Biolodzy morscy badają przypadki masowej śmierci krylu na wybrzeżu Kalifornii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Kryl to ogólna nazwa dla kilkudziesięciu małych skorupiaków morskich podobnych do krewetek. Jest to istotny składnik łańcuchów pokarmowych w oceanach. Od kilku tygodni w północnej Kalifornii dochodzi do licznych przypadków wyrzucania na plażę wielu milionów osobników zaliczanych do tej grupy organizmów.

 

Naukowcy starają się zrozumieć, jaka jest przyczyna masowej zagłady tak dużej ilości krylu. Znajdowany jest on na całym wybrzeżu od Kalifornii po Oregon. Pojawiła się hipoteza wedle, której za śmierć tak dużej liczby zwierząt odpowiada zmiana kierunku wiatru na Pacyfiku.

 

Kryl znajdujący się często w wierzchnich warstwach oceanu jest szczególnie narażony na takie niespodziewane realokacje sporej liczby skorupiaków, które mogły zostać po prostu zmyte na brzeg. Na takie wytłumaczenie wskazuje też badanie, które wykazało, że większość martwego krylu to samice z zapłodnionymi jajami. Mogły zostać wyrzucone na brzeg zaraz po zapłodnieniu.

 

Ubytek krylu nie jest jednak nadal wystarczająco duży, aby mogły powstać niedobory, które z kolei wywołałyby załamanie łańcuchów pokarmowych. Skorupiaki te są częścią diety takich stworzeń jak wieloryby czy łososie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika WalleIceland

Witam wszystkich

Witam wszystkich zaciekawionych tym tematem.Od jakiegos czasu czytam i czytam coraz wiecej o wyrzuceniu przez wody zdechlych ryb skorupiakow czy ssakow.Wszyscy opisuja ta przykra sytuacje jako zanieczyszczenie wod przez eksplozje na fukushimie hmmm ciekawe to jest ale ja mam troche inne zdanie na ten temat.Zauwazcie ze coraz wiecej dochodzi do trzesien ziemi i erupcji wulkanow.Nic o tym nie mowia ani nie opisuja ale ja mysle i nie bede zdziwiony jezeli dojdzie nie dlugo do jakiejs wielkiej erupcji,im wiecej trzesien im wiecej erupcji tym blizej naszej powieszchni jest magma,wszystkie stworzenia zdychaja poniewaz temperatura wody jest za ciepla a skoro woda jest za ciepla magma jest blisko a wiec sie nie zdziwie jak cos mocno pierdzielnie...

Portret użytkownika ??? (the real one)

e tam zanieczyszczenia.

e tam zanieczyszczenia. haarpem wala na lewo i prawo.  fukushima to maly pikus. chyba jakies walne posiedzenie ptakow sie zebralo... nie wiem jak to nazwac
 nie jest to spiew. predzej jakis dub step. 

Portret użytkownika Zenek

  Drodzy dyskutanci,

 
Drodzy dyskutanci, omawiając problem zasyfienia Oceanów promieniotwórczymi odpadami nie zapominajcie iż przyczyną tego był żydowki terroryzm w postaci wysadzenia Fukushimy przez ichnią "firmę ochroniarską" by Japończycy oddali im kontrolę nad Bankiem Centralnym i Funduszem Emerytalnym. I nie zapominajcie iż przed tym wydarzeniem masowo fałszowali "przepowiednie" jakoby "Bóg chciał by się Wyspy Japońskie znalazły pod wodą". Tak więc rozważając problem ginącego świata miejscie w pamięci ten kolejny bestialski holokaust wywołałany tylko ich niepohamowaną biblijną chciwością na cudze dobra.
 
Pamiętajcie także o izraelskim wirusie STUXNET jaki jest przyczyną niekontrolowanych awarii w przemyśle i związanych z tym wycieków także radioaktywnych. A także to iż "pilnują" coraz więcej fabryk czy  lotnisk z których powoli coraz większy strach latać z uwagi na "arabski terroryzm" czy niespodziewane awarie samolotów tam przez nich doglądanych jak chociażby ostatnie "samozapalenia" Boeninga.
 
A i nam ostatnio grożą tylko dlatego iż Polacy nie chcą uczestniczyc w ich religijnych bestialstwach zwanych "pozyskiwaniem miesa halal". Tylko czekać na zamachy także bombowe jakie zaczną być "spontanicznie" dokonywane na nasze Państwo tylko dlatego iż nasza Cywilizacja i ich "cywilizacja" nie mają ochoty dalej mieć ze soba cokolwiek wspólnego mimu nachalnego uporczywego wciskania podobno "wspólnych korzeni".
 
 
W interesie waszego bezpieczeństwa jest wymuszenie całkowitego zakazu handlu tym mięsem w Polsce (jak i innym koszernym świństwem) by się wraz z Arabami z niej wynieśli do tych swoich madagaskarów. Bo oni w Polsce już czekają by po raz kolejny "rezać Polaków" w intencji tej swojej Judeopolonii. Bo nasza armia, wedle planów, ma się wykrwawiać w Syrii a oni w tym samym czasie planują mordować ojców i matki umierających tam za nich w ich wojnie żołnierzy.
 
