Na Kostaryce przebudził się wulkan Turrialba, który zagraża stolicy tego kraju

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Na Kostaryce ponownie przebudził się drugi co do wielkości wulkan tego kraju - Turrialba. Ze względu na to, że znajduje się on zaledwie 50 km od stolicy Kostaryki, San Jose, sytuacja jest zatem niepokojąca, a ledwie kilka miesięcy temu doszło tam do licznych opadów popiołu.

 

Od kilku dni wulkan emituje zdecydowanie więcej gazów wraz z popiołem. Nad kraterem góruje rozszerzająca się i skracająca chmura. Szczególnie niespokojnie wulkan zachowywał się we wtorek kiedy doszło do szczególnie silnych wybuchowych erupcji. Wulkanolodzy podkreślają, że na razie sytuacja jest daleka od krytycznej ale rejestruje się do 30 małych erupcji dziennie.

Turrialba wznosi się na wysokość 3340 metrów i jest znaną atrakcją turystyczną. Z powodu zwiększonej aktywności wulkanicznej miejscowy park narodowy jest zamknięty od kilku lat. Wiosną tego roku, Turrialba kilka razy pokrył popiołem stolicę Kostaryki. We wszystkich tych przypadkach władze musiały też przeprowadzić masową ewakuację mieszkańców. Najsilniejsza jego znana erupcja została zarejestrowana w 1856 roku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj