Teoria pozaziemskiego pochodzenia życia na Ziemi mogła zostać ostatecznie potwierdzona

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jedną z największych zagadek nauki pozostaje pochodzenie życia na naszej planecie. Powstało już na ten temat bardzo wiele teorii, ale żadna nie została odpowiednio zweryfikowana, aż do teraz. Przełomem może się okazać badanie meteorytu sprzed 4 mld lat, na którym znaleziono ślady mikroorganizmów.

 

 

Naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk, którzy zbadali meteoryt twierdzą, że jego wiek w przybliżeniu odpowiada wiekowi Ziemi. Może być to zatem dowód potwierdzający słuszność teorii panspermii, wedle której życie na Ziemię zostało przyniesione z kosmosu.

Eksperci sugerują, że niektóre ciała niebieskie mogą mieć nawet rzeki, jeziora i płytkie morza, które mogą być zamieszkane przez prymitywne organizmy. Na dowód Rosjanie przedstawili dane, potwierdzające obecność bakterii na meteorytach. Dzięki kometom zalążki życia mogą podróżować na duże odległości na kometach, gdzie mikroorganizmy mogą pozostawać zamrożone w lodzie.

 

Zmiany temperatury, którym podlegają takie ciała niebieskie nie zabiją wszystkich żyjących tam stworzeń, czego przykładem jest zdolność do adaptacji mikroorganizmów żyjących w pobliżu kominów hydrotermalnych na głębokości 2,2 km. Na Morzu Karaibskim można nawet znaleźć gatunek krewetek Rimicaris hybisae, które normalnie rezydują w takim nieprzyjaznym otoczeniu.

Krewetki Rimicaris hybisae - źródło: Internet

Eksperci wyrazili również pogląd, że organizmy żywe mogą występować nawet na głębokości 19 kilometrów pod ziemią, gdzie funkcjonują w warunkach wysokiego ciśnienia i wysokich temperatur. Przypomniano, że drobnoustroje zostały odkryte też na obudowie ochronnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co zmieniło koncepcję postrzegania biosfery. Teraz jej górną granicę przeniesiono do 400 km.

 

Bakterie, tak zwane ekstremofile, na Ziemi mogą przetrwać w gorących źródłach, lawie wulkanicznej i na dużych wysokościach, więc naukowcy wierzą, że mogą też przetrwać w przestrzeni kosmicznej. Rosyjscy eksperci przypomnieli, że Ziemia na początku swego istnienia, gdy jeszcze nie posiadała oceanów, przetrwała wielkie bombardowanie przez komety i asteroidy i już wtedy była zamieszkana przez pierwotniaki.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika eszet33

Zawsze znajdą się tacy,

Zawsze znajdą się tacy, którzy będą się spierać o to, co było pierwsze - jajko czy kura ;-) 
Unikając wdawania się w propagandę i politykierstwo:
Wszystkie te spory o sposób powstania życia pozostaną jeszcze długo (może na zawsze?) tylko - mniej lub więcej jałowymi... sporami. Ale to dobrze, że się toczą. To pozwala "wyartykułować" (określić) problem. Myślę, że na dzisiaj nie da się z całą pewnością udowodnić prawdziwości żadnej z istniejących na ten temat teorii.
Ewolucyjna teoria Darwina tłumaczy tylko niewielkie, krótsze lub dłuższe wycinki z historii powstawania i zmian form życia. Zawiera wiele mankamentów i luk, a nawet dogmatów(!) już w swoich założeniach(np. sformułowania typu: przyjmuje się, że...coś tam...). Więc nie jest pozbawiona elementów tzw. wiary(twierdząc, że dany element "jeszcze nie jest na razie zbadany i wymaga gruntownego naukowego wyjaśnienia"), więc sama sobie przeczy. 
W opozycji do darwinistów zostali postawieni ludzie wierzący w Boga. Okazuje się jednak, że religia chrześcijańska proponuje najbardziej kompleksowe wyjaśnienie powstawania życia w jego różnorodnych formach. Uwzględnia też wszystkie jego (istniejące bez wątpienia - to udowodnione!) sfery: fizyczną, psychiczną i duchową, łącząc je zgrabnie w całość. Swoje miejsce w tej teorii zajdują także elementy ewolucyjne, obok metafizycznych. Wzajemnie się uzupełniają nawet. Tzw. ingerencja siły wyższej jest coraz częściej i śmielej brana pod uwagę i podawana przez wielu naukowców.
W obu tych teoriach Wszechświat powstaje z NICZEGO. Ale co to jest to NIC?  Co było przedtem? "Minus" Coś jako odwrotność Czegoś? Rzeczywistość "na kredyt"? Ujemna nieskończoność, zmniejszająca się do zera, aby wybuchnąć jako obecna dodatnia nieskończoność: nasz Wszechświat?  Skąd "się wziął" Bóg, który stworzył wszystko? Skoro był On - to znaczy, że nie można powiedzieć, iż przedtem niczego nie było... Odpowiedź na te pytania przekracza możliwości ludzkiego rozumu i pojmowania.

