Ustalono, że możliwa jest komunikacja z ludźmi, którzy śpią. Czy grozi nam incepcja?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy odkryli nowe zjawisko, polegające na tym, że ludzie doświadczający głębokiego snu i świadomych snów potrafią między innymi odpowiadać na proste pytania „tak lub nie”, a nawet rozwiązywać podstawowe problemy matematyczne. Tzw. interaktywne sny pozwolą nam lepiej zrozumieć pracę mózgu podczas snu oraz określić, jak wyćwiczyć umiejętność zapadania w świadomy sen.

 

Odkrycia dokonali naukowcy z amerykańskiego Northwestern University, którzy przeprowadzili eksperymenty z 36 ochotnikami w czterech różnych laboratoriach. Jeden z uczestników cierpiał na narkolepsję i często doświadczał świadomych snów, podczas gdy pozostałe osoby miały różne doświadczenia związane ze świadomym śnieniem.

 

Naukowcy monitorowali najgłębszą fazę snu uczestników z pomocą elektroencefalogramu (EEG) i wchodzili z nimi w interakcje korzystając z dźwięków, migających świateł i dotyku. Ochotnicy w trakcie snu zostali poproszeni o udzielanie odpowiedzi na proste pytania matematyczne, policzenie błysków światła lub dotyku oraz odpowiadanie na pytania „tak lub nie”.

 

Eksperymenty były przeprowadzone metodą ślepej próby. Naukowcy jeszcze przed rozpoczęciem badania uzgodnili z uczestnikami, aby odpowiedzi były udzielane poprzez ruchy oczu lub mięśni twarzy. Odpowiedzi udzielane przez uczestników w trakcie snu były analizowane przez kilka osób.

 

Podczas 57 sesji, co najmniej jedną poprawną odpowiedź stwierdzono w 47% sesji, w których uczestnik potwierdził wejście w stan świadomego snu. Co istotne, podczas czterech niezależnie przeprowadzonych eksperymentów naukowcy próbowali komunikować się z uczestnikami na różne sposoby, a mimo to osiągnęli podobne rezultaty.

 

Przeprowadzone eksperymenty z pewnością okażą się pomocne podczas przyszłych badań nad snem i pamięcią. Niewykluczone, że mogą również okazać się przydatne w leczeniu zaburzeń snu. My natomiast ponownie przekonujemy się o niezwykłości ludzkiego mózgu.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika arek

Mozna tez tak ze jak druga

Mozna tez tak ze jak druga osoba spi a ty probujesz zasnac nachodza cie rozne mysli I ta spiaca osoba odpowiada. Lub potrafi sie tez wtracic jakims slowem w twoja mysl nad czym sie zastanawiasz .I wtedy zna sie odpowiedz.

Portret użytkownika ARAWILASSU

Naukowcy  wiedzą o tym od

Naukowcy  wiedzą o tym od dawna . i nie tylko o tym .  Np. o tym że ludzkość była regularnie dojona  w każdą  niedzielę  około 03 00 rano  w poniedziałek  z energii  co tłumaczy permanentne zmęczenie  u wielu  w poniedziałki .... Ale taki stan jak i wiele innych  rzeczy  jak świadome śnienie o ludziach i programowanie ich  życia  został już  zabroniony na wszystkich płaszczyznach życia   a winni złej sytuacji  zostaną pociągnięci do odpowiedzialności . A zatem bez obaw . Teraz jest czas by ludzkość rozwijała się duchowo i w ten sposób poprawiła swoją jakość życia .Pozdrawiam 

Portret użytkownika Quark

Wiele czynności

Wiele czynności niewymagających świadomej uwagi przejmuje podświadomość a nie mózg.  Mózg jest jedynie narzędziem tak jak komputer ale to program przez niego wykonywany podejmuje działania.

Portret użytkownika Ted

W takim razie należy

W takim razie należy wystrzegać się takich stanów mając u boku żonę i mając coś na sumieniu. Jak dobrze zada pytania podczas głębokiego ( niekoniecznie świadomego ) snu, to wszystko się wyda. Mąż żonę też może wziąć na senne spytki. I niekoniecznie to zjawisko pierwsi odkryli naukowcy, tylko że gdy dokonali tego ludzie będący w parze, to nie było się potem czym chwalić. Mnie nawet trudno wyobrazić sobie " świadomy sen ", bardzo rzadko cokolwiek pamiętam z normalnych snów. Może znajdzie się tu ktoś, kto tego doświadcza i o tym napisze.

Zniszczę tą planetę.

 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika StaryByku

Panie xawery proszę sobie

Panie xawery proszę sobie poczytać , samemu, otóż wielokrotnie starożytni prorocy otrzymywali polecenia i wizję od  istot wyższych , czy to aniołów czy nawet od samego Wszechmogącego właśnie w snach. Widocznie jest tam taka możliwość , jak gdyby pewna forma kanału informacyjnego. Wielokrotnie też co jest doskonale wiadome na przykład jacyś wynalazcy otrzymywali pewne informacje jak coś zrobić, we śnie to jakoś widzieli a być może ktoś im przekazywał. Obawiam się że zarówno dobra strona mocy jak i zła ma możliwość wpływania na sny ludzi.

Skomentuj