Kategorie:
Zespół naukowców z uniwersytetu w Princeton wydrukował nie tylko tkanki dla ucha ale również elektroniczne elementy, które pozwalają na sztuczną pracę narządu zmysłu. Jest to pierwszy krok który umożliwia tworzenie narządów zachowujących się jak te naturalne. Zespół opublikował swoją pracę w czasopiśmie Nano Letters.
Ucho zostało stworzone za pomocą komercyjnej drukarki 3D. "Tusz" składał się z hydrożelu połączonego z komórkami macierzystymi cielaka oraz z nanocząsteczkami srebra, który warstwą po warstwie przylegał do powierzchni, tworząc trójwymiarową strukturę ucha wraz z wbudowaną elektroniką.
Ucho nie może być jeszcze przeszczepiane pacjentom, ponieważ na tym etapie może odbierać wyłącznie częstotliwości radiowe ale gdyby podłączono je do odbiornika, który z kolei zostałby podłączony do nerwu słuchowego człowieka elektrodami - głucha osoba byłaby w stanie słyszeć. Naukowcy uważają, że istnieje również możliwość by drukowane narządy zwiększały możliwości człowieka. W przypadku elektronicznego ucha, można byłoby znieść jakiekolwiek limity słyszalnych częstotliwości.
Źródło: http://news.discovery.com/tech/biotechnology/3-d-printer-makes-bionic-ear-130502.htm
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |