W Argentynie odkryto meteoryt o masie ponad 30 ton

Kategorie: 

Źródło: La Razon

Badacze ze Stowarzyszenia Astronomicznego w Chaco odkryli ogromny meteoryt. 10 września, obiekt został wykopany z ziemi. Jego masa wynosi około 30 800 kilogramów. Jest to obecnie najcięższy meteoryt, jaki odnaleziono w obu Amerykach, oraz drugi na całym świecie.

 

Meteoryt został wykopany w wiosce Gancedo w północnej części Argentyny, ponad tysiąc kilometrów od Buenos Aires. Odkrywcy byli niezwykle zaskoczeni jego wielkością oraz masą. Ciało niebieskie zostanie jeszcze raz zważone, aby uzyskać dokładny pomiar.

Źródło: La Razon

Meteoryt Gancedo, bo taką nazwę otrzymał, został znaleziony w Campo del Cielo. Jest to obszar, w którym około 4 tysiące lat temu doszło do upadku meteorytu żelaznego. Obecnie znajduje się tam ponad 20 kraterów uderzeniowych. Badacze odnaleźli tam wiele fragmentów tego meteorytu a Gancedo jest zdecydowanie największym z nich.

Źródło: Eugen Zibiso/CC BY 2.0

Obecnie największym meteorytem, jaki wydobyto z Ziemi, jest Hoba. Obiekt waży 66 ton i został znaleziony w Namibii w południowo-zachodniej Afryce w 1920 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika Polandmet

Nie żaden kamień tylko

Nie żaden kamień tylko meteoryt żelazny. Tam znaleziono juz setki ton meteorytów wiec okaz 30 tonowy to nic dziwnego. Trzeba wiedziec o czym sie mowi a nie paplac bo mama kupila klawiature i posadziła Cie przy niej zeby miec Cie z głowy.

Skomentuj