Naukowcy zbudowali prototyp betonowego dachu, który tworzy prąd elektryczny ze światła słonecznego

Kategorie: 

Źródło: Block Research Group, ETH Zürich/Michael Lyrenmann

Po wprowadzeniu najnowocześniejszych technologii fotowoltaicznych na skalę globalną, ludzkość z powodzeniem mogłaby samodzielnie wytwarzać prąd elektryczny. Każdy z nas stałby się niezależny energetycznie. Mowa nie tylko o panelach fotowoltaicznych, ale również tzw. oknach słonecznych, które mogą wyglądać jak zwyczajne okna ale dodatkowo produkują prąd ze światła słonecznego. Kolejnym interesującym wynalazkiem jest dach wykonany z betonu, który wytwarza prąd elektryczny.

 

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu zbudowali ultracienki betonowy dach, który może przyjmować dowolne kształty. Intrygujący wygląd nie jest jedyną zaletą - dach powstał w taki sposób, aby mógł przekształcać promienie słoneczne w energię elektryczną dzięki ogniwom fotowoltaicznym.

Źródło: Block Research Group, ETH Zürich/Naida Iljazovic

Dach składa się z kilku warstw betonu. Pierwsza funkcjonuje jako fundament oraz izolator i jest przykryta drugą warstwą betonu, na którą nałożono cienką warstwę ogniwa fotowoltaicznego. Zbudowany prototyp posiada 7,5 metra wysokości i 160 metrów kwadratowych powierzchni. Aby uzyskać takie nietypowe kształty dachu, naukowcy w pierwszej kolejności skonstruowali rusztowanie składające się z siatki wykonanej ze stalowych kabli, a następnie nałożyli na nią polimerową tkaninę, którą pokryto betonem.

 

Technologie fotowoltaiczne zdobywają coraz większą popularność. Powstają nowe wynalazki, takie jak powyższy dach generujący prąd elektryczny z promieni słonecznych, czy dachówki słoneczne. Naukowcy dokonują również postępów, zwiększając ogólną wydajność ogniw fotowoltaicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Wolna energia istnieje juz od

Wolna energia istnieje juz od ponad 50 lat. Zachłanne koncerny i wielkie korporacje ,kierujące się tylko zyskiem ,nie przejmuja się losem człowieka czy środowiska. Okłamują ludzi, że paliwa kopalne sa najlepszym surowcem do wytwarzania prądu. Gdyby rządy ujawniły ,co między innymi trzymają w podziemnych bazach ,wolna energia stałaby się czymś normalnym. Jednak dopóki kasa leci ,nic nie powiedzą. To tyle w temacie.

Żegnam niedźwiedź.

Skomentuj