Pestycydy zabiły miliony pszczół w Republice Południowej Afryki

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Pszczelarze w Kapsztadzie i jego okolicach stracili miliony pszczół. Początkowo nie było wiadomo, co mogło być przyczyną masowego zatrucia tych owadów. Stowarzyszenie Pszczelarzy w Prowincji Przylądkowej Zachodniej potwierdziło, że pszczoły wyginęły z powodu pestycydów.

 

Doniesienia o padających pszczołach pojawiały się już od kilku tygodni. Pszczelarze informowali o ogromnych stratach w swoich hodowlach. Brendan Ashley-Cooper, wiceprzewodniczący tamtejszego stowarzyszenia pszczół stracił około 2,5 miliona tych owadów.

Niepokojące zjawisko zmusiło hodowców pszczół do podjęcia działań. Stowarzyszenie postanowiło spotkać się z lokalnymi farmerami, którzy na swoich polach stosują pestycydy, zawierające mieszankę melasy i trucizny na mrówki. Słodycz melasy najprawdopodobniej przyciąga pszczoły.

 

Wiele dotychczasowych badań potwierdziło, że pestycydy są szkodliwe dla pszczół. Jednak korporacje, które zajmują się produkcją chemikaliów, najczęściej dbają o swoje interesy i ignorują ten fakt. Na świecie coraz więcej mówi się o szkodliwości pestycydów, a niektóre kraje zdecydowały się już zakazać stosowania tych szkodliwych substancji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj