Elektrownie wiatrowe mogą osłabić siłę huraganów

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Wielkie straty, jakie poniosły Stany Zjednoczone po przejściu huraganów Katrina i Sandy spowodowały, że zaczęto poszukiwać sposobów przeciwdziałania tego typu zjawiskom. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że pomocne mogą być farmy turbin wiatrowych umieszczone na wybrzeżu. Z badań wynika, że takie instalacje mogą wpłynąć na osłabienie siły huraganów.

 

Aby taki pożądany efekt wywołać potrzebne są oczywiście wielkie farmy wiatrowe, najlepiej umieszczone na morzu. Wcześniej uważano, że budowanie takich ferm w miejscach występowania huraganów jest pozbawione sensu, ponieważ mogą one zostać łatwo zniszczone. Okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie i to huragany muszą się mieć na baczności.

 

Instalacja o wielkości dziesiątek tysięcy turbin może nie tylko dać wielkie ilości energii elektrycznej, ale też wywołać zmniejszenie prędkości wiatru w huraganie nawet do 150 km/h. Według symulacji, siłownie wiatrowe w takiej liczbie, mogą też aż o 79% zmniejszyć tendencje do wzrastania huraganu.

 

Turbiny wiatrowe, na dużą skalę, montowane są obecnie przede wszystkim w Europie. Wspomniane powyżej wyniki badań mogą jednak doprowadzić do tego, że w najbliższym czasie wiele tysięcy siłowni wiatrowych pojawi się na wschodnim wybrzeżu USA.

 

Jednak są i sceptycy. Niektórzy specjaliści uważają, że budowa kilkudziesięciu tysięcy turbin to szaleństwo i konsekwencje tego mogą być zupełnie inne od tych, jakie wynikają z symulacji komputerowych. Tak rozległe farmy mogą wywoływać również inne, niepożądane efekty dla środowiska i nie wiadomo, czy ich skutki nie będą bardziej opłakane od skutków huraganów, przed którymi miałyby chronić.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika Komzar

Pytanie bardziej do

Pytanie bardziej do fachowców.
 Jakim cudem te wiatraki mają coś zmienić, jak nawet przy silnymwietrze, nie mówiąc o huraganach wiatraki się zatrzymuje i łapaty ustawia do wiatru tak by się nie połamały. Krótko mówiąc jak są potrzebne to się je wyłącza ze względów technologicznych.
 Czyżby w USA obowiązywały inne prawa fizyki ?

Portret użytkownika greani11

sprostowanie nie wylacza sie

sprostowanie nie wylacza sie z takich wzgledow jak podales niestety to podatki  doprowadzaja do tego zeby niktz na tym nie zarobil za duzo hehe poczytaj co sie dzieje dlatego zakladanie produkcji pradu jest w tych czasach niezbyt oplacalne jak wiatraki i batreie sloneczne jesli stac cie na duze iplaty podatkowe za nadmierna produkcje pradu  to prosze bardzo ale jest drozsza od normalnego pradu  najpierw wynaleziono eco prad a teraz znaleziono n ato ustawy by dojechac po kieszeniach tym co produkuja i zasilaja cale miasta  ta kasa szla tylko do prywatnych rak stad ten caly program eco jak i inne ktore maja doprowadzic tylko do zmniejszenia kasy w rekach ludzi .naciaganie na kase bateria sloneczna i jej plusy ale o minusach nei bylo mowey przez 7 lat do tamtego roku jak weszly ustawy.ALE jesli stoi ok 50 sztuk wiatrakow moga rozpedzic chmury i zmienic kierunek wiatru  to prawda.

Zanim cokolwiek napiszesz  na temat unii najpierw dowiedz sie czegos o niej jesli nic nie wiesz lepiej nie pisz.!

Portret użytkownika greani11

powtarzam mieszkam w

powtarzam mieszkam w niemczech od ponad 24 lat i napisalem wyzej wyjasnienie dlaczelgo zatrzymuja  wiatrak nie musi sie krecic caly czas zobacz ile po wykonaniu jednego pelnego obrotu energi potrafi skumulowac to bedziesz w szoku.

Zanim cokolwiek napiszesz  na temat unii najpierw dowiedz sie czegos o niej jesli nic nie wiesz lepiej nie pisz.!

Portret użytkownika greani11

jestes polakiem gdyznie znasz

jestes polakiem gdyznie znasz pisowni na angielskiej klawiaturze uzywanej äprzez rosjan jesli chcesz sie nauczyc wejdz na stronke http://translit.ru/ atam mozesz pisac kloikajac w klwisze angielskie  piszac txt ruski u gory w zakladkach masz gramatyke i tym korygujesz co piszesz juz pisalem ze jesli ktos chce moge duzo powiedziec na rozny temat jestem online od 19 lat a od 31 IT proffi  jak ja bylem online i mialem 2 kompy co widac u mnie na fotkach  na FB i NK  MSN  YAHOO i innych  Wink milej zabawy polakow online bylo tylko 20 w 1995 MCSE ADMIN

Zanim cokolwiek napiszesz  na temat unii najpierw dowiedz sie czegos o niej jesli nic nie wiesz lepiej nie pisz.!

Strony

Skomentuj