 
 

Portret użytkownika BEN

Spalanie wegla jest szkodliwe

Spalanie wegla jest szkodliwe to fakt.
Spalanie benzyny ropy w samochodach jest szkodliwe fakt
Ale cóż mamy jeszcze energie z elektrowni atomowych czy pozyskiwanie tej energi jest zdrowe bezpieczne na jak długo kto zapłaci za nasze błedy.
Juszka przytoczyłeś parę argumentów na nie dla węgla i tu się zgodzę ale co z tym atomem ?
Radioaktywne pary, które dostają się do środowiska nawet podczas bezawaryjnej pracy, zawierają pierwiastki promieniotwórcze, krążące w przyrodzie przez tysiące lat i zabijające wielokrotnie.
Awarie w elektrowniach atomowych są nieuniknione.
Według raportów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej od początku lat 70-tych zdarzyło się na świecie ok. 400 wypadków tzw. poważnych. Dokładnie ile ich było – niewiadomo, gdyż nie ma obowiązku informowania MAEA i opinii publicznej o awariach. Informacje na ten temat są ukrywane, aby nie straszyły ludzi i nie hamowały przez to rozwoju energetyki jądrowej. Chmura radioaktywna ma tę „zaletę”, że jest niewidoczna, więc nikt nie może jej dostrzec i oszacować szkodliwości, jakie nam niesie.
Następnym nierozwiązanym problemem , który towarzyszy energetyce jądrowej jest pozbywanie się odpadów radioaktywnych. Wiadomo, że w wyniku eksploatacji elektrowni atomowej powstaje zużyte paliwo, które jeszcze przez długi czas pozostaje aktywne. Należy je więc przechowywać w odpowiednio przygotowanym miejscu aż do czasu, kiedy przestanie być szkodliwe dla środowiska. Na dzień dzisiejszy składuje się je w pokładach solnych. Sól, dzięki swej odkształcalności szybko regeneruje powstałe pustki i rysy, przez które mogłaby przepływać woda – mogilniki te mogą być przez to trwałe i stabilne. Nikt nie daje jednak gwarancji, że jakiekolwiek miejsce na Ziemi oraz jakikolwiek pojemnik zapewnią nam bezpieczeństwo i wytrzymają w nienaruszonym stanie pół miliona lat (bo tyle czasu odpady te są dla nas groźne). Zawsze też trzeba mieć na uwadze fakt, iż może zabraknąć miejsca w pokładach solnych, co nastąpiłoby przy szybkim rozwoju energetyki jądrowej, gdy w zastraszającym tempie rosłaby ilość odpadów.
Dalsza przeróbka materiałów promieniotwórczych odbywa się w zakładach przerobu paliwa jądrowego. Zagrożenia ze strony takiego zakładu polegają na tym, że pręty paliwowe są rozpuszczane w kwasie azotowym, podczas czego wydzielają się lotne produkty rozpadu.

Wprawdzie wyłapuje się te produkty wydajnymi filtrami, jednak ich całkowite zatrzymanie nie jest możliwe. Zawsze przedostają się do atmosfery promieniotwórcze gazy, np. jod-129 . Zakłady przerobu paliwa jądrowego nawet w trakcie normalnej pracy uwalniają znacznie więcej materiału promieniotwórczego niż elektrownie jądrowe .

Portret użytkownika AMRŚP

Juszka1980OGL napisał: a te

Juszka1980OGL wrote:

a te 37000 ton pierwiastków promieniotwórczych co roku w powietrze co idzie tego nikt nie widzi, o tym się nie pisze nie mówi. to jest dopiero zanieczyszczenie.

 Stuknij się w ten betonowy czerep... skąd masz takie idiotyczne dane?
To coś jak zwykle po wódzie podwoiły ci się zera...

Portret użytkownika AMRŚP

Juszka1980OGL napisał: no ja

Juszka1980OGL wrote:

no ja widzę parę wodną ale omińmy ten temat bo każdy z nas ma swoje i juz chyba tak zostanie Smile
ps widać to promieniowanie Język


Pokazujesz kłamczuchu na fotografi parę wodną z chłodni kominowej. To nie dymy, chyba, że jak zwykle nie znasz sie na niczym.
Akurat pokazujesz jak kominy... nie dymią. To co widzimy to para wodna i upusty pary z zaworów bezpieczenstwa dupku...

Portret użytkownika Juszka1980OGL

dobre widzisz jak się mówi o

dobre widzisz jak się mówi o jednej fukushimie a co dopiero tysiące trucicieli szkoda ze tego nigdzie nie ma, a tak swoją drogą jestem ciekaw jakby zrobili właśnie takie zdjęcie symulacje swiatowego skażenia muklearnego od powiedzmy Trinity. 
mam na kompie tabelę z wykrytym promieniowaniem w atmosferze do początku XXI wieku i powiem że to co zobaczyłem co działo się w latach 50 i 60 to dla mnie był szok, Czarnobyl to mały chłopczyk przy tamtych skażeniach (chyba wiesz o czym piszę).
ps mam nadzieję że tak jak naukowcy mówią to w przeciągu 10 lat uda się ujarzmić energię Słońca (termojądrowa synteza),  ITER już jest na ukończeniu i będzie od 2020 dawał energię "laboratoryjną, oraz nie zapominajmy o zimnej fuzji choć to bardziej wizja "szaleńców" nawet sam słynny Rossi nie wierzy że teoria przełoży się na praktykę, ba to co powiedział to jeszcze coś więcej że przy aktualnym stanie wiedzy i technologi jeszcze z 50 lat nie da nam to źródło energii, cóż poczekamy zobaczymy. Na razie musimy korzystać z tego co mamy czyli jak najmniej węgla i oby atom był coraz bezpieczniejszy, a energia ze źródeł odnawialnych coraz tańsza
heja

Strony

Skomentuj