Zrewidowano teorię ewolucji życia na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii i Instytutu Badań Biomedycznych w Barcelonie, zrewidowali mechanizm powstania pierwszych organizmów eukariotycznych. Okazało się, że ewolucja od prostych komórek bakteryjnych do złożonych komórek eukariotycznych przebiegała inaczej niż wcześniej sądzono. Eksperci przedstawili swoje odkrycia w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution.

 

Według autorów tej pracy naukowej, pierwsza komórka, która uzyskała mitochondria (nazywa się to LECA - czyli „ostatni wspólny przodek eukariotów”) posiadała już strukturę i funkcje komórki eukariotycznej. Wcześniej uważano, że to pozyskanie mitochondriów było kluczowym krokiem w rozwoju złożoności organizmów żywych (wszystkie organizmy wielokomórkowe to eukarionty). Aby dowiedzieć się, jakie zmiany faktycznie przyczyniły się do powstania komórki eukariotycznej, naukowcy przeanalizowali genomy współczesnych gatunków i zrekonstruowali ewolucję DNA.

 

Okazało się, że prokarionty stały się bardziej złożone w wyniku mutacji genetycznych, duplikacji materiału genetycznego i nabywania genów poprzez transfer poziomy, czyli z komórki do komórki. Naukowcy odkryli, że w wyniku duplikacji genom prokariotów podwoił się. Rozszerzyły się rodziny genów i białka pokrywające pęcherzyki wewnątrzkomórkowe. W rezultacie prokarionty nabyły złożoną wewnątrzkomórkową sieć sygnalizacyjną, system transportu pęcherzyków i rozwinięty cytoszkielet.

 

Zgodnie z wynikami badań starożytne archeony, spokrewnione z niedawno odkrytym nadtypem Asgard, stworzyły wewnętrzne symbionty należące do alfaproteobakterii, które później przekształciły się w mitochondria. Zdaniem naukowców to ulepszony cytoszkielet i system transportowy pozwolił komórkom na wchłanianie przyszłych mitochondriów poprzez prymitywną fagocytozę. Z kolei mitochondria dostarczały komórkom nadmiar energii, która była wykorzystywana do dalszego komplikowania żywych organizmów.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Można sobie różne rzeczy

Można sobie różne rzeczy układać a nawet bajki roić ale jedno jest pewne jak słońce na niebie. NIKT NIE WIE jak powstało życie na Ziemi a już w ogóle, jak zrobiło się rozumnym.Zapewniam, że nie pomoże tu żadna, stworzona przez niejakiego Darwina, teoria. Z resztą on sam wyraźnie mówił a czego raczono coraz bardziej nie zauważać w środowiskach naukowych (na złość np.Kreacjonistom i kościołowi ze swoimi niezbyt rozgarniętymi tezami) że to jest tylko TEORIA.Nie,nie chcę przez to powiedzieć, że świat został stworzony przez Boga. a nawet jeśli ,to jest to BYT ABSOLUTNIE DLA NASZEGO POJMOWANIA NIEDOSTĘPNY i z pewnością nie siedzi on w żadnym kościele ani nie dotyczy go żadna religia świata bo zwyczajnie a nawet nadzwyczajnie JEST PONAD TO NIEDOSTĘPNY NA ZAWSZE.

Portret użytkownika SurvivorMan

"TEORIA" i "TEORIA NAUKOWA"

"TEORIA" i "TEORIA NAUKOWA" to dwie osobne definicje... 
Teoria Darwina jest teorią naukową, a nie teorią...
Oczywiście nie oznacza to nieomylności Darwina, ale zmienia całkowicie postać rzeczy, ponieważ teoria naukowa opiera się na FAKTACH I DOWODACH zgodnych z aktualnym stanem nauki.
A tym, którzy z uporem maniaka mieszają obie definicje i stosują je zamiennie, zalecam prosty eksperyment, polegający na skoku z wieżowca na łeb... W końcu teoria grawitacji, będąca częścią ogólnej teorii względności Einsteina, to tylko... "TEORIA" ROFL
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika drako_tr

" teoria naukowa opiera się

" teoria naukowa opiera się na FAKTACH I DOWODACH..."

