Potężny rozbłysk X na Słońcu! Najsilniejszy od 5 lat!

Kategorie: 

Źródło: NASA

Plama słoneczna numer 3514 stała się źródłem jednego z najbardziej intensywnych rozbłysków słonecznych obserwowanych w obecnym 25 cyklu słonecznym. To zjawisko, które miało miejsce 14 grudnia o godzinie 17:02 UTC, zostało sklasyfikowane jako potężny rozbłysk słoneczny klasy X2.8. Ta klasyfikacja wskazuje, że był to jeden z najmocniejszych rozbłysków w ostatnich latach, porównywalny z tymi obserwowanymi we wrześniu 2017 roku​ ​.

 

Rozbłyski słoneczne to potężne wybuchy energii na powierzchni Słońca. Klasa X, do której zalicza się obserwowany rozbłysk, oznacza najbardziej intensywne wydarzenia tego typu. Liczba 2.8 dodatkowo określa siłę rozbłysku w tej kategorii. NASA’s Solar Dynamics Observatory, które stale monitoruje Słońce, zarejestrowało to zjawisko, ukazując imponującą energię wydzielaną podczas rozbłysku​ ​.

 

Zjawisko to spowodowało znaczące przerwy w komunikacji radiowej na falach krótkich, szczególnie w Ameryce. Radioamatorzy odnotowali utratę sygnału na wszystkich częstotliwościach poniżej 30 MHz przez ponad 30 minut po rozbłysku. Siła tego zdarzenia była na tyle duża, że wpłynęła na działanie systemów komunikacyjnych na znacznej części świata, co potwierdza raport Sił Powietrznych USA, który wskazał na wystąpienie silnego rozbłysku radiowego typu II wkrótce po eksplozji​ ​​​​ ​.

 

Wraz z rozbłyskiem słonecznym, plama słoneczna nr 3514 spowodowała także koronalny wyrzut masy (CME). Jest to zjawisko, w którym ogromne ilości plazmy i pola magnetycznego są wyrzucane w przestrzeń kosmiczną. Szacunki wskazują, że prędkość tego CME mogła przekroczyć 2100 km/s. Obserwacje SOHO potwierdziły obecność CME o nierównomiernej strukturze, co sugeruje, że jego komponenty mogą zmierzać w kierunku Ziemi, zwiększając prawdopodobieństwo "skrzydłowego" uderzenia w naszą planetę około 17 grudnia​ ​​ ​.

Eksperci ostrzegają, że przybycie tego CME może wywołać słabe geomagnetyczne burze klasy G1 w dniach 15-16 grudnia, a sytuacja może nasilić się do umiarkowanych burz G2, a nawet silnych G3 w dniu 17 grudnia. Tego typu burze geomagnetyczne mogą mieć wpływ na działanie satelitów, systemy nawigacyjne oraz sieci energetyczne na Ziemi. Dodatkowo, w regionach o wyższych szerokościach geograficznych istnieje szansa na obserwację zwiększonej aktywności zorzy polarnej​ ​.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj