Astrofizycy twierdzą, że Ziemia może być bombardowana przez ciemną materię

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół astronomów sugeruje, że Układ Słoneczny wraz z Ziemią zderza się z „huraganem” ciemnej materii – hipotetycznej materii, która nie emituje i nie odbija promieniowania elektromagnetycznego. Ich zdaniem, jest to doskonała okazja, aby wykryć nieuchwytne cząstki, które tworzą ciemną materię.

 

Naukowcy są przekonani o istnieniu ciemnej materii, choć nie potrafią jej bezpośrednio zauważyć. Dlatego postulowane są różne metody, które być może pozwolą tego dokonać. W najnowszych badaniach, astrofizycy skupili się na strumieniu gwiazd o nazwie S1, który przemierza przez Drogę Mleczną w kierunku przeciwnym względem rotacji dysku galaktycznego i został odkryty w zeszłym roku dzięki danym, zebranym przez satelitę Gaia.

 

Ruch strumienia gwiazd S1 sugeruje, że był on kiedyś częścią galaktyki karłowatej, która została pochłonięta przez Drogę Mleczną. Naukowcy obserwowali już podobne strumienie, lecz ten jako pierwszy jest na drodze kolizyjnej z Układem Słonecznym. Uważa się, że strumień gwiazd S1 może nieść ze sobą ciemną materię, dlatego może to być doskonała okazja do rozpoczęcia poszukiwań nieuchwytnych cząstek.

Źródło: C. O'Hare; NASA/Jon Lomberg

Zespoły badawcze z hiszpańskiego Uniwersytetu w Saragossie, brytyjskiej szkoły King's College London oraz Instytutu Astronomii w Cambridge obliczyły, że ciemna materia powinna przemieszczać się z prędkością około 500 km/s. Naukowcy opracowali kilka modeli, przedstawiających rozkład ciemnej materii oraz jej gęstość. Pozwoliło to stworzyć prognozy możliwych sygnatur strumienia.

 

Zdaniem badaczy, szansa na znalezienie widocznych śladów ciemnej materii jest wyższa niż zwykle. Detektory WIMP raczej nie znajdą niczego niezwykłego, ale obecność „huraganu” ciemnej materii może pozwolić wykryć aksjony ciemnej materii. Ponadto, fala ciemnej materii, uderzająca w Ziemię, może dostarczyć nam danych, przeznaczonych do wykorzystania przez przyszłe, bardziej zaawansowane systemy wykrywania.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jaron22

Zastanawia mnie jedno. W

Zastanawia mnie jedno. W fizyce kwantowej nie od dziś wiadomo że sama obserwacja wpływa obserwowany obiekt i go zmienia. Pytam się więc, czy jeśli przypadkiem uda nam sie zaobserwować ciemną materię, to czy ona nie ulegnie destabilizacji i co za tym idzie w jednej chwili nie zniszczymy naszego wszechswiata, której stanowi ona ponad 90% wszystkiego??

Portret użytkownika mirjam

Pewne komentaże są prwadziwe

Pewne komentaże są prwadziwe lecz kwestionowanie ciemnej materii nie jest pawdą ona isnieje lecz zbyt mało o niej wiadomo gdyż nikt do tej pory na Ziemi tą kwestią się nie zajał ,A takie gdybanie we wszystie możliwe kierunki to po prostu szkoda czasu.

Portret użytkownika nn

Nie ma takiego tworu jak

Nie ma takiego tworu jak ciemna energia, czy ciemna materia. Już dawno pisałem, że nasz układ wchodzi w obszar tzw większej gęstości ( większej gęstości oddziaływań). Odczu-jemy(-wamy już) tak w sferze materii jak i świadomości.

nn

Portret użytkownika angel

Ja to widzę tak: ciemna

Ja to widzę tak: ciemna materia = cząstki świata astralnego, ciemna energia = cząstki świata mentalnego. Ewentualnie:  ciemna materia = cząstki świata eterycznego,  ciemna energia = cząstki świata astralnego (lub astralnego i innych wyższych światów) .

O tyle jest fajnie, że oficjalna nauka mówi o rzeczach duchowych, ale nie chce się do tego przyznać, dlatego wymyślili dosyć dziwne pojęcia:). 

Portret użytkownika Zenek ;)

To nie "CIEMNA ENERGIA" a

To nie "CIEMNA ENERGIA" a "STATKI FEDERACJI ŚWIATŁA" w ilości 6 miliardów jakie PRZEBIERAJĄ PŁETWAMI by "ZEJŚĆ NA ZIEMIĘ" by "ZAPROWADZIĆ NA NIEJ (ogniem i macą) RZĄDY WOLNOŚCI i SPRAWIEDLIWOŚCI"....... no i POWSZECHNĄ SZCZĘŚLIWOŚĆ..... mas (pozbawionych wszelakiego majątku).....

channelingów nie czytacie ??

Portret użytkownika Witek

"są przekonani ale nie mogą

"są przekonani ale nie mogą jej zaobserwować", "hipotetyczna ciemna materia", "nieuchwytne cząstki" , autor zapomniał dodać że to bajki dla ciemnego ludu wymyślone przez hipotetycznych naukowców - od kiedy to niesprawdzoną i niepotwierdzoną teorię uważa się za pewnik? nie ogłupiajcie ludzi nigdy nie było i nie będzie ciemnej energii i ciemnej materii (podobnie zresztą jak eteru)

Skomentuj