Naukowcy odnaleźli ślady czterech eksplozji supernowych w pobliżu Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ciągu ostatnich 40 000 lat, co najmniej cztery wybuchy supernowych miały miejsce w pobliżu naszego układu gwiezdnego. Zgodnie z opublikowaną niedawno w czasopiśmie Journal of Astrobiology pracą naukową, te kosmiczne eksplozje mogą wyraźnie wpłynąć na klimat Ziemi, a nawet spowodować klimatyczną katastrofę.

W wyniku eksplozji supernowych, gwiazdy które kończą swój cykl życia, eksplodują pod postacią potężnego strumienia promieniowania, który zostaje wyrzucony w przestrzeń międzygwiezdną. Naukowcy z University of Colorado, ustalili że w ciągu ostatnich 40 tysięcy lat, w pobliżu Układu Słonecznego miały miejsce przynajmniej cztery takie eksplozje. Naukowcy, doszli do tego wniosku, badając słoje drzew.

 

Zmierzono zawartość izotopu C-14 w słojach drzew i znaleźliśmy kilka skoków, które są wyraźnie widoczne na tle zwykłej zawartości tego izotopu, utworzonego przez promieniowanie kosmiczne.

Badacze nie wykluczają jeszcze, że mogły one zostać wywołane rozbłyskami słonecznymi. Uważają jednak, że prawdopodobieństwo wystąpienia supernowych jest znacznie większe. Przykładem stanowi dla nich 3-procentowy wzrost ilości izotopu C-14 w drewnie, zarejestrowany 12 000 lat temu. Zdaniem badaczy, był on spowodowany eksplozją supernowej w konstelacji Żagla. Dziś jest ona olbrzymią mgławicą stanowiącą najjaśniejsze na niebie źródło promieniowania gamma.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj