Apokalipsa w Epoce Kamienia, czyli erupcja superwulkanu Toba, która niemal zabiła całą ludzkość

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Do wielkiego kataklizmu doszło mniej więcej 75 tysięcy lat temu. Wybuch superwulkanu Toba na Sumatrze niemal doprowadził ludzkość do wyginięcia. Klimat zmienił się tak bardzo, że na Ziemi przetrwało tylko od 5 do 6 tysięcy ludzi. Do dzisiaj wszyscy ludzie noszą w sonie geny z tej wąskiej puli.

 

Naukowcy mają mocne dowody, że tak właśnie było, ponieważ wykonano genetyczne badania przesiewowe i wskazują one zdecydowanie na ograniczenie puli genetycznej w okresie tej katastrofy. Jeszcze sto tysięcy lat temu szacowana populacja ludzkości wynosiła milion osób. Potem doszło do kataklizmu, który sprowadził na gatunek Homo sapiens ryzyko wyginięcia.

Źródlo: wikipedia

Pozostałością ogromnej erupcji sprzed około 70 tysięcy lat jest dzisiejsze jezioro Toba znajdujące się w Indonezji. Skutki tego zdarzenia były katastrofalne dla Ziemi. Erupcja Toba spowodowała dekadę "nuklearnej zimy", ale również zapoczątkowała trwający ponad 1000 lat okres znacznego ochłodzenia klimatu.

Źródlo: Internet

Erupcji superwulkanu Toba nie da się porównać do niczego co doświadczyła Ziemia od czasu gdy pojawił się na niej rodzaj ludzki. Nawet potężna erupcja wulkanu Krakatoa z 1883 roku, największy nowożytny wybuch wulkanu, w porównaniu do supererupcji Toba, był tylko nieznacznym incydentem.

Źródlo: Google Maps

Wybuch kaldery Tona z pewnością skutkował powstaniem wielkiego tsunami. Doszło też do gigantycznej emisji popiołu szacowanej na 2800 kilometrów sześciennych. Cały ten materiał wulkaniczny został wyrzucony do atmosfery i uległ rozprowadzeniu po całym świecie. Rozpostarta warstwa w wielu miejscach odcięła światło słoneczne. Na sutek tego rośliny miały go za mało aby prawidłowo wzrastać. Globalna temperatura spadła w tym okresie o 5 stopni i latami była tylko tylko zima, w różnym nasileniu.

Źródlo: wikipedia

Według dzisiejszych ustaleń ludzie i Neandertalczycy przetrwali ten trudny okres w małych grupach w Afryce. Skale populacji, która przetrwała kataklizm oszacowano na podstawie badań genetycznych ludzi żyjących współcześnie. Na podstawie nich ustalono "wąskie gardło" w genomie. Tym samym potwierdzono, że mamy zaledwie kilka tysięcy wspólnych przodków, a więc doszło do znaczącego ograniczenia różnorodności ludzkiego genomu.

 

Obecnie w obrębie jeziora Toba panuje spokój. Jednak aktywność sejsmiczna Indonezji wciąż pozostaje na wysokim poziomie, a w przypadku każdego wulkanu istnieje element nieprzewidywalności. Oczywiście nie sposób powiedzieć kiedy znowu wybuchnie superwulkan Toba, ale z pewnością któregoś dna do tego dojdzie.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika Perfidiasz

Ludzie juz teraz winni

Ludzie juz teraz winni potężnie inwestować w mobilne elektrofiltry, zainstalowane przede wszystkim na sterowcach i trzymać ich flotę w pobliżu superwulkanów. Fundusze i siły wykonawcze na ten cel winny być wzięte po pierwsze z funduszy militarnych i z wszelkich zasobów pracowniczych tego sektora społecznego, bo w sytuacji krytycznej będą brane ze wszystkich możliwych kierunków, co może oznaczać głodową śmieć milionów najsłabszych i najbiedniejszych ludzi, zresztą bezalternatywną, bo superwulkany i tak będą nas zabijać i to na wiele sposobów, gdzie głód, zima powulkaniczna i zanieczyszczone powietrze oraz zasiarczona woda będa ich główną bronią.

Portret użytkownika tomasz26

naukowcy już tyle dat

naukowcy już tyle dat podawali tu mln lat w tam 10 tys lat.. i wszędzie ładne cyferki takie zaokrąglone ; ...bardziej minie interesuje kto za te badania płaci; niż co z nich wynika .każdy kto ma rozum wie jak go używać.. a historia kataklizmów i rasy ludzkiej nie jest wcale tak odległa jak oni to malują

Portret użytkownika Zenek :)

O a tu masz szkielet takiego

O a tu masz szkielet takiego intruza, jaki w bibli robi za żydowskiego GIGANTA (GOLIAT) jakiego pokonał SŁOWIAŃSKI Dawid (a na prawdę RA-WID -> wojownik RA (genetyka potwierdziła iż to był Słowianin a nie jak kłamliwie żydzi twierdzą jakiś ich nazista)) :

To szkielet AWARA, szychy plemiennej, bo aszkenazyjskie szmalcowniki miały znacznie niższy wzrost i garby...

http://innemedium.pl/wiadomosc/szkielet-poteznego-humanoida-odkryto-w-bulgarii

Tym gigantom świat "zawdzięcza" dzisiejsze plagi żydowskie... i powstanie NIEMCÓW z wynarodowionych plemion...

A Polska im zawdzięcza prawie całkowite wyludnienie w tamtych czasach (celem ataku była ŚWIĄTYNIA CHRZEŚCIJAŃSTWA NA ŁYSEJ GÓRZE) do obrony której ściągały słowiańskie posiłki ze wszelkich stron swiata w tym osławieni GOCI jacy w kolejnej turze walki poszli za ciosem na te żydowskie przybłędy na południe Europy.

Potomek takiej przybłędy (jednej z wielu) w osobie Mieszka został podstępnie osadzony na tronie Polski....

Skomentuj