W Kostaryce ponownie aktywował się wulkan Turrialba - nastąpił opad popiołu na stolicę kraju San Jose

Kategorie: 

Źródło: Internet

W Kostaryce ponownie przebudził się drugi co do wielkości wulkan w tym kraju - Turrialba. Jest on zlokalizowany zaledwie 30 km od stolicy, San Jose. Kolumna z popiołu i gazów wulkanicznych wzrosła do wysokości około 2,5 km. Doszło też do opadów popiołu na San Jose i okolice.

 

Na międzynarodowym lotnisku w San Jose zostały anulowane dziesiątki lotów. Teraz wulkan znów nieco się uspokaja, ale wulkanolodzy ostrzegają, że 3-kilometrowy żywioł może wybuchnąć ponownie w każdej chwili.

 

Wulkan Turrialba pozostawał w uśpieniu przez ponad 130 lat. Zaczął wykazywać oznaki przebudzenia w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego aktywność wzrosła znacznie w roku 2015, szczególnie po 12 marca. Od tego czasu w wyniku erupcji wulkanu Turrialba już kilka razy zamykano lotniska w pobliżu San Jose.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj