Naukowcy stworzyli implant, który czyta w myślach i zamienia je w słowa

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Wkrótce nawet leczenie niemowy może okazać się możliwe. Wszystko za sprawą współczesnej medycyny i najnowszych technologii. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco opracowali specjalny implant, który odczytuje sygnały mózgowe i przekształca je w mowę.

 

Nowa technologia działa na prostej zasadzie. W pierwszej kolejności należy umieścić elektrodę w mózgu, która odczytuje sygnały elektryczne, związane z ruchem warg, języka, krtani i szczęki. Następnie należy przeprowadzić symulację, aby ustalić, jakie dźwięki będą powstawać podczas tych ruchów. Jest to pierwszy taki implant, który potrafi odtwarzać mowę wyłącznie za pomocą sygnałów z mózgu.

 

Rozwiązanie to zostało wypróbowane na kilku pacjentach, którzy mieli na głos wypowiadać różne sentencje. W tym czasie, naukowcy mierzyli aktywność ich mózgów. Na podstawie wypowiadanych zdań, specjaliści zdołali odtworzyć ruchy, które były powiązane z wypowiadanymi słowami. Efektem prac jest syntezator mowy, który odtwarza poszczególne słowa.

Źródło: Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco

Co prawda, generowany dźwięk nie jest aż tak wyraźny, ale większość słów można rozpoznać. Z pewnością jest do dobry krok w kierunku opracowania nowej terapii, która przywróci mowę pacjentom cierpiącym na szeroki zakres schorzeń, utrudniających mowę.

 

Naukowcy zaznaczają, że technologia ta nie jest doskonała i wciąż daleko do jej wykorzystania w badaniach klinicznych. Przy tej okazji powrócił kontrowersyjny temat możliwości czytania ludzkich myśli z pomocą interfejsów mózg-komputer.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika baca

obawiam się że nawet implant

obawiam się że nawet implant czytający myśli nie pomoże nawiązać z Bolkiem zrozumiałego kontaktu...

" Na innych galaktykach są (cywilizacje) na trzy razy wyższym poziomie rozwoju intelektualnego. My jesteśmy najniżej. Wyższa cywilizacja przyjeżdża, przygląda się, „Co oni tu wyprawiają?”  Jak zagrozimy destabilizacją (…) Putinem, atomem (…), oni nam przeszkodzą, przetną na pół, Ziemia się zwinie, wszystkich nas zgniecie – ostrzegł Wałęsa i dodał, że obca cywilizacja „może nas tak przytrzymać pięć tysięcy lat”, a później „przyślą nam Adama i Ewę i od nowa znów będziemy budować świat”. 

- ufonauci po tej wypowiedzi udali się do Kolbuszowej szukać śladów inteligentnego życia 

 

Portret użytkownika Trollino

Wszechameryka to symbol -

Wszechameryka to symbol - symbol potęgi, wytrwania, dążenia do celu, pogody ducha, dobroci, nowoczesnych technologii, robotyzacji, pokoju i miłości.

Każdy kto pracuje w tym wszechpaństwie buduje wielkość Wszechameryki. Identyfikuje się z nią. Nie ma znaczenia skąd pochodzi bowiem w sercu kocha Wszechamerykę, podobnie jak niemal wszyscy na kulistej planecie Ziemia.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Skomentuj