Portret użytkownika Ekwador

Ewolucja,  wielki wybuch,

Ewolucja,  wielki wybuch, życie na ziemi z kosmosu, wszystko z darwinizmu i dalej. Nie widzicie że to wszystko teorie które pseudonaukowcy próbują wcicskać z powodzeniem w sumie zindokrynowanej cywilizaji ? Teorie które jak sama nazwa wskazuje nie mają dowodów tylko są NIEPOTWIERDZONE, bo przecież to tylko teorie. Władze nienawidzące Boga i jego syna Jezusa wcisną wszystko aby lud od prawdy odwrócić. 

Portret użytkownika sly

Rozumiem że jako pilny uczeń,

Rozumiem że jako pilny uczeń, produkt programu edukacyjnego o nazwie "Owczy pęd" wybierasz świadomie za swojego przodka małpę, która według teori darwina powinna powstać w wyniku jakiejś pokrętnej ewolucji z małych ssaków ( coś podobnego do szczurów ) żyjących w ziemi, które przetrwały wielkie wymieranie, szczeże współczuje. Ja osobiście i świadomie wybieram opcję w której stworzenie życia i rasy ludzkiej na ziemi jest dziełem potężnego inteligentnego bytu jakim jest Stwórca.
Ps. Spróbuj kiedyś wydusić z siebie coś więcej niź taki kretyński komentaż.

Portret użytkownika lolz

Każdy by wybrał małpę jako

Każdy by wybrał małpę jako swojego przodka, mnie to przeraża, że takie osoby jak Ty też NIESTETY od niej pochodzą pierdzielą głupoty ignoranciki jedne, że "Nie ma dowodów" Brawo... serio... a są dowody na istnienie aplikacji "Bóg" ? Nie? Kurde no tak to przecież jest wiara.. COKOLWIEK by nie pokazali COKOLWIEK by nie UDOWODNILI i tak i tak zaślepione strachem przed śmiercią lemingi będą broniły tez o wątpliwym pochodzeniu w szczególności Bóg jako siła "nadprzyrodzona" to już jest kosmos, że tacy ludzie istnieją.. Sam rozmawiałem z wieloma księżami i przyznali mi rację w 100%
To jest DRAMAT, podsumowując... Jaki jest Bóg? Bo wg. mnie potrafi tworzyć i niszczyć, postępować "dobrze" i "źle" potrafi też wysikać dziurkę w śniegu... hmm... potrafi też się MYLIĆ itp. hmm... może ma to ze zwykłym człowiekiem coś wspólnego?  Nie no hipokryci i ignoranci będą mówić, że nie ma dowodów na to że dinozaury istniały.. Ale dowody na istnienie Boga już im nie są potrzebne xDD Klapki na oczy, głowa do kibla i spłukaj grzechy za ojczyznę i przeproś cały gatunek ludzki że musi Cię znosić Biggrin

Portret użytkownika n..

Bakterie na meteorytach i

Bakterie na meteorytach i kometach..., więc oczywiście "naukowcy już wierzą", a ich wiara jest tak silna, że rozkazali w głupie bajki wierzyć całemu światu, a tej "wiary w bzdury" nakazują też nieustannie nauczać w szkołach! Czy "oni" się nie wstydzą? Nie! Bo chociaż zaprawdę bezczelne to i żałosne, to oni mają zamiar jeszcze bardzo długo zgarniać kasę "za wiarę"! (czyżby pomylili swoje powołanie?). Naukowcom nie chodzi o próbę odpowiedzi na pytanie: "skąd się wzięło życie?", a tylko i wyłącznie o tytuły naukowe i kasę, bo wszyscy zainteresowani od dawna, dzięki dzisiejszym możliwością technicznym "widzą dzieło Boga", i znają odpowiedź, lecz tylko niewielu, ma odwagę się do tego przyznać! Pseudonaukowe szuje zawsze atakują "zdrajców" (którzy ujawniają oszustwa) bo "system" nie pozwala na wolność poglądów, gdyż wszyscy muszą wyznawać "właściwą religię", zawsze zbierzną z hermetycznym światem uniwersyteckim, planem "filantropów" oraz znanego pana wszystkich kłamców - diabła. Naukowa wieża Babel, ich zdaniem jeszcze się trzyma (jak KK za czasów Galileusza), ale niestety już pęka, więc w końcu runie, bo coraz trudniej utrzymywać ludzkość w 19-sto wiecznej ciemnocie i doktrynie darwinizmu! W 21 wieku dzięki internetowi, i rzetelnym witrynom jak ta słynna: jw.org, ludzie dowiadują się zarówno na wschodzie jak i zachodzie świata prawdy: że życie, bez cienia wątpliwości zostało STWORZONE przez Boga. Oczywiście prawdziwe, naukowe, i niepodważalne dowody stwarzania wszechświata, naszej Ziemi i całego życia na niej, są zgodne z kolejnością relacji biblijnej (a ten temat niepotrzebnie rodzi wiele kontrowersji) lecz oczywiście każdy taki "dzień" stwarzania był odpowiednio długim i koniecznym okresem czasu, znanym najlepiej Bogu i aniołom. Biblia wyjawia piękne i znane Wam imię inteligentnego Stwórcy: to Bóg Jehowa! Rzetelne dowody stważania potwierdzają zawsze niezwykłą inteligencję, artyzm, mądrość, moc i miłość Boga we wszystkim! Ludzie przecierają oczy ze zdumienia, gdy już dowiadują się o istniejącej zmowie ewolucjonistów i skandalicznym fałszowaniu "dowodów"! Dlatego teraz "oni" przenoszą ten problem w bardzo odległy kosmos, chcąc nadal podtrzymywać nie swoją, lecz waszą "wiarę" w ewolucję! Bo niby jak powstało "życie" skąplikowanej bakterii, zdolnej do reprodukcji (lub jakiegokolwiek innego życia) w nieprzyjaznym kosmosie? I niby jak z takiej bakterii potem powstało niesamowicie złożone życie na Ziemi, z tak wieloma rodzajami i niezliczonymi gatunkami fauny i flory? Czyżby znów ewolucja...? Żałosne...

Portret użytkownika Morison

Za każde życie na ziemi i we

Za każde życie na ziemi i we wszechświecie odpowiada program, bardzo złożony program, algorytm życia. Idąc dalej, wszystko co nas otacza ma w sobie kod, definiujący zasadę swego istnienia i oddziaływania ze wszystkim. Oczywiście głównym programistą jest Bóg - Słowo, to kod stworzenia, najdoskonalszy harmoniczny w swym zamyśle. 

Portret użytkownika dands

"Naukowcom nie chodzi o próbę

"Naukowcom nie chodzi o próbę odpowiedzi na pytanie: "skąd się wzięło życie?", a tylko i wyłącznie o tytuły naukowe i kasę,"
No tak, jeżeli ich badania da się empirycznie udowodnić to należy im się tytuł a jeśli jej potrzebują to i kasę. Natomiast Jaśnie Wielbożnym Ekscelencją kościelnym w głoszeniu tych biblijnych bajeczek wcale nie chodzi o tytuły i kasę :). Jak na Watykanie i w Toruniu hahahahaha.

"W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym." - George Orwell

Portret użytkownika januszek

 Nie wiadomo czy te 4

 Nie wiadomo czy te 4 miliardy lat temu były na Ziemi warunki do powstania życia,raczej nie,tak że niekoniecznie właśnie te bakterie musiały być tym zaczynem.Wszelako może to świadczyć o tym że hipoteza panspermii jest całkiem prawdopodobna.

Portret użytkownika januszek

 Nasza planeta była w tym

 Nasza planeta była w tym okresie jeszcze w trakcje formowania,dlatego wątpię aby życie mogło powstać już wtedy.Trochę póżniej,gdzieś 3800 mln lat to i owszem.Komórka jest tworem niezwykle skomplikowanym i tak naprawdę do końca jeszcze nie poznanym.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

"...którzy zbadali meteoryt,

"...którzy zbadali meteoryt, twierdzą, że jego wiek w przybliżeniu odpowiada wiekowi Ziemi...."
Czyli jeśli Ziemia ma 4 mld lat, to meteoryt też... A jeśli 6-50 000 lat to meteoryt też...
A wtedy powstał człowiek.
I rozsiewał bakterie, które przeniknęły przez porowatość meteorytu do środka...

Strony

Skomentuj