Nie dodawaj Survi Biggrin

"Teoria naukowa – całość logicznie spoistych uogólnień, wywnioskowanych na podstawie ustalonych faktów naukowych i powiązanych z dotychczasowym stanem nauki"

Coś udowodnionego przestaje być teorią i staje się dowodem naukowym - " dowód naukowy jest to fachowa interpretacja danych uzyskanych w wyniku zbadania materiału dowodowego i porównawczego przy wykorzystaniu metod badawczych stosowanych w naukach sądowych i nowoczesnej aparatury."

Oczywiście brakuje tychże dowodów, by koszerną teorię Darwina uznać za udowodniony fakt, dla tego w/w teoria legła w gruzach.

PS. oczywiście nie odmawiam Ci wiary w to, że Twoi przodkowie mieszkali na drzewach...każdy ma prawo wierzyć, w co chce Smile

Portret użytkownika SurvivorMan

Jak już łapiemy się za słówka

Ty sobie lataj po wikipediach, a ja Ci mówię, że wiele faktów nie byłoby faktami, gdyby nie dowody Wink
Ale ok... Przyznam Ci rację, dla świętego spokoju Wink
Ale jak już łapiemy się za słówka, to ja chciałem zapytać o to zdanie:
"oczywiście nie odmawiam Ci wiary w to, że Twoi przodkowie mieszkali na drzewach..." - w którym miejscu teoria Darwina mówi o tym, że przodkowie ludzi mieszkali na drzewach?
Czyżbyś był jednym z tych, którzy propagują mity, jakoby Darwin twierdził że człowiek pochodzi od małpy? Dirol

 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Arya

wiele faktów nie byłoby

wiele faktów nie byłoby faktami, gdyby nie dowody

Czyli jak nawalisz w gacie, bo nie zdążyłeś, a nikt nie widział i nie ma na to dowodów, to znaczy, że nie nawaliłeś w gacie?  Taka jakaś dziwna logika..... 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika SurvivorMan

Czy ja gdzieś napisałem

Czy ja gdzieś napisałem "wszystkie fakty"??? Scratch one-s head
No ale przekładając to na Twoją retorykę... Jeśli nasrasz w gacie i powiesz to komuś, a ktoś będzie Ci usilnie wmawiał że to bzdura, że na pewno wali komuś obok z paszczy, to Ty jesteś w stanie wstać, zdjąć spodnie i wsadzić jego pseudo sceptyczny łeb w swoje gacie żeby doznał olśnienia.
To jest właśnie zmiana hipotezy w niezaprzeczalny fakt, za pomocą dowodu Wink
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Arya

Fakt, to zawsze jest fakt i

Fakt, to zawsze jest fakt i nie potrzeba do tego żadnych dowodów. I to się tyczy wszystkich faktów, a nie tylko wielu.  Natomiast co innego, że fakt może zostać nieuznany za fakt, jeśli tych dowodów zabraknie i w tym przypadku wiele faktów może nie być uznane za fakty. Piszę o tym tylko dlatego, że chcesz się ściśle trzymać naukowej nomenklatury, więc trzymaj się jej zawsze, a nie tylko, gdy ci to pasuje-mam na myśli to, co napisałeś wcześniej:

Teoria Darwina jest teorią naukową, a nie teorią

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika SurvivorMan

To że na przykład radykał

To że na przykład radykał religijny stwierdza, że Ziemia ma niecałe 6000 lat, nie czyni tego stwierdzenia z automatu faktem... Trzeba to udowodnić, ponieważ fakt to inaczej stan rzeczy który ma miejsce.
Samo puste gadanie że coś miało miejsce, nie powoduje że faktycznie to coś miało miejsce. To chyba logiczne Wink
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj