Na księżycu Saturna, Enceladusie, w podlodowym oceanie, może istnieć życie pozaziemskie

Kategorie: 

Enceladus - Źródło: NASA/ Sonda Cassini

Zgodnie z przewidywaniami amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że ​​na księżycu Saturna, Enceladusie, może kwitnąć pozaziemskie życie zupełnie niezależne od ziemskiego. Gdyby to potwierdzono, byłby to dowód na powszechność życia we Wszechświecie.

 

Enceladus wygląda nieprzyjaźnie jak zamarznięta na kość ziemia, ale pod nieprzyjazną powierzchnią tego księżyca Saturna może się rozwijać życie. Ma to być możliwe w ciepłych, podziemnych morzach. Naukowcy wierzą, że mają poszlakowe dowody na to, że w ciepłych oceanach pod powierzchnią lodu, zachodzą jakieś reakcje chemiczne, które mogą być skutkiem obecności życia.

 

Zdaniem ekspertów NASA wskazują na to dane z ich sondy kosmicznej Cassini. Są to pierwsze dowody na to, że zachodzą jakieś reakcje chemiczne gdzieś głęboko pod lodem i mogą one teoretycznie stworzyć środowisko zdolne do wspierania mikroorganizmów. Eksperci twierdzą, że odkrycie to jest "ostatnim brakującym kawałkiem" układanki, który dowodzi tego, że życie na Enceladusie jest możliwe, a znalezisko to jest tym bardziej niezwykłe, że mały księżyc znajduje się 1427 milionów km od Słońca.

Erupcje wskazujące na obecność podlodowego oceanu - źródło: NASA/Sonda Cassini

Pod powierzchnią Enceladusa znajdują się  oceany, więc aby dowiedzieć się, co się dzieje w tych podziemnych morzach, naukowcy muszą polegać obecnie jedynie na analizach drobin rozprysków, które strzelają do atmosfery przez pęknięcia w lodzie. W październiku 2015 roku NASA wysłała sondę Cassini do głębokiego nurkowania przez jedną z takich erupcji i spektrometry odkryły wodór oraz dwutlenek węgla.

Erupcje wskazujące na obecność podlodowego oceanu - źródło: NASA/Sonda Cassini

W raporcie opublikowanym w czasopiśmie Science naukowcy stwierdzili, że "jedynym prawdopodobnym" źródłem wodoru były reakcje chemiczne zachodzące pomiędzy ciepłą wodą, a skałami na dnie oceanu. Jeśli obecny jest wodór, może on mieszać się z dwutlenkiem węgla tworząc metan, który jest masowo pochłaniany przez drobnoustroje w głębokich morzach naszej planety.

Enceladus jest szóstym największym księżycem Saturna i został odkryty w 1789 roku przez brytyjskiego astronoma Williama Herschela. Jego średnica to około 500 km i znajduje się około 1271 milionów km od Ziemi. Od dawna podejrzewano, że na tym księżycu może istnieć  ciekła woda. Wskazywały na to skrajne siły pływowe oddziałujące na tego satelitę Saturna. Eksperci stwierdzili, że musi tam być obecny globalny ocean pod lodową powierzchnią tego ciała niebieskiego.

Sonda Cassini eksplorująca okolice Saturna - źródło: NASA

Od tamtej pory naukowcy badali dane nadsyłane z kosmosu przez sondę Cassini, aby sprawdzić, czy instrumenty na pokładzie zarejestrowały może jakieś inne dane wskazujące, na to, że pod lodem Enceladusa może istnieć życie. Nowe wyniki są najważniejszym wskazaniem, że Enceladus ma wszystkie warunki potrzebne do życia. 

