Na Słońcu wystąpił rozbłysk klasy X

Kategorie: 

Źródło: NASA

Aktywny region na Słońcu oznaczony numerem AR3182 wytworzył intensywny rozbłysk słoneczny klasy X1.2. Obserwatorium SDO należące do NASA zarejestrowało erupcję 6 stycznia na krótko przed godziną 01:00 czasu uniwersalnego.

 

Rozbłysk słoneczny X1.2 został zaobserwowany wokół AR 3182 w kierunku południowo-wschodniej krawędzi. Sam rozbłysk był dość impulsywny, a szybkie spojrzenie na zdjęcia AR 193 pokazuje, że duża erupcja jest mało prawdopodobna. 

 

Wybuch promieni rentgenowskich i intensywnego promieniowania ultrafioletowego z rozbłysku zjonizował górne warstwy atmosfery Ziemi, powodując przerwy w komunikacji krótkofalowej na południowym Pacyfiku.

 

Aktywność słoneczna od impulsywnego rozbłysku słonecznego X1.2 wczesnym piątkowym rankiem była niska i wykryto jedynie niewielkie rozbłyski typu C. Większość tej aktywności koncentrowała się zarówno wokół plam AR 3182, jak i AR 3183. Kolejny izolowany rozbłysk słoneczny powyżej progu M5.0 będzie możliwy w ciągu następnych 24 godzin, przy czym AR 3182 jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem.

Wzrost plam słonecznych zaobserwowano w piątek w AR 3181 w południowo-wschodnim kwadrancie. To w połączeniu z regionami 3182 i 3183 pomogło podnieść wskaźnik strumienia słonecznego.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mietek 0

Coraz bardziej prawdopodobny

Coraz bardziej prawdopodobny (wg mnie) jest związek rozbłysków słonecznych i bólu głowy zwłaszcza typu migrenowego. Nie wiem na czym dokładnie miałby polegać ten wpływ ale zawsze gdy moja połówka cierpi, znajduję info o rozbłysku dzień-dwa wcześniej. Ktoś ma podobne spostrzeżenia? 

Skomentuj