Potwierdzono, że Ziemia ma dodatkowe księżyce odkryte przez polskiego astronoma

Kategorie: 

Wizja artystyczna księżyców Kordylewskiego - źródło: G. Horváth

Naukowcy z Węgier opublikowali wyniki swojej pracy, która skupiała się na poszukiwaniach obłoków pyłowych w jednym z punktów libracyjnych. Przeprowadzone badania potwierdzają, że zespół odkrył dwa pyłowe pseudosatelity, znane jako księżyce Kordylewskiego.

 

W 1956 roku, polski astronom Kazimierz Kordylewski jako pierwszy zaobserwował pyłowe obłoki. 5 lat później, udało mu się nawet sfotografować dwa obłoki w punkcie libracyjnym L5, około 400 tysięcy kilometrów od Ziemi.

 

Struktury te są jednak bardzo słabo widoczne i ekstremalnie trudne do wykrycia, dlatego wielu naukowców wątpiło w ich istnienie. Węgierscy badacze postanowili raz na zawsze potwierdzić obecność księżyców Kordylewskiego.

Rozmieszczenie punktów libracyjnych w układzie Ziemia-Słońce

Gábor Horváth z Uniwersytetu Eötvös Loránd i jego zespół najpierw wymodelował obłoki Kordylewskiego, aby ustalić, jak te nieuchwytne struktury formują się i w jaki sposób można byłoby je namierzyć, gdyby szukano ich z wykorzystaniem filtrów polaryzacyjnych. Następnie skorzystano z prywatnego obserwatorium, należącego do Judit Slíz-Balogh, w którym zamontowano liniowe filtry polaryzacyjne i sfotografowano region w punkcie libracyjnym L5, w którym powinny znajdować się księżyce Kordylewskiego.

 

Na wykonanych zdjęciach zauważono światło spolaryzowane, odbite od pyłu, które rozciąga się poza pole widzenia obiektywu kamery. Po dogłębnych badaniach, naukowcy potwierdzili, że udało się zaobserwować te same pyłowe obłoki, które kiedyś widział Kazimierz Kordylewski. Pseudosatelity, choć są bardzo blisko Ziemi, pozostawały nieuchwytne przez niemal 60 lat. Węgierscy naukowcy będą kontynuować badania, aby ustalić, czy księżyce Kordylewskiego mogą stanowić zagrożenie dla instrumentów naukowych i astronautów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika umiar trzeba znać

Księżyce pyłowe... dobre

Księżyce pyłowe... dobre sobie. Bardziej nurtuje mnie pytanie skąd wziął się nasz księżyc ,skoro wiadomo że nasza planeta jest zbyt mała by mogła go przechwycić ot tak ?. Co ciekawe istnieją pewne starożytne teksty opisujące dawne nocne niebo bez księżyca i jego niespodziewane pojawienie się (!) (sprzed ~ 6000 lat ) ,zupełnie tak jakby ktoś go tutaj podholował i "zacumował" .

Portret użytkownika moon fake

Bo wszystko co polskie nie

Bo wszystko co polskie nie jest brane tak pod uwagę jak hamerykańskie. Czarne dziury mimo że nie istnieją, już od momentu powstania były potwierdzone więc musieli je znaleźć, nie mieli wyjscia . Choć powtarzam wam że nie istnieją i nie będą istnieć nawet gdyby zrobili zdjęcia "potwierdzające" ich istnienie. Dlaczego? Nie można sfotografować czegoś czego nie ma bo nie wysyła światła.To co dźwiga galaktykę to pole magnetyczne tyle że wirujące. Zasada wiru ostatnio modna dotyczy nawet pola, nie tylko kształtu roślin etc.

Skomentuj