Nieopodal Ziemi doszło do eksplozji o sile 10 bomb atomowych

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zaledwie 48 000 kilometrów od Ziemi, doszło do potężnej „eksplozji geomagnetycznej”, której moc przewyższała eksplozję 10 bomb atomowych. Mimo iż do samego zdarzenia doszło w 2015 roku, artykuł naukowy opisujący to zjawisko, ukazał się dopiero 13 stycznia 2020 roku w czasopiśmie Nature Physics.

Pełne zrozumienie tego, co wydarzyło się w ziemskiej magnetosferze, zajęło naukowcom 4 lata. Jak wyjaśnił główny autor badania Vassilis Angelopoulos z UCLA:

Zwykle te eksplozje mają miejsce co najmniej 150 000 kilometrów od Ziemi, daleko w dole w magnetycznym ogonie naszej planety. Jednak 20 grudnia 2015 roku, zaobserwowaliśmy zdarzenie tygo typu, zaledwie 48 tysięcy kilometrów od Ziemi - jest to ponad 3 razy bliżej niż zwykle.

Wybuch spowodował silną burzę geomagnetyczną klasy G2 i intensywne zorze polarne wokół koła podbiegunowego. Eksplozja i następująca po niej burza, dostarczyły około 88 petadżuli energii do środowiska Ziemi. Jest to ponad 10 razy więcej niż energia największej bomby atomowej w USA i około 20 razy więcej niż energia trzęsienia ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera.

Przed tym incydentem, konsensus naukowy zakładał, że eksplozja w tak niewielkiej odległości od Ziemi jest niemożliwa. Okazuje się jednak, iż opinia ta wymaga rewizji. Zgodnie z szacunkami badaczy, siła ochronnego pola magnetycznego Ziemi zmniejszała się dotąd o 5 procent na wiek, natomiast teraz spada o 5 procent na dekadę. Spadek mocy pola magnetycznego naszej planety, pozwoli na wystąpienie takich eksplozji jeszcze bliżej Ziemi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Wybuch o sile 10 bomb

Wybuch o sile 10 bomb atomowych (nie wiem z czym tą atomową siłę tego kosmicznego armageddonu porównać ale chyba tych z Hiroszimy ?)  W pobliżu Ziemi, to ...Niema najmniejszego RPOBLEMU z nimi ! Wybuchami.Jakby to powiedzieć ? Więcej promieniowania dociera do nas z gwiazdy Proksimy Centaurii w każdej sekundzie niż te atomowe wybuchy,coś tam apokaliptyczne.

Portret użytkownika Zenek ;)

oj tam, oj tam, jak mawiała

oj tam, oj tam, jak mawiała hania z NSA

to tylko małe GRAVITY COLAPSE w 6 gęstości z przebiciem do 3...

 

całe ezo o tym pisało jak to Kosmiczna Federacja Białąwych Napletów pedzi wraz z maryją OCZYŚCIĆ Polskę z Polaków...

Portret użytkownika Ted

Coś ci naukowcy a może nie

Coś ci naukowcy a może nie tylko oni, mają problemy z matematyką. 48 000 x 3 = 144 000. I nie jest to 3 razy więcej ( od co najmniej ) 1 500 000 tylko 30 razy ( od 48 000 ). Tak dla ścisłości.

Szkoda, że nie ma danych o postaci tej wyzwolonej energii, w jakim zakresie promieniowania, jakie cząsteczki itp. również w porównaniu z tym, co dociera ze Słońca w podobnych zjawiskach.

Zniszczę tą planetę.

 

Portret użytkownika emel

Ted wrote: Szkoda, że nie ma

Ted wrote:
Szkoda, że nie ma danych o postaci tej wyzwolonej energii, w jakim zakresie promieniowania, jakie cząsteczki itp.

Jest to zjawisko zwane rekoneksją magnetyczną. Energia jest wyzwolona w postaci ciepła. Dużemu przyspieszeniu ulegają naładowane cząstki, w związku z czym zyskują duża energię kinetyczną.

Portret użytkownika emel

Przerywa milcze wrote:

Przerywa milcze wrote:
Nazwanie zjawiska (lub napisanie, że to 'pewnien rodzaj') z zasady nie tłumaczy wiele.

Pozwala znaleźć bardziej szczegółowe informacje dociekliwej osobie, która nie wiedziała pod jakim hasłem szukać.

Strony

Skomentuj