Rewolucyjna terapia w walce z rakiem - bakterie programowalne zapewnią skuteczne leczenie

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W dzisiejszym świecie, gdzie walka z rakiem stanowi jedno z największych wyzwań medycyny, naukowcy z Texas A&M University i University of Missouri przedstawiają przełomową terapię, która może zmienić oblicze onkologii.

 

Wspierani grantem w wysokości 20 milionów dolarów z Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych ds. Zdrowia (ARPA-H), zespół opracowuje wysoce skuteczną terapię bakteryjną, która celuje w raka z większą precyzją i mniejszym ryzykiem dla pacjenta.

 

Współczesne metody leczenia raka, takie jak radioterapia i chemioterapia, często są nieskuteczne i obciążone poważnymi skutkami ubocznymi. Niepokój wzbudzają również wysokie koszty tych terapii, które w USA mogą sięgać miliona dolarów, co obciąża finansowo zarówno pacjentów, jak i system opieki zdrowotnej.

 

Projekt zespołu z Texas A&M i University of Missouri skupia się na opracowaniu taniego i bezpiecznego sposobu leczenia raka, wykorzystując syntetyczne programowalne bakterie do zabijania immunologicznego w środowiskach nowotworowych (SPIKE). Kluczową ideą jest stworzenie bakterii, które pomagają komórkom T w walce z rakiem, a po zniszczeniu nowotworu ulegają samozniszczeniu.

 

Dr Arum Han, Jim Song, i Chelsea Hu z Texas A&M Engineering Experiment Station prowadzą badania nad tym innowacyjnym podejściem. Ich prace koncentrują się na tworzeniu systemów mikroprzepływowych do szybkiego przetwarzania i analizy ogromnych bibliotek bakteryjnych, co pozwala na identyfikację najbardziej obiecujących metod leczenia.

 

Ogromne wyzwanie stanowi opracowanie złożonych mikrourządzeń umożliwiających przeprowadzenie milionów testów przy minimalnej interwencji człowieka. Mimo tych wyzwań, dr Han i jego zespół są zdecydowani na pokonanie barier inżynieryjnych i odkrycie nowych możliwości w leczeniu raka.

 

Perspektywa leku na raka za jedyne 1 dolar może zrewolucjonizować onkologię, oferując skuteczne, bezpieczne i przystępne cenowo leczenie dla milionów pacjentów na całym świecie. Praca tego zespołu to obiecujący kierunek w poszukiwaniu nowych, bardziej efektywnych metod walki z rakiem. Projekt ten, łącząc zaawansowaną inżynierię i biotechnologię, ma potencjał, by stać się jednym z najważniejszych osiągnięć w dziedzinie medycyny nowotworowej.

 

Z innowacyjnym podejściem i wsparciem ARPA-H, naukowcy z Texas A&M University i University of Missouri są na dobrej drodze do przełomu w terapii raka, który może przynieść nadzieję milionom pacjentów na całym świecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Tanie, bezpieczne i skuteczne

Tanie, bezpieczne i skuteczne metody leczenia sa wykluczone przez drogie, ryzykowne i nieskuteczne metody leczenia (wykańczania) chorych ludzi, bo liczą się przede wszystkim zyski ludobójczych koncernów i inych organizacji. Ile to już skutecznych metod wynaleziono i nadal pozostają w użyciu te, które są bardzo mało skuteczne ale przynoszą największe zyski.

Lucek Wąchozlewski

Skomentuj