W Argentynie odkryto meteoryt o masie ponad 30 ton

Kategorie: 

Źródło: La Razon

Badacze ze Stowarzyszenia Astronomicznego w Chaco odkryli ogromny meteoryt. 10 września, obiekt został wykopany z ziemi. Jego masa wynosi około 30 800 kilogramów. Jest to obecnie najcięższy meteoryt, jaki odnaleziono w obu Amerykach, oraz drugi na całym świecie.

 

Meteoryt został wykopany w wiosce Gancedo w północnej części Argentyny, ponad tysiąc kilometrów od Buenos Aires. Odkrywcy byli niezwykle zaskoczeni jego wielkością oraz masą. Ciało niebieskie zostanie jeszcze raz zważone, aby uzyskać dokładny pomiar.

Źródło: La Razon

Meteoryt Gancedo, bo taką nazwę otrzymał, został znaleziony w Campo del Cielo. Jest to obszar, w którym około 4 tysiące lat temu doszło do upadku meteorytu żelaznego. Obecnie znajduje się tam ponad 20 kraterów uderzeniowych. Badacze odnaleźli tam wiele fragmentów tego meteorytu a Gancedo jest zdecydowanie największym z nich.

Źródło: Eugen Zibiso/CC BY 2.0

Obecnie największym meteorytem, jaki wydobyto z Ziemi, jest Hoba. Obiekt waży 66 ton i został znaleziony w Namibii w południowo-zachodniej Afryce w 1920 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Polandmet

Nie żaden kamień tylko

Nie żaden kamień tylko meteoryt żelazny. Tam znaleziono juz setki ton meteorytów wiec okaz 30 tonowy to nic dziwnego. Trzeba wiedziec o czym sie mowi a nie paplac bo mama kupila klawiature i posadziła Cie przy niej zeby miec Cie z głowy.

Skomentuj