Opracowano najmniejsze i najlżejsze ogniwa fotowoltaiczne na świecie

Kategorie: 

Źródło: MIT

Niezwykłe ogniwo fotowoltaiczne powstało w amerykańskim Instytucie Technologicznym w Massachusetts (MIT). Jest ono wyjątkowo małe i lekkie jak na dzisiejsze standardy, a w przyszłości moze zasilać szereg urządzeń mobilnych, w tym tzw. technologię noszoną.

 

Panele słoneczne zazwyczaj wykonane są z warstw materiałów fotowoltaicznych oraz szklanego lub plastikowego podłoża. Jednak zamiast wytwarzać każdą warstwę oddzielnie i osadzać ją na podłożu, naukowcy z MIT wykonali wszystkie części ogniwa słonecznego w jednym czasie. Podłoże i powłoka powstała z elastycznego polimeru o nazwie parylen, natomiast materiał pochłaniający światło wykonano z DBP - ftalan dibutylu jest organicznym związkiem chemicznym, estrem butylowym kwasu ftalowego.

 

Produkcja tego miniaturowego ogniwa fotowoltaicznego miała miejsce w komorze próżniowej w temperaturze pokojowej. Uczeni nie musieli nawet stosować żadnych rozpuszczalników. Podłoże oraz ogniwo uzyskano przy wykorzystaniu techniki osadzania z fazy gazowej.

Źródło: MIT

Powstały panel słoneczny jest najlżejszy i najmniejszy na świecie i można go umieszczać dosłownie wszędzie - twórcy wymienili nie tylko odzież, ale także kartki papieru oraz balony helowe. Powyższe zdjęcia przedstawiają ogniwo, które udało się umieścić na bańce mydlanej.

 

Ta niewielka konstrukcja charakteryzuje się również jednym z najlepszych stosunków generowanej mocy do wagi. Typowe panele słoneczne wytwarzają około 15 watów mocy na kilogram masy. Tymczasem najmniejsze na świecie ogniwo produkuje 6 watów na jeden gram masy. Co prawda miną jeszcze lata zanim wynalazek ten zostanie skomercjalizowany, ale praca specjalistów z MIT ma ogromne znaczenie nie tylko dla fotowoltaiki, ale także dla elektroniki wszywanej w ubrania. Tak zminiaturyzowane ogniwa umieszczone w naszej odzieży będą niemal niewidoczne dla ludzkiego oka.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-stworzyli-najmniejszy-najlzejszy-swiecie-panel-sloneczny

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj