Naukowcy połączyli mózgi trzech osób. Uzyskano wyższy poziom komunikacji niewerbalnej

Kategorie: 

Źródło: Źródło: Flickr/Allan Ajifo/CC BY 2.0

Neurobiolodzy z powodzeniem połączyli ze sobą mózgi trzech osób. Podczas eksperymentu, uczestnicy mogli wymieniać się informacjami. Naukowcy chcą docelowo opracować sieć, która połączy mózgi wielu ludzi.

 

System BrainNet oparto o elektroencefalogramy, które pozwalają rejestrować impulsy elektryczne w mózgu, oraz przezczaszkową stymulację magnetyczną, z pomocą której stymulowano neurony dzięki polom magnetycznym. Zespół z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle i Uniwersytetu Carnegie Mellon twierdzi, że jest to pierwszy wieloosobowy, nieinwazyjny, bezpośredni interfejs mózg-mózg, przeznaczony do wspólnego rozwiązywania problemów.

 

Podczas eksperymentu, dwie osoby zostały podłączone do elektrod EEG i grały w grę, przypominającą Tetris. Uczestnicy musieli decydować, czy spadającą figurę należy obrócić. W tym celu wpatrywali się w jedną z dwóch migających diod LED, które umieszczono po obu stronach ekranu. Jedna z nich błyskała z częstotliwością 15 Hz, natomiast druga z częstotliwością 17 Hz, dzięki czemu generowały różne sygnały w mózgach uczestników.

Sygnały te były rejestrowane przez elektroencefalogramy, a następnie przekazywane do trzeciej osoby z pomocą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej. W jej umyśle powstawały fantomowe błyski światła – zjawisko znane jako fotyzm. Trzecia osoba jako „odbiorca” musiała obracać spadające figury w grze, gdy w jej umyśle pojawiały się błyski światła, choć nawet nie widziała obszaru gry.

 

Naukowcy przeprowadzili takie eksperymenty z udziałem pięciu różnych grup uczestników i osiągnęli średni poziom dokładności 81,25%. Rezultat był obiecujący, dlatego wynalazcy zamierzają kontynuować badania, aby rozwinąć ten system.

 

Z pewnością miną jeszcze lata, zanim naukowcy opracują interfejs mózg-mózg, pozwalający na bezpośrednią komunikację między ludźmi i wymianę myśli. System BrainNet w obecnej postaci jest dość prymitywny, ale trzeba przecież od czegoś zacząć. Naukowcy chcą rozwijać swój interfejs tak długo, aż będą mogli połączyć mózgi wielu ludzi – nawet przez internet.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Na początku skojarzyło mi się

Na początku skojarzyło mi się z "ludzką stonogą"... Ale jak mówi powiedzenie co dwie głowy to nie jedna, więc głęboko wierzę, iż kolektywnie są w stanie wygenerować o wiele więcej problemów niż działając w pojedynkę. Naukowcy i politycy doprowadzą ten świat do katastrofy... z każdym przeczytanym artykułem mocniej w to wierzę.

Portret użytkownika mirmił

Wychodzi na to ,że jakiś

Wychodzi na to ,że jakiś popapraniec próbuje stworzyć coś na kształt kolektywnej świadomości BORG-a . No kurna jeszcze tego brakowało ... Jedni dalej bredzą o "płaskiej ziemi" a drudzy nie wiedzą ,że "co dwie głowy to nie jedna !". 

Portret użytkownika Abc

Black Mirror bardzo szybko

Black Mirror bardzo szybko się pojawia w codziennym życiu Wink
Z odcinka o "dronach pszczół" już wymyślili drona, które lata jak skowronek, imitując ruchy skrzydeł, zwinna bestia.
Panie i Panowie... mamy kolejnego Orwella, tylko na Netflixie. (nie to nie reklama).

Skomentuj