Badania naukowe potwierdzają, że neonikotynoidy przyczyniają się do śmierci pszczół

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Liczne dotychczasowe badania wskazywały na zależność między stosowaniem związków chemicznych do ochrony roślin a masową śmiercią pszczół. W zeszłym roku ujawniono nawet, że koncerny Bayer i Syngenta starały się zataić wyniki analiz, które potwierdzały tę zależność. Tymczasem najnowsze badania ponownie ostrzegają przed stosowaniem pestycydów.

 

Neonikotynoidy to związki chemiczne klasyfikowane jako neuroaktywne insektycydy i są chemicznie spokrewnione z nikotyną. Środek ten był rozwijany w latach 80. XX wieku i szybko stał się popularny ze względu na swoją skuteczność w zwalczaniu insektów. Neonikotynoidy potrafią dobrze chronić rośliny, lecz ich wpływ na pszczoły, jak się okazuje, jest zabójczy.

 

Zespół europejskich naukowców utworzył 33 pola uprawne w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech. Losowo wybrane uprawy były spryskiwane jednym lub dwoma rodzajami neonikotynoidów, lub pozostawały wolne od tego typu związków chemicznych. Badacze przyglądali się pszczołom miodnym, trzmielom i samotnym pszczołom. Choć wyniki eksperymentu były zależne od gatunku i lokalizacji to wykazano, że gniazda trzmieli miały na ogół mniejszą szansę na przeżycie zimy, natomiast dzikie pszczoły rozmnażały się w mniejszym stopniu.

 

Naukowcy zaznaczają, że pestycydy nie powodują śmierci pszczół w sposób bezpośredni, lecz nawet niewielka ekspozycja na chemikalia sprawia, iż owady stają się bardziej wrażliwe np. na czynniki środowiskowe a ich odporność spada. Co ciekawe, badania zostały sfinansowane przez Bayer CropScience i Syngenta. Decyzja w sprawie zakazu stosowania neonikotynoidów ma zostać wkrótce podjęta przez Unię Europejską.

 

Kolejne badanie skupiające się na neonikotynoidach zostało przeprowadzone w Kanadzie. Naukowcy stwierdzili, że pszczoły stale narażone na chemię miały krótszą oczekiwaną dalszą długość życia oraz gorsze warunki higieniczne w gnieździe. Ponownie przekonujemy się, że za masową śmierć pszczół nie odpowiada żadna globalna choroba, lecz to wielkie korporacje chemiczne biorą w tym bezpośredni udział.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

monsanto wykończy ludzkość

monsanto wykończy ludzkość swoimi trującymi genetycznymi wytworami ! gdzieś był artykuł że wyszło na jaw o wielkich pieniądzach wydawanych przez monsanto na opłacanie całej armi internetowych trolii piszących i zachwalających GMO i te same opłacane osoby ośmieszają wszystkich piszących o rakotwórczym działaniu GMO ! Musimy się modlić do Zbawiciela by władze polskojęzyczne z PiSu się opamiętały i zakazały śmierci GMO ! Niestety już podpisano CETA i teraz powoli nas wytrują ! Niech nas Bóg ma w swojej opiece !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Twój PIS wycina drzewa w

Twój PIS wycina drzewa w puszczy. Ale to pikuś. Okazuje się że tam gdzie wycinają las ma powstać na powierzchni 450 hektarów największa w Europie świńska chlewnia GMO zatrudniająca 1200 osób. To jeszcze nie koniec. Okazało się dziś, że PIS będzie dopłacał ogromną kasę rolnikom indywidualnym ... za to by rolnicy nie posiadali swoich świń! PO z was kpiło, wręcz sikali wam na głowy, a teraz PIS to samo zrobiło, a nawet lepiej, wysrali świńską kupe na wasze głowy. Cieszycie się ?

Skomentuj