Stymulacja mózgu prądem elektrycznym może wybudzić pacjentów w śpiączce

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy od bardzo dawna próbują określić obszar ludzkiego mózgu, w którym może znajdować się świadomość. Dzięki temu nie tylko lepiej poznamy budowę mózgu, ale będziemy mogli również opracować nowe specjalistyczne terapie, które pozwolą leczyć szerokie spektrum zaburzeń.

 

Postępy w neurobiologii zapewnią nam lepszy obraz tego, co dzieje się w ludzkim mózgu podczas śpiączki. Pacjenci mogą zapaść w śpiączkę i pozostać w niej przez dni, tygodnie, miesiące, a nawet długie lata. W 2019 roku bardzo dużo mówiło się o przypadku kobiety, która nagle wybudziła się ze śpiączki po 27 latach. W 1991 roku została ciężko ranna w wypadku samochodowym. Od tamtego zdarzenia przebywała w szpitalu i znajdowała się w stanie wegetatywnym.

 

Jednak jej przypadek był niezwykle rzadki. Tylko niewielka liczba osób zdołała dotychczas wyjść ze śpiączki po tylu latach. Dlatego postępy w neurobiologii mają ważne znaczenie. Dzięki badaniom być może uda się opracować skuteczną metodę wybudzania ludzi ze śpiączki.

 

Skany mózgu sugerują, że tzw. wzgórze, czyli część międzymózgowia znajdująca się pod spoidłem wielkim, może odkrywać ważną rolę w świadomości. Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin w Madison odkryli we wzgórzu niewielki obszar o wielkości kilku milimetrów, którego stymulacja elektryczna wybudza nieprzytomne małpy.

W ramach eksperymentu, w mózgach makaków umieszczono elektrody, które rejestrowały aktywność wielu regionów tego organu jednocześnie. Badania tych zwierząt, gdy były przebudzone, śpiące lub znieczulone, pozwoliły zawęzić obszar poszukiwań do niewielkiego regionu w mózgu, zwanego wzgórzem środkowym bocznym. Zastosowanie wobec niego stymulacji elektrycznej sprawiło, że znieczulone małpy niemal natychmiast odzyskały przytomność – otworzyły oczy, rozglądały się po pomieszczeniu i wykonywały ruchy ciała. Jednak gdy wyłączono stymulację, zwierzęta po kilku sekundach ponownie straciły przytomność.

 

W 2007 roku, naukowcy z Weill Cornell Medicine po zastosowaniu głębokiej stymulacji mózgu wobec wzgórza sprawili, że pacjent uzyskał stan minimalnej przytomności i w ograniczonym stopniu mógł mówić i wykonywać ruchy. Stymulacja elektryczna wzgórza poprawiła stan zaledwie kilku pacjentów, ale nie przyniosła korzystnych efektów u wszystkich osób w śpiączce. Najnowsze badania sugerują, że stymulowanie tylko tego jednego obszaru – wzgórza środkowego bocznego – może przynieść korzyści.

 

Warto też dodać, że w przypadku pacjentów w śpiączce stosowano prąd elektryczny o częstotliwości 100 Hz, podczas gdy mózgi makaków stymulowano prądem elektrycznym o częstotliwości 50 Hz, gdyż niższe i wyższe wartości nie przynosiły żadnych efektów.

 

Naukowcy planują kolejne eksperymenty, aby ustalić, czy stymulacja elektryczna pozwoli na dłuższy czas utrzymać przytomność małp i czy zwierzęta w takim stanie będą mogły wykonać pewne zadania. Jeśli wszystko pójdzie po ich myśli, pierwsze badania kliniczne z udziałem pacjentów w śpiączce mogą rozpocząć się w ciągu kilku lat. W tym samym czasie prowadzone są badania nad innymi metodami wybudzania ze śpiączki. Wśród nich jest terapia ultradźwiękami, która w jednym przypadku pozwoliła wybudzić pacjenta ze śpiączki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj