Nowa metoda niszczenia komórek nowotworowych przez światło bliskiej podczerwieni

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

W ostatnich badaniach naukowych osiągnięto znaczący postęp w walce z rakiem. Naukowcy z Rice University, Texas A&M University oraz University of Texas odkryli nowy sposób niszczenia komórek nowotworowych. Kluczowym elementem tej metody jest stymulacja cząsteczek aminocyjaniny światłem bliskiej podczerwieni. Ta innowacyjna technika wykorzystuje synchroniczne wibracje tych cząsteczek, co prowadzi do zniszczenia błon komórkowych nowotworów.

 

Aminocyjaniny, znane już z zastosowania w bioobrazowaniu jako barwniki syntetyczne, wykazują znaczną stabilność w środowisku wodnym i efektywnie przylegają do zewnętrznych warstw komórek. Ich małe dawki są używane do wykrywania komórek rakowych. Nowe badania dowodzą jednak, że aminocyjaniny mogą pełnić znacznie ważniejszą rolę w terapii antynowotworowej.

 

Zespół badawczy podkreśla, że ich metoda stanowi znaczącą poprawę w porównaniu do wcześniejszych technik, takich jak silniki molekularne typu Feringa, które również były skuteczne w niszczeniu komórek rakowych. Nowa generacja maszyn molekularnych, zwanych molekularnymi młotami pneumatycznymi, cechuje się milion razy szybszym ruchem mechanicznym i może być aktywowana światłem bliskiej podczerwieni.

 

Wykorzystanie światła bliskiej podczerwieni jest kluczowe, ponieważ umożliwia głębsze przenikanie w ciało, co otwiera drogę do leczenia raka kości i narządów wewnętrznych bez konieczności interwencji chirurgicznej. Testy laboratoryjne na komórkach nowotworowych i na myszach z nowotworami czerniaka pokazały, że metoda molekularnego młota pneumatycznego jest skuteczna w 99% przypadków, a u połowy zwierząt testowych zaobserwowano całkowite wyeliminowanie raka.

 

Cząsteczki aminocyjaniny są zdolne do synchronizacji pod wpływem odpowiedniego bodźca, takiego jak światło bliskiej podczerwieni. Wewnątrz cząsteczek zachodzi ruch elektronów, tworząc plazmony, czyli zbiorowe wibracje. Te wibracje wprawiają całą cząsteczkę w ruch, co prowadzi do rozerwania błon komórek nowotworowych.

 

Opracowany przez zespół naukowców plazmon molekularny to nowość w dziedzinie medycyny. Wykorzystuje on efekt mechaniczny, który pozwala osiągnąć konkretny cel terapeutyczny. Ramię plazmonu umożliwia łączenie się cząsteczek z błonami komórek nowotworowych, natomiast ruch wibracyjny skutkuje ich zniszczeniem.

 

Badania są wciąż na wczesnym etapie, ale ich wyniki są już obiecujące. Dodatkowo, prostota metody biomechanicznej sprawia, że komórkom nowotworowym trudniej jest opracować mechanizmy obronne. Naukowcy planują dalsze badania nad innymi typami cząsteczek, które mogą być wykorzystane w podobny sposób.

To przełomowe odkrycie w dziedzinie onkologii oferuje nową perspektywę na leczenie raka poprzez wykorzystanie sił mechanicznych na poziomie molekularnym. Stanowi to znaczący krok naprzód w poszukiwaniu skuteczniejszych i mniej inwazyjnych metod leczenia tej choroby. W świetle tych odkryć naukowcy są pełni optymizmu co do przyszłości terapii antynowotworowych.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mar37372

od dawna wiadomo że herbatka

od dawna wiadomo że herbatka z piołunu niszczy 85% komórek rakowych w 16 godzin ,30 lat temu brytyjscy naukowcy opublikowali te badania ale już prawie znikły z neta bo

jakimś firmom to nie na rękę wiadomo którym....tym od srowida 

Skomentuj