Plan budowy naddźwiękowej kolejki w USA staje się bardzo realny

Kategorie: 

Źródło: kadr z Youtube
Słynny ekscentryczny miliarder Elon Musk postanowił pokazać, że można zbudować superszybką sieć transportową bez konieczności wydawania wielu miliardów dolarów. W Kalifornii od kilkunastu lat prowadzone są prace w celu budowy koleji wysokich prędkości na trasie między Los Angeles i San Francisco, ale propozycja miliardera jest niemal dziesięciokrotnie tańsza w realizacji niż pociągi TGV.

<--break->

 

Czas przejazdu z Los Angeles do San Francisco specjalnego francuskiego pociągu TGV planowanego w Kalifornii będzie wynosił do około dwóch godzin. Inwestycja realizowana w tym stanie z francuskim SNCF kosztuje jednak prawie 70 miliardów dolarów. To co proponuje Musk to superszybka kolejka naddźwiękowa kosztująca do 7 miliardów dolarów i umożliwiajaca podróż w pół godziny.

 

Hyperloop ma być tańszą alternatywą dla szybkich pociągów, samolotów czy samochodów, jednocześnie pokonując wyznaczony dystans w znacznie szybszym czasie. Musk twierdzi, że jego projekt jest bezpieczny, napędzany energią słoneczną oraz niezależny od pogody. Co do samych szczegółów tego projektu, kapsuły będą pędzić ponad 1200 km/h w stalowej rurze o średnicy kilku metrów. Całość będzie znajdować się na betonowych podporach, około 10 metrów nad ziemią. Opór ruchu zostanie zminimalizowany dzięki sztucznie utrzymywanemu niskiemu ciśnieniu.

Każdy transporter będzie się składał z niewielkich kapsuł, w której zmieści się 28 osób. W środku zabraknie miejsca na przemieszczanie się a pasażerowie będą przez całą podróż siedzieć w pozycji półleżącej. Ciasne pomieszczenie może zniechęcać ludzi do korzystania z tego środka transportu, jednak Elon Musk chce temu zaradzić, rozbudowując system rozrywki.

 

Według projektu, kapsuły będą startować ze swoich przystanków co 30 sekund, natomiast każda z nich ma zachować odstęp około 40 kilometrów. Transport będzie posiadał dwie główne stacje, w Los Angeles i San Francisco, oraz kilka dodatkowych pomiędzy miastami.

 

 

Więcej na ten temat na portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ozuty

Poprawcie to bo razi. "w

Poprawcie to bo razi. "w znacznie szybszym czasie". Czas nie może być szybszy tylko krótszy.
Co tematu: To takie coś wymysliłem jako dziecko, ale teraz trzeba być miliarderem, aby ktoś to potraktował poważnie.

Portret użytkownika euklides

W autobusach komunikacji

W autobusach komunikacji miejskiej jest często ciaśniej. Za to zachęca szybkość, częstotliwość kursów, leżąca miejscówka i cena, która może być sporo niższa niż TGV, jeśli budowa jest tańsza o rząd wielkości.

Skomentuj