Słońce wyemitowało ogromny rozbłysk słoneczny X2.2, który może wpłynąć na komunikację satelitarną

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Słońce nadal pozostaje bardzo aktywne, a grupa plam AR2992 wyzwoliła ogromny rozbłysk słoneczny, który może wpłynąć nawet na ziemską komunikację satelitarną i globalne systemy pozycjonowania.

 

Erupcja rozbłysku słonecznego klasy X2.2 miała miejsce o 3:57 UTC. Rozbłyski słoneczne to potężne wybuchy energii, które mogą wpływać na komunikację radiową, sieci energetyczne, sygnały nawigacyjne i stwarzać zagrożenie dla statków kosmicznych i astronautów.

Najmniejsze rozbłyski to klasa A (bliskie poziomy tła), a następnie B, C, M i X.Ten rozbłysk został klasyfikowany jako najwyższa klasa X, co oznacza najintensywniejsze rozbłyski, podczas gdy liczba dostarcza więcej informacji o jej sile. To z pewnością najsilniejsze zjawisko solarne w tym roku. W związku z tym trwają silne zaburzenia jonosferyczne. Oczekiwane są z tego powodu przerwy w komunikacji o wysokiej częstotliwości, anomalie satelitarne co ma wpływ na komunikację z liniami lotniczym 

 

Warto zauważyć, że ta duża aktywność pochodzi z odległej jeszcze plamy słonecznej. Źródłem rozbłysku jest region AR2992, która wczoraj znajdowała się na krawędzi tarczy słonecznej. Kilka dni temu miał miejsce rozbłysk X1 z tego samego miejsca. Plama słoneczna nie jest już widoczna. Jest ukryta za krawędzią dysku słonecznego. Ponieważ miejsce eksplozji było zaciemnione, rzeczywisty wybuch był prawie na pewno silniejszy niż jego nominalna ocena X2.2.

Odchodzący obszar aktywny właśnie wytworzył najsilniejszy rozbłysk słoneczny 25-tego cyklu słonecznego. Ewentualne powiązane CME zostaną raczej skierowane z dala od Ziemi. Aktywność słoneczna w ciągu ostatnich 30 dni drastycznie wzrosła, a 5 z 10 najsilniejszych rozbłysków 25 cyklu wykryto właśnie w tym okresie. Wygląda na to, że to dopiero początek.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dominikq

ziemia jest plaska ale nie

ziemia jest plaska ale nie tak czyli posiada ksztalt okregu jest to sciety walec o niskiej wysokosci wiec jest bryla ale nie jest plaska jak okrag narysowany na kartce ale bryla w przestrzeni ale jest plaska musi byc inaczej bysmy pospadali raz ci na polnocy potem na poludniu dlatego bieguny na okraglej ziemi ten poludniowy jest nieosiagalny przy kulistej ziemi czlowieki po prostu by odlecial wiec ziemia nasza wspolna musi byc plaska a jak ktos twierdzi inczaj to posiada mozg splaszczony plaski, ale w sumie cala ziemia nie jest plaska poniewaz istnieja gory oceany depresje czyli napewno nie moze byc kula poniewaz mieszkancy australii by od niej odpadlii odlecieli w kosmos,

Portret użytkownika Q

Gdzieś Ty się ulągł człowieku

Gdzieś Ty się ulągł człowieku ?? Ludzie by "pospadali" ?? Grawitacja (tak jak przyciąganie magnesu) jest siłą dośrodkową , więc zawsze i wszędzie na kulistej planecie wszystko i każdy w dowolnym miejscu przyciągany jest ku środku ziemi - nadążasz ? Dlaczego księżyc jeszcze nigdzie "nie spadł" , słońce czy gwiazdy też nie "pospadały" ?? A gdzie niby miałoby to spaść ?? Co niby miało by to przyciągnąć ??

Spadanie (gdziekolwiek , na cokolwiek) jest tylko manifestacją przyciągania dośrodkowego na planecie . Jak to się stało , że system edukacji "wyprodukował" kogoś równie bezmyślnego , pozbawionego wyobraźni ?- (nie musisz odpowiadać). Chodząc po ziemi jak poznasz czy w tym momencie stoisz "głową do góry" czy "głową w dół" ? Przyjmujesz za pewnik swoją perspektywę obserwacji ale to tylko względność i subiektywność obserwacji a nie dogmat. A wiesz jaka jest prawda ?? Stoisz w bok - względem powierzchni ziemi , latem równolegle do płaszczyzny ziemskiej orbity a zimą odchylony od niej o kąt ok. 48* - zdziwiony ?? 

Portret użytkownika Endymion1

Ciekawą torią jest, że Ziemia

Ciekawą torią jest, że Ziemia jest kraterem.. WIEM, ŻE NIC NIE WIEM, ale poszukuję, bo wiem, że media, politycy, naukoFcy, system edukacji kłamie..

Dopuszczam do myśli teorię, że cały kosmos to hologram. Był fil z Jim Carrey pt. Truman Show; ja tak czasem czuję się.. Wolna Wola istnieje, ale są ograniczenia, barykady, ktoś lub coś steruje naszym życiem. Tak jak chomik w labiryncie może wybrać drogę, ale projektant zadbał, aby docelowo była tylko jedna.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj