Uzyskano nowy rekord wydajności krzemowych paneli słonecznych

Kategorie: 

Źródło: Flickr/ricketyus/CC BY 2.0

Naukowcy z japońskiej firmy Kaneka ustanowili nowy rekord wydajności krzemowych paneli słonecznych. Sprawność nowego krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego w technologii heterojunction wynosi 26,6% i szacuje się, że teoretyczna wydajność tych urządzeń może być jeszcze wyższa.

 

Rekord japońskiej firmy został potwierdzony przez amerykański instytut National Renewable Energy Laboratory (NREL). W chwili obecnej wynosi on 26,6%. Poprzedni rekord wynosił 26,33% i również został ustanowiony przez Kaneka. Wyższą sprawność odnotowuje się tylko wśród drogich ogniw fotowoltaicznych.

 

Japońscy eksperci stosują połączenie warstwy krystalicznej z warstwą krzemu amorficznego. Jak sami twierdzą, ich panele słoneczne można jeszcze ulepszyć aby uzyskać wydajność na poziomie nawet 29%. Cały czas mówimy o ogniwach krzemowych do użytku domowego.

 

Kaneka chce teraz wykorzystać to co osiągnęła w laboratorium do rozpoczęcia masowej produkcji nowych, sprawniejszych paneli słonecznych. Korporacja współpracuje również z organizacją rządową NEDO aby ograniczyć koszty produkcji energii z ogniw fotowoltaicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika wefwe

dziwne, są panele po 32% a

dziwne, są panele po 32% a nawet wiecej sprawności. Często używa się w nich podczerwieni i generalnie dużo więcej pasma niz widzialne, ale ważny jest prąd. Nawet uzywa się na ISS tych paneli a tu skromniutkie 26% 

bardzo dziwne

Portret użytkownika Nickt

Obecnie stosowane na masową

Obecnie stosowane na masową skalę mają od 16 (polikrystaliczne) do 20% (mono). Najwyższej jakości mogą mieć 18 i 22%, także te 26 do 30% to byłby spory postęp. Nie wiem czy jest coś lepszego od paneli jeśli chodzi o energię, gdyby tak jeszcze udało się wymyślić takie, które mają z 50-60% sprawności to byłby już szał. I pewnie tak się stanie w ciągu najbliższej dekady.

Skomentuj