żyd = Polak * c ^ 2, gdzie c to prędkość światła. To jest równanie, którego poszukują. Oczywiście jednostką w tym równaniu jest dolar, więc Polak to [dolar * (s /m)^2]. Czyli jak Żyd jest wart 300 milionów dolarów to Polak jest wart jednego kwadratowego sekundo-dolara podzielonego na metr kwadratowy. Jedna z interpretacji fizycznych tego równania jest taka, że opisujo ono jak powinny kształtować się koszty najmu nieruchomości w Polin po wprowadzeniu w życie ustawy 447. Tą pracą zdobyłbym uznanie i za jednym zamachem zdobył Nobla literackiego, z ekonomii, fizyki, chemii oraz pokojowego, jendakże jest jeden mankament. Jak już wspomniałem prędkość światła jest zmienna...

Strony

Skomentuj