Bardzo silny rozbłysk słoneczny X8.2 oraz potężny CME

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Schodzący już z widocznej tarczy słonecznej region 2673 znowu dał o sobie znać i ponownie wyemitował flarę najwyższej klasy, tym razem było to X8.2. Z tej plamy słonecznej był to już 5 rozbłysk X i drugi najsilniejszy w 24 cyklu.

Rozbłysk zaczął się wczoraj o godzinie 16:06 czasu uniwersalnego. Bardzo szybko wzrosły emisje protonów i powstała burza radiacyjna. Jak to zwykle bywa po tak silnych flarach, doszło też do koronalnego wyrzutu masy, tak zwanego "full halo CME". Przynajmniej część plazmy dotrze do Ziemi wywołując kolejną burzę magnetyczną. 

 

W ciągu ostatnich dni ziemska magnetosfera była pod ciągłym naporem emisji solarnych będących następstwem serii rozbłysków ze wspomnianego aktywnego obszaru 2673. Ta grupa plam pozostaje bardzo aktywna i może wkrótce powrócić na widoczną z Ziemi tarczę słoneczną, kontynuując swoją działalność.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika klakson

Ostatnio miała być zorza

Ostatnio miała być zorza polarna w Polsce i nie było a czekałem pół nocy na nią, więc to jakaś ściema z tym słońcem lub z wyrzutami X9 i w górę nie mają takiej siły jak to opisują chyba że znów jest to wymierzone w obywateli USSA.

Skomentuj