 

Jeśli życie jest tam obecne, może przypominać formy, które już przez miliardy lat żyją w wodach termalnych na Ziemi, w okolicy tak zwanych kominów wulkanicznych. Jeśli w tym miejscu inżycie podobne do ziemskiego to nie będzie potrzebować tlenu ani światła słonecznego i mogą być to form Jeśli ten sam proces zachodzi na Enceladusie to można tam podejrzewać obecność drobnoustrojów. Enceladus jest jak dotąd najbardziej oddalonym od Słońca skalistym globem, który może wspierać życie w Układzie Słonecznym. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus

Zacznimy od tego, że

Zacznimy od tego, że "podlodowy ocean nie jest z wody, tak samo jak i ów powierzchniowy lód. To inne zwiazki chemiczne niż woda i nie posiadają ani tlenu ani wegla w swoim składzie. To płynna krzemionka jest tym "podlodowym oceanem a "zamarzniętym" lodem jest krzem...

 Woda i krzem dają podobne wyniki spektrograficzne...

 Tak, że naukowcy... pocałujta w dupę wójta...

Portret użytkownika MiamiVibe

Nie jestem jakoś przesadnie

Nie jestem jakoś przesadnie sceptyczny co do tych ,,podróży" w kosmos, ale jedno jest pewne, czyli dwie wersje raportów:

1. Dla motłochu, w postaci pierdół i grafik.

2. Ściśle tajne i ukrywane, przydatne dla elit.

Prawda o wszechświecie musi być przed nami ukrywana, bo w razie jej poznania przez ogół nastąpi całkowita zmiana rozumowania i postrzegania przez nas otaczającej rzeczywistości, a elity nie mogą sobie na to pozwolić.

Całe nasze poznanie i edukacja opiera się na teoriach (ewolucji, einsteina itd.) czyli, że ktoś sobie kiedyś coś tam stwierdził i było to przekazywane z pokolenia na pokolenie, aż stało się prawdą ostateczną, którą warto powielać w celu zatruwania umysłu. Na tej zasadzie zbudowano przez tysiąclecia społeczeństwo niewolnicze.

Portret użytkownika kolo

"czyli, że ktoś sobie kiedyś

"czyli, że ktoś sobie kiedyś coś tam stwierdził "

Dziecko ile ty masz lat? Gimnazjum chociaż skończyłeś? pytam bez ukąsliwości. Juz po samym stwierdzeniu "na teoriach" widać że  jeszcze nie. Wiesz w ogóle czym się różni teoria naukowa od potocznego słowa "teoria'  ? Oświecę cie :  https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_naukowa 

Komputer na którym piszesz tą banialukę..to też "teoria"? nie ma go? czy jednak twój komp jest rzeczywistym tworem - wynikiem wiedzy i myśli technicznej zgodnej z prawami fizyki a nie  "czegoś co sobie ktoś stwierdził"  - jumasz czaczę?

 

Portret użytkownika wafelek

Przecież teoria Einsteina

Przecież teoria Einsteina zostala wielokrotnie potwierdzona eksperymentalnie... Ewolucja to też już nie teoria... Ta stronka to chyba tylko dla paranoików. Dla mnie wystarczy, że mamy 98% wspólnych genów z szympansem. Jak tobie się wydaje, że na Ziemi żyła kiedyś para Adam i Ewa i z ich relacji powstała cała ludzkość, to współczuję... Jesteś wynikiem wielokrotnego kazirodztwa.

Portret użytkownika Angelus

nie zakłamiesz prawdy. Mamy

nie zakłamiesz prawdy. Mamy również 50% genów banana...

" Kod DNA człowieka nie różni się znacząco od wielu innych kodów żywych roślin, zwierząt czy nawet zwykłych owoców. Przykładowo DNA człowieka w połowie jest takie samo jak DNA banana, a DNA małpy jest w 97,5% takie samo jak nasze. Naukowy uważają, że jedynie 3% ludzkiego kwasu dezoksyrybonukleidowego stanowi opis cech, czyli genów, natomiast pozostała część to szum nieistotnych informacji, składający się na większość DNA znanych nam form życia. "

Musisz pacynko umysłowa zrozumieć, że geny są  cegiełkami a z tych samych cegiełek możesz wybudować zarówno prosty mur jak i gotyckie sklepienie na filarach. Wg mojego rozeznania jesteś po prostu głupi.

 

Strony

Skomentuj