Słońce zakończyło rok 2023 spektakularnym rozbłyskiem

Image

Źródło: NASA

Wraz z nastaniem pierwszego dnia nowego 2024 roku wystąpiła jedna z najpotężniejszych erupcji słonecznych w bieżącym 25 cyklu słonecznym. Rozbłysk klasy X5.0 miał miejsce w regionie aktywnym 3536 o godzinie 21:55 UTC, 31 grudnia 2023 roku, i była to najmocniejsza erupcja od września 2017 roku.

 

Erupcja ta była związana z emisją radiową typu IV, która zwykle występuje podczas dużych erupcji na Słońcu i jest związana z silnymi koronalnymi wyrzutami masy (CME) oraz burzami słonecznymi. Rozbłysk był także za trwający 21 minut blackout radiowy, co wskazuje na istotny hałas radiowy, który mógł powodować zakłócenia w urządzeniach takich jak radar, GPS i łączność satelitarna​​.

Image

Image

Lokalizacja regionu nie sprzyjała CME kierowanym w stronę Ziemi, ale może to ulec zmianie, gdy region obróci się w kierunku środka dysku słonecznego. W regionie 3536 zaobserwowano również słabszą erupcję M1.0, a inne regiony były albo w fazie rozpadu, albo stabilne​​​​.

 

Oprócz erupcji X5.0, zaobserwowano również trzy wyrzuty filamentów, które jednak nie były skierowane w linię Słońce-Ziemia. Aktywność słoneczna była przewidywana na niskim poziomie z możliwością wystąpienia słabszych erupcji klasy M i szansą na erupcje klasy X do 3 stycznia, szczególnie w nowym regionie 3536​​​​.

Image

Częściowy halo CME związany z erupcją X5.0 miał przejść głównie za orbitą Ziemi, zgodnie z lokalizacją źródła AR 3536 w pobliżu północno-wschodniego końca Słońca. Jednakże, ze względu na rozległą naturę erupcji i wstrząs, możliwe są pewne efekty na Ziemi​​.

0
Brak ocen