Naukowcy wydrukowali na drukarce 3D pierwsze bioniczne ucho

Kategorie: 

Zespół naukowców z uniwersytetu w Princeton wydrukował nie tylko tkanki dla ucha ale również elektroniczne elementy, które pozwalają na sztuczną pracę narządu zmysłu. Jest to pierwszy krok który umożliwia tworzenie narządów zachowujących się jak te naturalne. Zespół opublikował swoją pracę w czasopiśmie Nano Letters.

 

Ucho zostało stworzone za pomocą komercyjnej drukarki 3D. "Tusz" składał się z hydrożelu połączonego z komórkami macierzystymi cielaka oraz z nanocząsteczkami srebra, który warstwą po warstwie przylegał do powierzchni, tworząc trójwymiarową strukturę ucha wraz z wbudowaną elektroniką.

 

Ucho nie może być jeszcze przeszczepiane pacjentom, ponieważ na tym etapie może odbierać wyłącznie częstotliwości radiowe ale gdyby podłączono je do odbiornika, który z kolei zostałby podłączony do nerwu słuchowego człowieka elektrodami - głucha osoba byłaby w stanie słyszeć. Naukowcy uważają, że istnieje również możliwość by drukowane narządy zwiększały możliwości człowieka. W przypadku elektronicznego ucha, można byłoby znieść jakiekolwiek limity słyszalnych częstotliwości.

 

Źródło: http://news.discovery.com/tech/biotechnology/3-d-printer-makes-bionic-ear-130502.htm

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika juziu

Dobrze kolega mówi jak zaczną

Dobrze kolega mówi jak zaczną drukować atomami to dopiero będzie możliwość wykonania każdego narządu,ale to nie wszystko,bo nie wystarczy coś wydrukować,trzeba nadać każdej cząsteczce kod DNA,aby np.to ucho nie rozrosło się w bliżej nie określone coś.

Portret użytkownika Alena

Wybacz gorzkie slowa ,ale

Wybacz gorzkie slowa ,ale gdyby wszyscy mysleli tak jak Ty, to postep techniczny, bylby bardzo powolny. Obecnie sa juz na Swiecie drukarki , do drukowania domow .W sieci znajdziesz artykuly na ten temat.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem