Lądownik Philae wykrył związki organiczne na komecie 67P

Kategorie: 

Źródło: ESA

Pionierska misja kosmiczna Rosetta, której kulminacją było lądowanie na komecie modułu Philae, pozwoliła dokonać niezwykłego odkrycia. Wykryto cząsteczki organiczne, które mogą uczestniczyć w tworzeniu ważnych związków chemicznych, które mogą być budulcem życia.

 

Związki chemiczne wykryło jedno z urządzeń znajdujących się na lądowniku Philae. Zawierają one atomy węgla. Naukowcy analizują dane, próbując zrozumieć czy mogą one dać początek protein. Ponadto, naukowcy będą badać dane z testów próbek gleby z komety.

 

Badanie komet może pomóc w studiowaniu ewolucji wczesnego Układu Słonecznego, ponieważ ich forma prawdopodobnie pozostała niemal niezmieniona od 4,5 miliarda lat. Ponadto badania takie mogą rzucić więcej światła na pytania dotyczące pochodzenia życia na Ziemi.

Panorama zdjeć z komety 67P - źródło: ESA

Naukowcy uważają poza tym, że cała znajdująca się na naszej planecie woda pochodzi właśnie z komet. Teraz, mimo, że lądownik Philae wyczerpał baterie, na Ziemię przesłano duża ilość danych, które będą teraz analizowane. Nadal orbiterem 67P pozostaje sonda Rosetta i astronomowie mają nadzieje zbadać jak będą się zmieniać warunki na komecie wraz z malejącą odległością od Słońca.

Źródło: ESA

Warto zaznaczyć, że mimo iż misja Philae dobiegła końca, świetną robotę wykonał opracowany częściowo w Polsce i w Niemczech aparat MUPUS, automatyczny młotek z detektorami, który miał spenetrować powierzchnię tego ciała niebieskiego. To właśnie polski instrument monitorował różnice temperatury podczas lądowania i ustalił, że jądro komety ma temperaturę -153 stopni Celsjusza. Potem, gdy opadł pył po lądowaniu, temperatura spadła o kolejne 10 stopni.

Miejsce lądowania - Źródło: ESA

Młotek zadziałał, ale powierzchnia była na tyle twarda, że udało się skruszyć tylko kilka milimetrów lodowej skorupy. Dotarcie do niej było poprzedzone penetracją warstwy pyłu mającej od 10 do 20 cm.

 

Prawdopodobnie to dopiero początek sensacyjnych informacji, jakie będą elektryzować naukową społeczność międzynarodową. Napłyną one, gdy zostaną przeanalizowane dane nadesłane przez Philae po przeprowadzeniu wszystkich eksperymentów. Obecnie odkrycie związków organicznych jest uważane za najbardziej sensacyjne ustalenie tej europejskiej misji kosmicznej.

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu astronomicznego:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika N1KT

Angelus przecież oni ci nie

Angelus przecież oni ci nie dorastają do pięt, więc po co w ogóle zadajesz sobie trud i odpisujesz na te prowokacyjne zaczepki ? (ich wkurza fakt żeś mądrzejszy od nich, stąd te próby ośmieszania i zaczepki...)

Portret użytkownika POPO2

Pisałem wcześniej i napiszę

Pisałem wcześniej i napiszę jeszcze raz moje zdanie na temat .
Całe to przedstawienie to wielka ściema na wyłudzanie
pieniędzy.Nie istnieją zdjęcia i dowody które by mnie przekonały
bo większość to grafika i malarstwo artystyczne a reszta to coś tam
niewiadomo co(np foto sracza po ciemku)
NASA,ESA ,loty Apollo ,21 wiek fotki niskiej jakości w dodatku 
większość czarno-białe gdzie byle  telefonem by lepsze zrobili.
Wystarczy analiza dowodów i zdrowa analiza  by dojść do
wniosków że są to bajki dla dzieci.
Może doczekamy czasów kiedy prawda wyjdzie na światło dzienne ,
ale narazie wszystkie te loty to teoria jak wiele innych,
a że ktos myśli inaczej to powodzenia,takia jest moja opinia.

Portret użytkownika kbk

Klaus, mam Ci "wierzyć" na

Klaus, mam Ci "wierzyć" na Twoje (o ile Twoje) wirtualne słowo, że renderingi na tych obrazkach to rzeczywiste zdjęcia sondy?
Bo Ty tam byłeś, jak wino piłeś, fotki zrobiłeś, wrzuciłeś i wróciłeś?
Zejdź na ziemię;)
Bajki, bajki, bajki dla ludu. Za siedmioma górami... jakiś satelita.
Nie po to agencje wydają grube miliony dolarów, żeby się swoimi technologiami dzielić na portalu zmianynaziemi.pl

Strony

Skomentuj