Według prognozy NOAA, w 2017 należy się spodziewać większej niż ostatnio ilości huraganów

Kategorie: 

Huragan Katrina - Źródło: NASA

Według naukowców pracujących dla agencji  National Oceanic Atmospheric Administration. tegoroczny sezon huraganów może być znacznie intensywniejszy od ostatnich. Dla ludzi mieszkaących w okolicy oddziaływania huraganów oznacza to konieczność poczynienia odpowiednich przygotowań na stawienie czoła nadciągającym żywiołom.

 

Wspomniany sezon huraganów zaczyna się w najbliższych dniach i potrwa do listopada. Specjaliści podejrzewają, że w tym czasie może powstać od 11 do 17 frontów pogodowych, co może skutkować pojawieniem się do 5 huraganów rożnej kategorii. Aby burzę nazywać tropikalną prędkość wiatru musi przekraczać 63 km/h, a status huraganu i nazwę imieniem uzyskuje po osiągnięciu prędkości wiatru powyżej 119 km/h.

 

Jak wiadomo intensywność huraganów mierzy się skalą Saffira-Simpsona. I tak odpowiednio po osiągnięciu ciągłego wiatru wiejącego z prędkością 119 km/h mówimy o huraganie kategorii 1, a na przykład słynny huragan Katrina, który zaatakował Florydę i Luizjanę, był huraganem najwyższej, piątej kategorii. Takie zjawiska zdarzają się rzadko, ale są ekstremalnie niszczące. Powodują całkowite zniszczenie niemal wszystkich budynków, a wiatr wieje z ciągłą prędkością powyżej 250 km/h.

 

Jak twierdzą eksperci z NOAA, prawdopodobieństwo, że obecny sezon huraganów będzie intensywniejszy niż poprzednie wynosi obecnie 35%, a mniej intensywny od poprzedniego, 20%. Jeśli utrzyma się silne EL Nino na Pacyfiku, prawie na pewno huraganów będzie mniej, zatem naukowcy z NOAA zapewne zakładają po prostu zakończenie tego zjawiska, co w oczywisty sposób wpłynie na mniejszą ilość silnych burz na Atlantyku.

 

Historia pokazuje, że takie prognozy nie zawsze są udane. W ubiegłym roku NOAA przewidywało, że czeka nas normalny sezon huraganów. Ale 2016 rok zaskoczył pod tym względem, gdyż utworzyło się 7 huraganów, z których cztery stały się bardzo silne. Szczególnie zapamiętany zostanie oczywiście huragan Matthew, który urósł do piątej kategorii w zaledwie 36 godzin. Potem przeszedł przez Karaiby, zdewastował Haiti i spowodował największą w historii ewakuację ludności Florydy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Marc

Autor artykulu pisze

Autor artykulu pisze nieprawdziwe wydarzenia.!!!Chyba bardzo slabo u niego z Angielskim..

Katrina uderzyla 1kategori 25 sierpien 2005 (Hallandlae Beach Florida) i 3 kategori w czesc poludniowo wschodnia Louisiana. Autor pisze " a na przykład słynny huragan Katrina, który zmiótł dużą część Florydy, był huraganem najwyższej, piątej kategorii".

Byl kategoriu 5 nad basenem zatoki meksykanskiej zanim doszedl do ladu i nic nie zmiotl na florydzie !!!!

 

Skomentuj