W USA powstaje najczulszy na świecie detektor ciemnej materii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykańscy naukowcy rozpoczęli niedawno budowę nowego detektora ciemnej materii. LUX-ZEPLIN (LZ) będzie najczulszym tego typu urządzeniem na świecie i ma zapewnić Stanom Zjednoczonym przewagę nad innymi państwami w poszukiwaniach nieuchwytnej ciemnej materii.

 

LUX-ZEPLIN jest następcą urządzenia o nazwie LUX (Large Underground Xenon), które nie dokonało żadnego odkrycia. Nowa aparatura powstaje w tym samym miejscu co jej poprzednik - w podziemnym laboratorium Sanford Underground Research Facility (SURF) w pobliżu miasta Lead w Dakocie Południowej.

LUX-ZEPLIN będzie 100 razy bardziej czuły i 30 razy większy od urządzenia LUX, ale za to będzie wymagało do pracy aż 10 ton ciekłego ksenonu. Dla porównania, LUX potrzebował tylko 300 kg tego pierwiastka. Naukowcy mają nadzieję zaobserwować kolizje jąder ksenonu z cząstkami ciemnej materii. LUX-ZEPLIN będzie poszukiwał WIMP-ów - hipotetycznych słabo oddziałujących cząstek, z których może składać się ciemna materia.

Amerykańscy naukowcy spieszą się, aby odkryć ciemną materię jako pierwsi. Podobne badania prowadzą między innymi Włosi ze swoim urządzeniem XENON1T w Narodowym Laboratorium Gran Sasso oraz Chińczycy, którzy pracują przy eksperymencie PandaX-II w podziemnym laboratorium w prowincji Syczuan. LUX-ZEPLIN zostanie ukończony najpóźniej w 2020 roku i jest silnym konkurentem dla zespołów badawczych z innych państw.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Mumei

Według mnie ciemna materia to

Według mnie ciemna materia to nie jest nic nieznanego. Możliwe że są to czarne dziury które nie mają co wciągnąć, bo znajdują się w pustej przestrzeni międzygwiezdnej. A z kolei w przestrzeniach międzygalaktycznych są czarne dziury które są nieudanymi lub martwymi galaktykami.

Portret użytkownika Maxxx

A mnie ciekawi w jakim celu

A mnie ciekawi w jakim celu prowadzi się te badania, rozumiem postęp nauki, odkrywanie nowych rzeczy...ale skoro inwestuje się grube pieniądze (choć nie ma tu o nich mowy to zapewne nie jest to tania zabawa), to oczekuje się jakiegoś zwrotu. Na pewno nie uwierzę że chodzi o prestiż bycia pierwszym. 

Portret użytkownika finktank

Teoria odnośnie cemnej

Teoria odnośnie cemnej materii jest bardzo interesująca, wyobraźcie sobie , że siedzicie sobie w pokoju i pijecie browara, ale w tym samym miejscu jest inny wszechsiwat i no przez środek waszego pokoju przbiega autostrada w świecie złożonym z ciemnej materii, jeżdza samachody w tą i  z powrotem, ale wy nic nie czujecie bo oba wszechświaty nie wchodzą w interakcje, oprócz słabego oddziaływania grawitacyjnego, albo kochacie się z ukochną w sypialni a w tym samym czasie , we wszechświecie złożonym z czarnej materii w tym samym miejscu co wasza sypialnia , istory zbudowane z czarnej materii też sobie kopulują , obie kopulujące pary prznikają siebie nic o sobie nie wiedząc ponieważ ichświaty nie wchodza w żadne interakcje

Portret użytkownika EkrudyDref

Bardzo ciekawy temat, gdyż

Bardzo ciekawy temat, gdyż odkrycie ciemnej materii ukaże, iż istnieje coś więcej poza dotąd znanym, a to pozwoli inaczej spojrzeć na sprawy bioenergoterapii, wieloświatów, duszy i duchów...

Jednak martwi mnie, że to wszystko dzieje się w czasach nakręcania spirali nienawiści, agresji i wydawania miliardów dolarów na oręż. Znakomite odkrycia mogą nie dojść do skutku w obliczu wybuchających bomb.

--------
Howgh!

Portret użytkownika MiamiVibe

,, Jednak martwi mnie, że to

,, Jednak martwi mnie, że to wszystko dzieje się w czasach nakręcania spirali nienawiści, agresji i wydawania miliardów dolarów na oręż. Znakomite odkrycia mogą nie dojść do skutku w obliczu wybuchających bomb."

Owe spirale, to motor napędowy ogólnopojętego postępu technologicznego. Prawdopodobnie będzie to służyć do zabijania oraz oczywiście do zarabiania mamony Smile

Portret użytkownika ttteis77

" inżynierowie??............

" inżynierowie??.............Planeta, Coś pomiędzy biegunami jest by ten proces był nieprzerwany. Same bieguny nie wystarczą..........oni i ich szkoły..................ehhhhhhhhhhhhhhhhh.  Nawet nie próbują się w ten proces zaangażować typu projektami................."

Portret użytkownika ttteis77

"dziwię się, dlaczego nie

"dziwię się, dlaczego nie wpadli na pomysł użycia magnesów do produkcji niekończącej się energii.https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:VFPt_cylindrical_magnet.svg" "2 bieguny Stałe, 4 Napędowe. Zatacza pętlę, perpetuum mobile i tym samym może zwiększyć moc samej siebie. najczulszy na świecie detektor ciemnej materii, to ma być żart?" widocznie nie ludzkość im w głowie, tylko napychanie sobie portweli. A może powiedzą że to dla dobra nauki? Ziema jest wzorem do nieograniczonej energii... Pole magnetyczne ziemi, bieguny....... NIC TO WAM NIE MÓWI?

Strony

Skomentuj